Polozapomenuté Broumovsko: Místo jako stvořené pro výlety
Lidé sem jezdí za památkami, ale hlavně kvůli nádherné krajině plné nejroztodivnějších skalních útvarů, kde si dokonale odpočinete a vyčistíte hlavu.
Broumov patří k nejstarším českým městům, první zmínky se dochovaly z roku 1171. Za masivní rozvoj vděčí hlavně rozhodnutí krále Přemysla Otakara II. Ten dal většinu okolního území do správy řádu benediktinů. Jejich prioritou měla být kultivace této nádherné, ale už tehdy místy těžko přístupné krajiny. Vznikly první kostely, některé se dochovaly, z jiných zbyly jen základy. Unikátem je dřevěný hřbitovní Panny Marie, jediný tohoto druhu u nás, a Vamberecký klášter, kde jsou v podzemní zachovalé mumie měšťanů, kněží a významných osobností. Za zmínku stojí měšťanské domy na náměstí, budova Staré radnice.
Skály se jmény
Největší tahák je ale Broumovská vrchovina a na ni navazující Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály, jeden z nejdivočejších skalních útvarů střední Evropy. I nejkrásnějších. Oblíbili si ho horolezci, kteří zde zdolávají zdánlivě nedostupné štíty.
Na své si přijdou i pěší turisté s dobrou fyzičkou. Zdejší túry nejsou, jak se říká, pro slečinky. I milovníci horských kol tu najdou dobře značené trasy, rozhodně nebudou odjíždět zklamáni. Stejně jako ti, co se jen kochají krásami přírody. Nejvíc zaujmou skalní útvary roztodivných tvarů či názvů, například Mnich v kutně, Vyzáblý milenec a Kyprá milenka, zvlášť se pak líbí Starosta a starostová, nechybí ani rychtáři, konšelé a pochopitelně ani král se svou družinou.
Romantika na farmě
V dnešní době ani historické památky či přírodní krásy nemohou být zárukou návštěvnosti, a proto je třeba vymýšlet něco nového, co jinde není. To si uvědomují i místní podnikatelé a nabízejí netradiční příležitosti pro strávení volného času.
Na Broumovsku je například řada farem, které nabízejí hlavně výlety na koni do blízkého či vzdáleného okolí. Mnozí, spíš zahraniční návštěvníci, vyjíždějí ráno a vracejí se až večer. Není neobvyklé, že v sedle oře ujedou denně desítky kilometrů. Že při tom poznají všechny krásy kraje, je nasnadě. Některé farmy nabízejí klasické ubytování, ale jsou i takové, kde turisté spí na seně, myjí se ve studánce, jídlo si sami vaří v kotlíku na ohni, prostě sázejí na poslední odlesky romantiky. Nepotřebují k tomu ani bohatou fantazii, je možné projezdit nebo prochodit desítky kilometrů, aniž by člověk spatříl další živou duši kromě sebe.
Motokáry v továrně
Z jiného soudku je například motokárová dráha poblíž Broumova v opuštěné továrně. Svými parametry i náročností by určitě uspokojila i jezdce Formule 1. Ti ostatně většinou právě na těchto strojích v mládí začínají. Její raritou je nejen projíždění krátkého tunelu, ale hlavně to, že jeden úsek vede do „kopce“, což je u krytých drah unikát.
Do Broumova i okolí je časté spojení, cesta z Prahy trvá přibližně tři a půl hodiny, autem pochopitelně méně. Velkých hotelů mnoho není, převažují hlavně penziony či apartmány, jejich ceny jsou však většinou příznivé. O důvod víc se tam vypravit.
Jan Janula