7. ledna 2021 06:00
beccy@seznam.czIdeální zábava pro vás a vaše děti. Přidejte se k ptačí hodince a sčítejte ptáky na krmítku
Díky ne zrovna příjemné koronavirové situaci jsme se naučili být více doma jak s partnery, tak se svými ratolestmi. Každý z nás se tak snaží najít pro sebe a případně své děti program. My pro vás máme tip na víkendovou zábavu, kdy pomůžete a ještě se možná něco přiučíte. Jedná se o celorepublikové sčítání ptáků na krmítku, které pořádá Česká společnost ornitologická a do které se již třetím rokem zapojuje široká veřejnost. Nebojte se, není to nic
Sčítání ptáků je jednou z nejstarších součástí ornitologie, do které se zapojují dobrovolníci. Je to ideální zábava, při které si osvěžíte přírodopis a vaše děti se naučí rozeznávat ptáky nejen podle kreseb v učebnici. Stydíte se, že možná ani vy neznáte všechny druhy? Nevadí, díky nápovědám ornitologické společnosti se nespletete. Sčítání ptáků na krmítku se spoluprací veřejnosti se u nás poprvé konalo v roce 2019 a tehdy se ho zúčastnilo 14 tisíc dobrovolníků.
Kdy a jak
Letos sčítání připadlo na 8.–10. 1. 2021, tedy od pátku do neděle, probíhá jednu hodinu, proto se mu také jinak říká „ptačí hodinka“ a zvolený čas je čistě na vás. Proto se dá sčítat (za normální situace) ve školách, školkách, družinách, kroužkách i domovech. I místo je zcela na vás. Je jedno, zda budete ptáky pozorovat z balkonu, na zahradě, v lese či na chatě. Pro správné vědecké výsledky je podstatné, abychom žádného ptáka nezapočítali dvakrát. Proto pro každý druh zaznamenáváme nejvyšší prokazatelný počet jedinců, který se objevil v našem zorném poli. Za každý druh hlásíme jen jedno číslo – počty samců, samic či mláďat nerozlišujeme.
Jak to probíhá
- Nejlepším místem pro sčítání je krmítko s pestrou nabídkou potravy
- Sčítá se po dobu 1 hodiny
- U každého druhu si zapíšeme ten největší počet viděný najednou (může se jednat i o prolétající ptáky)
- Výsledky zapisujte do on-line formuláře (otevře se v pátek 8. 1.) nebo do vytištěného formuláře, který si můžete stáhnout zde.
Veškeré podrobnosti naleznete na stránkách ornitologické společnosti.
Čím ptáčky krmit
Důležité je, abyste ptákům nabídli pestrý výběr krmení. Vyhněte se pečivu, to je pro ptáky velmi nebezpečné. Zvolit můžete různé míchané směsi pro ptáky, slunečnicová semínka jsou klasikou, vhodný je oves, pšenice, ořechy a nepohrdnou ani lojovými koulemi, speciálními ptačími kokosovými ořechy nebo lojovými „koláči“, ve kterých mohou být semínka nebo třeba mouční červi. Lojové koule používejte ideálně bez plastových sítěk, často se pak stanou nástrahou pro volně žijící zvířata, kterým voní a mohou je sníst nebo se do nich pták sám zamotá. Ptáci nepohrdnou ani jablky. Ve specializovaných obchodech lze zakoupit udržitelné držáky, které můžete používat opakovaně. S přikrmováním je ideální začít, když teploty spadnou pod bod mrazu, a pokračovat můžete až do dubna.
Krmítka a pítka
I krmítka si zaslouží pozornost. Nejlepší jsou ta plastová, do kterých neprší a hlavně se dají hezky vyčistit. I hygiena je totiž důležitá. Stačí krmítko vymýt teplou vodou a důkladně vysušit. Krmítka si můžete vyrobit i sami z toho, co máte doma. Podívejte se na tipy. Důležité je také myslet na vodu. Hlavně v létě a v zimě. Zatímco v létě můžete ptákům nabídnout koupátko, v zimě si zaslouží miska s vodou obzvlášť vaši pozornost, protože často zamrzá. Tipy najdete zde.
A když už jsme u ptáků, nezapomínejte na polepy oken. Nárazem do skla totiž ročně zemře až milion ptáků. Je jedno, zda to budou kolečka, siluety ptáků nebo kostičky. Záleží na tom, aby polepy byly od sebe ve vzdálenosti nejdále 10 centimetrů.