Cvičení

31. ledna 2019 07:30

Anna Kopečková

Cvičení v těhotenství: Co vám prospěje a jaké sporty a cviky raději vynechat?

Těhotenství je sice jiný stav, ale neznamená to, že se musíte vzdát všech pohybových aktivit nebo je omezit jen na plavání či jógu. Jak cvičit a čeho se naopak vyvarovat, to vám poradí Markéta Brožová, trenérka fitness pro ženy Contours.

Mnoho žen často řeší otázku, zda cvičit, nebo necvičit v těhotenství. Myslím, že asi základní pravidlo, které zde platí je: nezačínejte v těhotenství s novým typem pohybu.

Pokud jste zvyklá chodit pravidelně do posilovny, určitě v tom můžete pokračovat i v těhotenství, pokud jste zvyklá pravidelně běhat, tak také nevidím problém, když budete pokračovat. Nemyslím si však, že je dobrý nápad začít běhat v těhotenství nebo v tomto období začít posilovat. V případě, že jste nikdy necvičila, zvolila bych lekce speciálního cvičení pro těhotné, které je primárně určeno právě pro tyto ženy a většinou se jedná zejména o uvolňovací cviky nebo opravdu velmi lehce posilovací. Cvičení navíc probíhá pod vedením kvalifikované osoby, má za účel i připravit tělo na blížící se porod a zahrnuje také různá dechová cvičení.

Na některé sporty raději na 9 měsíců zapomeňte

Sporty, které je vhodné vynechat i přesto, že jste zvyklá je provozovat, jsou zejména ty, kde hrozí nebezpečí pádu či jiného úrazu. Patří mezi ně například sjezdové lyžování. Můžete být skvělá lyžařka, ale pokud vás někdo srazí, může to miminko vážně ohrozit. Další nevhodné sporty jsou například potápění, míčové hry, jízda na koni, různé kontaktní sporty a nedoporučuje se ani jízda na kole či na bruslích, kde také hrozí nebezpečí pádu.

Cvičte na pohodu

Jinak samozřejmě pohyb v těhotenství jen a jen doporučuji. Je ale potřeba zvolit ten správný a uvědomit si také, že cílem cvičení v těhotenství není hubnutí ani zvyšování výkonnosti, ale zejména udržení fyzické kondice a určitě i psychické pohody. Vždy myslete na to, že při cvičení v těhotenství byste neměla cvičit tzv. na doraz a vyvarujte se přehřátí organismu a dehydrataci.

Každý trimestr má svá omezení

Od prvního trimestru se nedoporučují různé visy a otřesy. Od druhého trimestru již nejsou vhodné cviky v poloze na břiše a od třetího už ani cviky na zádech, protože zde dochází k utlačení dolní duté žíly, což může způsobovat motání hlavy, nevolnost a v nejhorším případě i mdloby. Cvičení by vám v těhotenství mělo způsobovat hlavně radost, takže pokud se v daný den necítíte dobře, je určitě lepší cvičení vynechat a jít cvičt až v den, kdy je vám fajn. Cviky, které jsem pro vás připravila, může určitě cvičit každá zdravá těhotná žena. Než se však do nějaké sportovní aktivity pustíte, doporučuji to vždy konzultovat s lékařem.

Cviky na záda:

Mezilopatkové svaly:

Bedra:

Cviky na hýždě:

Zanožování:

Unožování:

Cviky na ruce:

Biceps:

Triceps:

Cviky na prsní svaly:

Kliky:

Odlehčené kliky:

Cvik na lýtka:

Protažení:

Text: Markéta Brožová, trenérka fitness pro ženy Contours

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.