Cvičení

27. listopadu 2020 06:43

Anna Kopečková

Máte pocit, že fyzicky i duševně chátráte? Zkuste bhastriku nebo zázračná gesta rukou

Podzim a zima s sebou přinášejí kratší dny, méně sluníčka a s ním i energie. K tomu všemu jsme náchylnější k nachlazení, kolem řádí epidemie a jsme často zavření doma. Jak snížit negativní dopady tohoto období a znovu získat životní rovnováhu? Zkuste to pomocí dechu, jednoduchých jógových cviků nebo využijte energii svých prstů.

Zahřejte se očistným dechem

Pomocí rituálů nastavíte svému tělu a mysli určitý rytmus a tím můžete obnovit nebo zvýšit energii pro každý den. Ideální je začít hned ráno pro probuzení některou z dechových technik. Zakladatelka a instruktorka pražských Domů jógy Věra Vojtěchová doporučuje dechovou techniku bhastrika. „Podstatou je silný nádech a vědomý, stejně dlouhý prudký výdech. Při takovémto dechu se organismus rychle zahřívá, přičemž tento oheň podle jógy spaluje naše vnitřní mentální i fyzické nečistoty. Dochází k intenzivní ventilaci plic a rychlé výměně kyslíku a oxidu uhličitého v krvi, která má očistný charakter. Vyrovnává acidickou nevyváženost organismu a očišťuje krevní řečiště, navyšuje energii, ve výsledku zvyšuje obranyschopnost i sílu těla,“ tvrdí instruktorka jógy.

Jak provádět dechovou techniku bhastrika:

Najděte si klidné místo. Posaďte se na paty. Ruce sevřené do pěstí položte do třísel. Lokty otevřete do stran. V této pozici hluboce nadechněte nosem tak, aby se vám zvedla břišní stěna a vydechněte ústy. K dokonalému výdechu si pomozte stažením břišní stěny. Opakujte 30krát po sobě. Buďte opatrní, pokud trpíte vysokým krevním tlakem či kardiovaskulárními problémy.

Zmírněte stres a úzkost pomocí gest rukou

Věděli jste, že každý náš prst má zvláštní funkci v organismu a při správném používání nám může dopomoci ke zdravému duchu? Pokud držíte prsty určitou dobu v dané pozici a lehce tlačíte, vytvořené vibrace začnou obnovovat rovnováhu v těle, dojde ke zklidnění mysli a prokázané jsou i další účinky na tělo. „Potřebujete-li zmírnit stres a úzkost, proveďte Surya Mudra. Palcem přitlačte prsteníček, ostatní prsty nechte narovnané. Tímto snadným cvikem dokonce můžete stimulovat štítnou žlázu a zažívání či zmírnit přibývání na váze,“ tvrdí instruktorka jógy a dodává, že pokud vám chybí životní energie, chcete posílit mysl, tělo a duši, zlepšit imunitu a zrak, praktikujte také Prana Mudra. „Prsteníčkem a malíčkem se dotkněte palce, ukazováček a prostředníček nechte narovnaný,“ popisuje cvik Věra Vojtěchová. Další mudry najdete ve fotogalerii na začátku článku.

8 VĚCÍ, KTERÉ O VÁS PROZRADÍ DÉLKA VAŠEHO PRSTENÍČKU

Cviky, které pomáhají tělu i duši

Aby tělo a orgány v něm správně fungovaly, je potřeba aspoň jednou denně pohnout každým svalem a jemně vše promasírovat. Tím dojde k lepšímu prokrvení, rozproudí se energie, rozpustí se blokády v těle, které se v něm hromadí, a dojde k posílení imunitního systému. „K protažení svalů, posílení imunity a v neposlední řadě k podpoře mentální a fyzické rovnováhy v těle provádějte úklonové ásany, rotační a rovnovážné polohy,“ radí Vojtěchová.

Zde je několik příkladů účinných cviků, které zvládnete i doma na malém prostoru:

  • Úklony v sedu

Zkuste do svého cvičení zařadit úklony. Posilují šikmé břišní svaly a protahují mezižeberní, bederní i prsní svaly. Vyvažují ženskou a mužskou energii v těle a pomáhají s emoční stabilitou. Pokud se rozhodnete pro úklon ze sedu, zároveň protáhnete a uvolníte kyčle. Pravou nohu pokrčte a přitáhněte patu k tělu, levou nohu protáhněte za patou. S nádechem přitáhněte levý loket k levému kolenu a protáhněte pravou ruku ke stropu. Vnímejte tah k zemi za loktem, i vzhůru za rukou, zůstaňte na 3–5 pomalých nádechů a výdechů, pak vyměňte strany.

  • Rotace v sedě

Rotační pozice zprůchodňují energetické dráhy, pomáhají nám vyrovnat se s naší minulostí. Zůstaňte v sedě, nechte záda vzpřímená, levou nohu protáhněte za patou a pravou nohu pokrčte a položte pravé chodidlo vně levého kolena. Přitáhněte rukama pravé koleno a pomalu se otáčejte za pravým ramenem a zároveň protahujte za temenem hlavy. Pozici prodýchejte a vraťte se zpět. Zkuste pozici i na druhou stranu.

  • Rovnovážná pozice v kočce

Rovnovážné pozice obecně zklidňují a navozují pocit harmonie, prohlubují koncentraci, pomáhají zbavit se tíživých myšlenek. Pro začátek můžete zkusit rovnovážnou pozici v kočce, která je bezpečnější a zároveň posílí celé tělo. Zaujměte pozici na všech čtyřech, protáhněte se za hlavou i za křížovou kostí, neprohýbejte se ani neohýbejte. Pomalu zvedněte levou ruku, poté pravou nohu, aniž byste udělali soupohyb v zádech. Pokuste se chvíli vydržet a sledujte neutrální polohu páteře a váš dech.

  • Protažení v pozici žáby

V kočce rozevřete kolena, dosedněte na paty a protáhněte se za konečky prstů u rukou. Zůstaňte do pocitu příjemného uvolnění.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.