Mám ještě čas na miminko? To vám může prozradit test AMH
Jak dlouho můžu ještě odkládat otěhotnění? Pro mnohé ženy zásadní otázka, když si uvědomíme, co všechno v životě musí stihnout. Vysokou školu skončí v 25 letech, pak chtějí pracovat a vydělat si peníze na bydlení, na cestování… a najednou oslaví 30. narozeniny, jsou bezdětné a možná teprve začínají hledat partnera pro rodinný život.
Do kdy mohu čekat?
„Univerzální odpověď vám nikdo nedá, ale pokud se na miminko ještě necítíte a je vám víc než 28 let, doporučuji zjistit si svoji ovariální rezervu pomocí krevního testu AMH,“ říká docent Radek Kučera z Oddělení imunochemické diagnostiky Fakultní nemocnice Plzeň. „Prostřednictvím stanovení koncentrace AMH (Antimülleriánský hormon) v krvi může žena zjistit „biologický věk“ svých vaječníků. Množství tohoto hormonu totiž závisí na počtu vajíček. Čím starší je žena, tím méně vajíček má k dispozici a tím nižší je i koncentrace AMH v krvi.“ Množství vajíček, které se pohybuje v řádech milionů, v průběhu života postupně klesá. Podle odborníků dojde během jednoho cyklu k zániku 40 až 100 vajíček.
Věk je důležitý
Vrchol plodnosti podle produkce AMH v průběhu života ženy nastává mezi 23. – 27. rokem, potom začíná šance na přirozené početí klesat. Po 30. roce je šance přibližně 20 % a po 35. roce 15 %. Každá žena je individualita, proto může mít toto vyšetření velký význam. Lze jej doporučit i u žen, které se snaží otěhotnět déle než rok, nebo těm, kterým je více než 35 let a nemohou otěhotnět déle než 6 měsíců. U žen s nižšími hodnotami AMH bývá také větší výskyt potratů, a proto je dobré přizpůsobit péči o ženu výsledkům testů. Otěhotnění u nízkých hladin AMH samozřejmě není vyloučené, je pouze nutné očekávat s větší pravděpodobností komplikace.
Požádejte si o test
Pro budoucí maminky, které mají problém s otěhotněním nebo z jakéhokoliv důvodu odsouvají založení vlastní rodiny, je vyšetření antimülleriánského hormonu velmi důležité. Požádat si o něj mohou svého gynekologa nebo přímo laboratoř, která tento test provádí. Vyhodnocení však patří zásadně do rukou lékaře, který může případně navrhnout další postup. Toto vyšetření není hrazeno ze zdravotního pojištění, cena se pohybuje mezi 700 až 1200 Kč, záleží na laboratoři. V každém případě je dobré vědět, že má každá žena možnost vyšetření AMH podstoupit a mít dostatek informací k uskutečnění závažných životních rozhodnutí.
Další využití vyšetření AMH
Stanovení koncentrace AMH pomáhá při procesu asistované reprodukce. Dále se využívá při diagnostice syndromu polycystických ovárií, k monitoringu léčby nádorů granulózových buněk vaječníků, ke sledování změn ovariální rezervy po užívání cytostatik a po radioterapii, ale také při odhadování nástupu menopauzy. Neméně důležité je využití v dětské endokrinologii. Podrobné informace získáte na www.laboratornitesty.cz
-jk-