zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nepodceňujte péči o dětské zuby. Kde dělají rodiče největší chyby?

Nepodceňujte péči o dětské zuby. Kde dělají rodiče největší chyby?
Autor: iStock Nepodceňujte péči o dětské zuby. Kde dělají rodiče největší chyby?
Anna Kopečková , Vydáno: 16.01.2021
Mezi laickou veřejností je stále rozšířen mýtus, že mléčné zuby nevyžadují zvláštní péči. Ve skutečnosti však není radno stav mléčného chrupu podceňovat, zvlášť pokud chcete, aby se vaše ratolest vyhnula nyní i v budoucnu kazům a zánětům dásní. Jakým chybám se při péči o dětský chrup vyhnout?

reklama

Chyba č. 1: Špatná technika čištění zubů

Ačkoliv univerzální návod na čištění zubů neexistuje, protože správná technika může být u každého dítěte i dospělého jiná, obecným doporučením stomatologů pro děti předškolního věku je čištění pomocí malých kroužků se sevřenými zuby u sebe z vnější strany, z vnitřní pak čistíme každou čelist zvlášť. „U malých dětí je nejlepší zvolit co nejjednodušší techniku. Kromě kroužků se osvědčuje i stírání cikcak od dásně k zubu, přičemž každý zub by se měl setřít alespoň pětkrát až desetkrát,“ doporučuje Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa. Školáci by si měli čistit každou čelist zvlášť a to tak, že zubní kartáček přiloží jednou polovinou na zub a druhou polovinou na dáseň a malými kroužky zub po zubu čistí.

Zajímavost: Pokud máte děti, nejspíš víte, že na trhu jsou k dispozici dětské zubní pasty speciálně určené pro různé věkové skupiny. Při výběru pasty se však řiďte nejen věkovým určením, ale především jejím složením. Pokud dítě pastu polyká, dejte přednost přírodní zubní pastě pro děti bez fluoridu.

Přírodní versus chemické: Víte, kolik chemie obsahuje vaše zubní pasta?

Přírodní versus chemické: Víte, kolik chemie obsahuje vaše zubní pasta?

Chyba č. 2: Čištění zubů bez dohledu dospělého

Vést dítě k samostatnosti je sice výchovně správné, ale v případě čištění zubů může mít příliš brzká samostatnost negativní efekt. Jestliže si totiž dítě kolem tří let čistí zoubky bez dozoru dospělé osoby, nedělá to dobře už kvůli tomu, že v tomto věku dítě ještě nemá dostatečně rozvinutou jemnou motoriku. Máte-li doma předškoláka, dovolte mu, aby si zuby vyčistil sám, ale nakonec mu je dočistěte. Jedině tak lze u dítěte přecházet vzniku zubních kazů či dokonce nepříjemných zánětů v ústní dutině.

Chyba č. 3: Pozdní začátek s dentální hygienou

Dočasné zuby se u dětí objevují od půl roku věku. Oproti stálému chrupu jsou méně mineralizovány, což vede k jejich zvýšené kazivosti. Názor, že dětský chrup není potřeba čistit, je tak naprosto mylný. „Nejsnadněji se pečuje o zuby u kojenců. V jejich případě stačí dvakrát denně otřít prořezávající se zoubky měkkým hadříkem. Jakmile jsou ale zoubky prořezané, neodkládejte čištění prvním zubním kartáčkem. Zpočátku lze doporučit silikonové návleky na prst, tzv. prsťáčky, ale pak co nejdříve přecházejte na klasický zubní kartáček s co nejmenší hlavou a rovně zastřiženými měkkými a jemnými štětinami,“ radí MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT.

Zajímavost: Měkký silikonový zubní prsťáček slouží nejen k čištění ústní dutiny u těch nejmenších, ale může sloužit i pro jemnou masáž dásní při prořezávaní zoubků.

Když dětem rostou zoubky, maminka se moc nevyspí

Jak ulevit miminku při prořezávání zoubků?

Chyba č. 4: Namáčení dudlíku do medu

Dávat dítěti cukr, ať už v podobě dudlíku namočeného do medu, sirupu či cukru, sladkých nápojů a šťáv nebo v pozdějším věku v podobě sladkostí, nemá pozitivní vliv na zuby ani zdraví obecně. „Z hlediska příjmu potravy je pro vznik zubního kazu skutečně nejrizikovější cukr, avšak pro jeho vznik není až tak podstatné množství cukru, ale frekvence jeho přísunu. Je tedy lepší sníst či vypít něco sladkého najednou, než mlsat průběžně celý den,“ tvrdí stomatoložka. Zároveň dodává, že konzumovat cukr by měli děti i dospělí s rozumem. „Naučte své děti pít čistou vodu a k mlsání jim dejte raději kousek sladkého ovoce než průmyslově zpracované sladkosti,“ uzavírá MDDr. Karbusická.

Jsou i horší věci, než sladké bonbóny

Potraviny, které podle zubařů nejvíc škodí vašim zubům. A nejsou to jen sladkosti!

Křivé zuby? Jak jim lze předcházet v dětství a jak je řešit v dospělosti

Křivé zuby? Jak jim lze předcházet v dětství a jak je řešit v dospělosti

reklama

Související témata: mléčné zuby , čištění zubů , péče o zuby , dětské zuby , zubní kartáček , prořezávání zubů , zubní pasta , dudlík

reklama

Přečtěte si také

reklama