Kam letos na dovolenou? Objevte úžasná místa v Česku, která se vyrovnají těm zahraničním

Pokud patříte mezi ty, kteří se rozhodli letos oželet zahraniční dovolenou, rozhodně nemusíte litovat. Naše rodná země vám to určitě vynahradí svou krásnou přírodou, pestrou nabídkou ubytování, služeb a navíc, letos si české památky užijete možná ještě bez velkého návalu zahraničních turistů.

Stále je z čeho vybírat

V Česku vznikla spousta krásných hotelů, které mají světovou úroveň, některé dokonce světová ocenění. Navázali jsme na tradici lázeňství, kterou si i nadále hýčkáme a posouváme ji dál prostřednictvím wellness hotelů. Kromě toho jsme se zase naučili starat o přírodu a roste také úroveň gastronomie. Co víc si přát? Snad aby bylo ještě někde volno.

Aktivní dovolená spojená s odpočinkem

Dovolená u moře má něco do sebe, ale často je po několika dnech polehávání na pláži stereotypní. V Česku si můžete na své dovolené dopřát daleko pestřejší program. Bohaté možnosti vyžití nabízejí především české hory – Krkonoše, Jeseníky, Beskydy a další. Tam můžete pohodlně spojit odpočinek se sportovními aktivitami, jako je horská turistika, cyklistika, lezení v lanových parcích, sjezdy na koloběžkách, procházky v korunách stromů a další. Dokonce si tam užijete i kvalitní odpočinek. V tamějších luxusních hotelích se výborně najíte a v případě špatného počasí zabavíte sebe i vaše děti.

Šumění moře vám vynahradí šumění lesa

Pokud se přece jen těžko smiřujete s tím, že letos neuslyšíte šumění moře, tak se při výběru místa vaší dovolené zaměřte na ta odlehlá a obklopená lesy. Takové možnosti nabízí například Šumava. A zaposlouchejte se do šumění tamějších lesů. Stejně jako mořský vzduch, tak i pobyt na horském vzduchu je balzámem pro plíce. Ne nadarmo se zdejším lokalitám přezdívá „vzdušné lázně“. Čerstvý vzduch, slunce a jasné nebe si užijete samozřejmě i jinde, hlavně to chce zvolit místa s vyšší nadmořskou výškou a vyjet z údolí na pláně a hřebeny hor. Šumava také nabízí kvalitní cyklostezky, které jsou kvalitou srovnatelné s těmi krkonošskými, ale jejich náročnost je menší, a tedy ideální pro rodinnou dovolenou s dětmi. Příjemné osvěžení vám v horkých dnech dopřejí i místní ledovcová jezera.

A pokud by vám chyběla průzračná mořská voda na koupání, zkuste některý ze zatopených pískovcových lomů, které mohou koupání v moři směle konkurovat a možná ho svou krásou i předčí. Například lom u Mariánského Mlýna u Mikulova, lom Borek na Vysočině, lom Jimlíkov v západních Čechách, Kurovický lom u Kroměříže nebo Veselské pískovny u Třeboně.

Objevte krásy Vysočiny

Turisticky neprávem opomíjený kraj nabízí spoustu krásných míst, Vysočina má navíc strategickou polohu, a tak to odnikud není nikam daleko. Město Slavonice se stalo světově slavným díky renesančním měšťanským domkům, které lemují náměstí i okolní uličky. Jde tak o romantické město, které svou atmosférou připomíná dovolenou v Itálii. Ostatně se mu také přezdívá česká Florencie. Jako na dlani ho budete mít z místní vyhlídkové věže, která je součástí kostela Nanebevzetí Panny Marie. Dalším městem s neuvěřitelně romantickou atmosférou je Třebíč. Setkávají se v něm románský styl, gotika i baroko a zdejší židovská čtvrť se synagogou, hřbitovem a s románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa byla v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO (tam je zapsán i poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který také určitě stojí za vidění). Nedaleko Třebíče najdete Pekelňák, jak místní říkají Pekelnému kopci. Na jeho vrchu stojí moderní rozhledna z modřínového dřeva, nahoru se šplhá po točitých kovových schodech. Za dobrého počasí lze odtud zahlédnout i vrcholky Alp.

Nad meandrem řeky Svratky najdete další vyhlídku, která patří k nejkrásnějším v Česku – Hraběcí stolek. A překrásná je i vyhlídka z Wilsonovy skály na Dalešickou přehradu. Dnes má sice skála „jen“ 45 metrů, ovšem než ji právě přehrada zatopila, dosahovala výšky rovné stovky. Přesto je oblíbeným cílem horolezců.

