Přírodní versus chemické: Víte, kolik chemie obsahuje vaše zubní pasta?

Mnozí vnímají zubní pastu jako obyčejnou věc, nad kterou není potřeba zbytečně přemýšlet. Pokud vám ale jde o bílý úsměv, svěží dech, zdravé dásně a obecně zdraví, měli byste pro každodenní ústní hygienu pečlivě vybírat i zubní pastu.

Pozor na agresivní abraziva

Po krásně bílých zubech touží většina z nás, jenže v obchodech jsou obvykle bělicí zubní pasty s obsahem agresivních abraziv jako oxid hlinitý, hydroxid hlinitý nebo uhličitan vápenatý. „Agresivní abraziva obsažená v zubních pastách poškozují zubní sklovinu, dochází tak k odhalení citlivých míst skloviny a zvýší se citlivost zubů. Za tuto cenu nikomu z nás bílý úsměv nestojí,“ říká MDDr. Tomáš Machač, odborný garant přírodních produktů v péči o ústa značky SPLAT. Pokud chcete bělejší zuby, vyberte si přírodní pastu obsahující enzymy, které bělí účinně a přitom přirozeně.

Zajímavost: Věděli jste, že k přirozené bělosti zubů pomáhají přírodní extrakty z ananasu či papáji? Oba tyto enzymy účinně odstraňují zubní plak a šetrně leští sklovinu.

DOMÁCÍ BĚLENÍ ZUBŮ BANÁNEM, OCTEM NEBO SODOU: FUNGUJE TO?

Antibakteriální složky chlorhexidin a triklosan

Součástí zubních past jsou antibakteriální složky. Je ovšem značný rozdíl, jestli se jedná o nebezpečnou chemii nebo bezpečnou antiseptickou složku jako třeba biosol. „Biosol pomáhá odstraňovat bakterie z biofilmu na povrchu zubní skloviny, které mohou způsobovat paradontózu. Triklosan obsažený v některých zubních pastách má sice za úkol taky ničit škodlivé bakterie, jenže na rozdíl od biosolu přispívá k řadě zdravotních rizik, jako jsou rezistence vůči bakteriím, hormonální problémy či poruchy zdraví střev,“ varuje Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa. Pozor si dejte i na chlorhexidin. Ten je sice velice účinný v boji s parodontálními bakteriemi, ale při dlouhodobém používání způsobuje vysušování a přecitlivělost sliznice a mimo jiné i šedý odstín zubní skloviny.

Zajímavost: Věděli jste, že triklosan obsahují nejen některé zubní pasty, ale je velmi často obsažen i v čisticích prostředcích pro domácnost?

Pěnivé čistící složky aneb proč je to lepší bez pěny

Součástí mnohých zubních past, ale i šamponů a sprchových gelů, jsou pěnidla, tzv. SLES/SLS (sodium lauryl sulfát). „Pěna vyvolává pocit, že je prostředek super účinný a zuby dokonale vyčistí. Ve skutečnosti však pěnivá složka v pastách může vysušovat ústní sliznici. V případě šamponů vysušuje a dráždí pokožku a může způsobovat alergie,“ varuje Zuzana Heiník Bělová. Mnohem lepší volbou je výrobek, který obsahuje například sodium lauryl sarcosinát. „Jde o mnohem jemnější a bezpečnější činidlo, které navíc účinně působí proti zubnímu kazu,“ doplňuje zubní lékař Machač.

5 ČASTÝCH CHYB PŘI ČIŠTĚNÍ ZUBŮ. NEDĚLÁTE JE NÁHODOU TAKY?

Vyhýbejte se syntetickým sladidlům

Mezi rozporuplné složky zubních past patří i umělé sladidlo sacharin, které může být karcinogenní, proto dávejte vždy přednost zubním pastám bez nebezpečných syntetických sladidel. „Vybírejte zubní pasty s přírodními složkami, jako jsou xylitol, manitol, extrakt ze stévie nebo sukralóza,“ radí Zuzana Heiník Bělová.

POTRAVINY, KTERÉ PODLE ZUBAŘŮ NEJVÍC ŠKODÍ VAŠIM ZUBŮM

Fluorid: ano, či ne?

O fluoridu se posledních několik let vede mnoho spekulací. Čištění zubů pastou s fluoridem má mnoho příznivců i odpůrců. Co na to odborník? Podle MDDr. Tomáše Machače jde o nejefektivnější prostředek v prevenci proti zubnímu kazu. „Fluorid se do past přidává, aby pomohl stimulovat proces remineralizace skloviny, čímž se zabraňuje tvorbě zubního kazu. Zubní pasty s fluoridem nejsou nebezpečné. Jediné, na co by si měl dát člověk při jejich používání pozor, je, aby pastu s fluoridem nepolykal,“ říká MDDr. Tomáš Machač.

Zajímavost: Věděli jste, že potřeba využívat pasty s obsahem fluoridu je pro každého jiná? Mimo jiné záleží i na kvalitě vody. V některých zemích se například stále ještě fluorizuje kohoutková voda.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.