Přírodní versus chemické: Víte, kolik chemie obsahuje vaše zubní pasta?
Mnozí vnímají zubní pastu jako obyčejnou věc, nad kterou není potřeba zbytečně přemýšlet. Pokud vám ale jde o bílý úsměv, svěží dech, zdravé dásně a obecně zdraví, měli byste pro každodenní ústní hygienu pečlivě vybírat i zubní pastu.
Pozor na agresivní abraziva
Po krásně bílých zubech touží většina z nás, jenže v obchodech jsou obvykle bělicí zubní pasty s obsahem agresivních abraziv jako oxid hlinitý, hydroxid hlinitý nebo uhličitan vápenatý. „Agresivní abraziva obsažená v zubních pastách poškozují zubní sklovinu, dochází tak k odhalení citlivých míst skloviny a zvýší se citlivost zubů. Za tuto cenu nikomu z nás bílý úsměv nestojí,“ říká MDDr. Tomáš Machač, odborný garant přírodních produktů v péči o ústa značky SPLAT. Pokud chcete bělejší zuby, vyberte si přírodní pastu obsahující enzymy, které bělí účinně a přitom přirozeně.
Zajímavost: Věděli jste, že k přirozené bělosti zubů pomáhají přírodní extrakty z ananasu či papáji? Oba tyto enzymy účinně odstraňují zubní plak a šetrně leští sklovinu.
DOMÁCÍ BĚLENÍ ZUBŮ BANÁNEM, OCTEM NEBO SODOU: FUNGUJE TO?
Antibakteriální složky chlorhexidin a triklosan
Součástí zubních past jsou antibakteriální složky. Je ovšem značný rozdíl, jestli se jedná o nebezpečnou chemii nebo bezpečnou antiseptickou složku jako třeba biosol. „Biosol pomáhá odstraňovat bakterie z biofilmu na povrchu zubní skloviny, které mohou způsobovat paradontózu. Triklosan obsažený v některých zubních pastách má sice za úkol taky ničit škodlivé bakterie, jenže na rozdíl od biosolu přispívá k řadě zdravotních rizik, jako jsou rezistence vůči bakteriím, hormonální problémy či poruchy zdraví střev,“ varuje Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa. Pozor si dejte i na chlorhexidin. Ten je sice velice účinný v boji s parodontálními bakteriemi, ale při dlouhodobém používání způsobuje vysušování a přecitlivělost sliznice a mimo jiné i šedý odstín zubní skloviny.
Zajímavost: Věděli jste, že triklosan obsahují nejen některé zubní pasty, ale je velmi často obsažen i v čisticích prostředcích pro domácnost?
Pěnivé čistící složky aneb proč je to lepší bez pěny
Součástí mnohých zubních past, ale i šamponů a sprchových gelů, jsou pěnidla, tzv. SLES/SLS (sodium lauryl sulfát). „Pěna vyvolává pocit, že je prostředek super účinný a zuby dokonale vyčistí. Ve skutečnosti však pěnivá složka v pastách může vysušovat ústní sliznici. V případě šamponů vysušuje a dráždí pokožku a může způsobovat alergie,“ varuje Zuzana Heiník Bělová. Mnohem lepší volbou je výrobek, který obsahuje například sodium lauryl sarcosinát. „Jde o mnohem jemnější a bezpečnější činidlo, které navíc účinně působí proti zubnímu kazu,“ doplňuje zubní lékař Machač.
5 ČASTÝCH CHYB PŘI ČIŠTĚNÍ ZUBŮ. NEDĚLÁTE JE NÁHODOU TAKY?
Vyhýbejte se syntetickým sladidlům
Mezi rozporuplné složky zubních past patří i umělé sladidlo sacharin, které může být karcinogenní, proto dávejte vždy přednost zubním pastám bez nebezpečných syntetických sladidel. „Vybírejte zubní pasty s přírodními složkami, jako jsou xylitol, manitol, extrakt ze stévie nebo sukralóza,“ radí Zuzana Heiník Bělová.
POTRAVINY, KTERÉ PODLE ZUBAŘŮ NEJVÍC ŠKODÍ VAŠIM ZUBŮM
Fluorid: ano, či ne?
O fluoridu se posledních několik let vede mnoho spekulací. Čištění zubů pastou s fluoridem má mnoho příznivců i odpůrců. Co na to odborník? Podle MDDr. Tomáše Machače jde o nejefektivnější prostředek v prevenci proti zubnímu kazu. „Fluorid se do past přidává, aby pomohl stimulovat proces remineralizace skloviny, čímž se zabraňuje tvorbě zubního kazu. Zubní pasty s fluoridem nejsou nebezpečné. Jediné, na co by si měl dát člověk při jejich používání pozor, je, aby pastu s fluoridem nepolykal,“ říká MDDr. Tomáš Machač.
Zajímavost: Věděli jste, že potřeba využívat pasty s obsahem fluoridu je pro každého jiná? Mimo jiné záleží i na kvalitě vody. V některých zemích se například stále ještě fluorizuje kohoutková voda.