I u nás si můžete připadat jako někde v cizině

Španělsko, Portugalsko, Asie či Amerika – ať už jste dovolenou plánovali kamkoli, tak i u nás najdete místa, která se těm v zahraničí spolehlivě vyrovnají. Jižní Morava vám vynahradí návštěvu Španělska nebo Toskánska. Tento ráj všech vinařů je vyhlášený svou pohostinností, příjemným počasím a upravenými cyklostezkami. Když si navíc uděláte výlet k větrnému mlýnu Jakubí, budete si opravdu připadat jako ve španělské oblasti La Mancha. Pokud vyrazíte v létě k Velkým Žernosekům v Českém středohoří a rozhlédnete se do kraje, naskytne se vám pohled na vinici, která jako by z oka vypadla těm portugalským kolem řeky Douro. No a za hranice nemusíte ani tehdy, když chcete objevit Ameriku. Kaňon Vltavy u Sedlce se před několika lety stal oblíbeným cílem turistů možná i pro svou podobu s řekou Colorado v americkém Grand Canyonu.

Oblíbené turistické památky bez zahraničních turistů

Díky dostupnosti si můžete svou dovolenou v přírodě zpestřit i jednodenními výlety za oblíbenými památkami. Letošní léto totiž nabízí nebývalou příležitost navštívit místa, která jsou běžně v úzkém hledáčku zahraničních turistů, například hojně navštěvovaný okruh Českým Švýcarskem začínající v Hřensku nebo kostnici v Sedlci u Kutné Hory. A pokud patříte mezi milovníky hradů a zámků a jejich historie, jistě si nenechte ujít možnost vidět hrad Karlštejn nebo zámky Hluboká či Lednice, tentokrát ovšem v úplně jiné atmosféře.

Užijte si česká města

Některá města se v posledních letech proměnila kvůli davům turistů v pouhé atrakce. Díky současné situaci ale mohou znovu patřit Čechům a získat tak nový, opravdový život. Buďte u toho. Něco podobného možná již nikdy nezažijete. Prohlédněte si v klidu památky, k nimž byste se jinak museli prodírat davem. A myslete při návštěvě i na podniky, které potřebují podpořit, aby tuto složitou situaci přežily, a nezdráhejte se občas někde zastavit na kávu a dort nebo na oběd. „Je také dobré vědět, že pokud si město jen projdete a zase odjedete domů, vlastně mu tím nijak nepomáháte," upozorňuje mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Praha

Kdy jste naposledy byli na Karlově mostě? Kdy jste si užili odbíjení slavného orloje na Staroměstském náměstí? Kdy jste se prošli kolem Pražského hradu a šli si poslechnout Loretu? Teď a v následujících měsících máte jedinečnou šanci užít si tyto Čechům dávno zapomenuté zážitky v klidu. Na místech, která jsou jindy zaplněná turisty totiž teď žádné zájezdové autobusy nepotkáte.

Tip na ubytování: Když si chcete užít centrum Prahy, ale také letní počasí, vyzkoušejte hotel Marie Luisa se zahradou, wellness centrem i venkovním bazénem.

Český Krumlov

Centrum tohoto půvabného města je obvykle plné čínských turistů a vše jim také bývá uzpůsobeno – od čínských nápisů po samostatné cestovní kanceláře. Letos ale bude všechno jinak a slavný krumlovský zámek i jeho okolí tak zase ožijí češtinou. Bude to unikátní podívaná, kterou možná už nikdy jindy nezažijete. Český Krumlov má navíc perfektní polohu, díky níž si užijete i výlety do přírody – Šumava je opravdu nedaleko.

Tip na ubytování: Přímo na náměstí se můžete ubytovat v krásném, loni zrekonstruovaném hotelu Old Inn sídlícím v tradičním historickém měšťanském domě.

Brno

Při rezervacích termínu na prohlídku slavné vily Tugendhat, kde se odehrávaly české dějiny, ale i kniha a film Skleněný pokoj, teď máte výrazně větší šanci ukořistit ten, který se vám hodí nejlépe. Ale i Brno jako takové stojí za dlouhé procházky. V posledních letech se stala moravská metropole moderním městem s vyhlášenými kavárnami, restauracemi i galeriemi. A kromě toho jen kousek od města je Brněnská přehrada, kde můžete příjemně strávit i opravdu horké dny.

Tip na ubytování: I v Brně si můžete dopřát luxus moderních evropských metropolí, když zůstanete v hotelu Barcelo Palace.

Litomyšl

Historické, a přesto čím dál modernější město. Vydejte se do místního renesančního zámku a v jeho rozkvetlých zahradách obdivujte sochy Olbrama Zoubka. Pro ještě větší dotek současnosti zajděte k minimalistickému kostelu z roku 2010, jehož autorem je architekt Zdeněk Fránek. Pokud jste však spíš fanoušci historie, zaujme vás barokní kostel Nalezení svatého Kříže ze začátku 18. století.

Tip na ubytování: Pokud chcete vyrazit na více dnů a ve městě by vás to nebavilo, zůstaňte ve wellness hotelu Renospond na úpatí Českomoravské vrchoviny, odkud je to kousek nejen do Litomyšle, ale třeba i do Slatiňan či skalního města.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.