4 recepty na domácí šampony: Jak fungují a který je nejlepší?

Možná jste si také v záchvěvu „bio“, „eko“, „diy" a všeho podobného někdy řekla, že nastal čas vlasy zregenerovat a začít používat podomácku vyrobené šampony. Jenže jak se ukázalo, ne vždy je tahle volba pro vaše vlasy ideální.

Vybrali jsme pro vás 4 nenáročné recepty na šampony z dobře dostupných ingrediencí a otestovali jsme je. Jak to dopadlo?

1. Vaječný šampon

Recept: 2 vejce, 3 lžičky jedlé sody, 2 lžíce olivového oleje

Všechny ingredience na tento šampon máte nejspíš v kuchyni. Vezměte si kelímek, vyklepněte do něj dvě vejce a prošlehejte je vidličkou, dokud nebudou pěkně pěnit. Přidejte jedlou sodu a olivový olej, můžete klidně přimíchat i šťávu z půlky citronu nebo trochu jablečného octa, ale není to nutné. My jsme zkusili variantu s jablečným octem, aby měl šampon extra očistné účinky. Připadali jsme si, jako bychom dělali nějaký chemický experiment – ocet totiž reaguje s jedlou sodou poněkud bouřlivě.

Aplikovat tento šampon na vlasy byla docela výzva. Kvůli vajíčkům měl šampon sirupovitou konzistenci, ale nebyl dostatečně řídký na to, aby se mohl použít do rozprašovače. A protože neměl šampon pěnu, muselo se s ním pracovat velmi pečlivě a trpělivě. Nicméně se to vyplatilo a výsledky pak byly impozantní. Vlasy byly neuvěřitelně měkké a po vysušení byly prameny silnější. Vlasová pokožka byla sice maličko mastnější, ale pomohlo jí kartáčování.

Celkové hodnocení: 2

Vaječný šampon vlasy rozhodně posílil. Vždyť ne nadarmo stojí vejce za tajemstvím krásy vlasů a pokožky už po celá staletí. Takže ho můžeme doporučit, ale spíše coby posilující kondicionér.

2. Avokádový šampon

Recept: 1 zralé avokádo, 2 lžičky jedlé sody, voda

Tento šampon je opět velmi jednoduchý na přípravu. Ale musíme přiznat, že bylo trochu smutné koupit avokádo a pak ho nesníst. Určitě použijte zralejší, protože ho budete mixovat do hladké pasty společně se dvěma lžičkami jedlé sody a čtvrt šálkem vody. Pak si jen přendejte směs do nějakého kalíšku, který si vezmete s sebou do sprchy.

Nabrali jsme si do rukou hlaďoučkou avokádovou pastu a vmasírovali si ji do vlasů. Bylo to velmi příjemné, ale zároveň náročné poté z vlasů vypláchnout. Pocit krásně hebkých a hydratovaných vlasů však bohužel nevydržel. Nicméně díky jedlé sodě byly vlasy aspoň čisté.

Celkové hodnocení: 3

Z tohoto šamponu máme poněkud rozpačité pocity. Po umytí a vysušení byly vlasy nadýchané a čisté, ale pokožka hlavy zůstala dost mastná. Takže po počátečním nadšení se ukázalo, že ani tento šampon není úplně vhodný. Možná jen pro ty, které netrápí extra suché vlasy.

3. Šampon s jablečným octem

Recept: 1/4 šálku kastilského mýdla v tekuté formě, 2 lžíce jablečného octa, 1 lžíce Teatree oleje, voda

Smíchali jsme dohromady čtvrt šálku vody a stejný díl tekutého kastilského mýdla (můžete ho sehnat už hotové nebo si ho vyrobit podle některého z receptů, které snadno najdete na internetu). Přimíchali jsme jablečný ocet a nakonec olej Teatree, který má úžasné kosmetické vlastnosti. Na začátku voněl šampon jako čerstvě připravený salát, jen ho ochutnat. Ale naštěstí stačilo vejít do sprchy a tento pocit brzy přešel. Abyste se vyhnuli vůni po zálivce do salátu, můžete zkusit přidat i pár kapek mátového oleje (nebo jakéhokoliv jiného esenciálního oleje).

Směs je skvěle kapalná (nemá krémovou konzistenci), díky čemuž se může dát do spreje. Aplikace tak byla velmi jednoduchá – nástřik se dostal jak do vlasů, tak i na pokožku. A nebyl pak žádný problém šampon spláchnout.

Celkové hodnocení: 1

Vlasy byly po umytí skvěle čisté a hydratované a bez pocitu mastnoty. Bylo to přesně to, co jsme od šamponu očekávali, takže máme vítěze. Pokud chcete mít vlasy lehké, projasněné a svěží, určitě ho zkuste. Budete se cítit naprosto skvěle.

4. Šampon z kokosového mléka

Recept: kastilské mýdlo v tekuté formě, kokosové mléko

Tento recept už nemůže být jednodušší, protože se do základní varianty dávají pouze dvě přísady – kokosové mléko a již zmíněné kastilské mýdlo. U kokosového mléka je výhoda, že to, co vám po výrobě šamponu zbyde, můžete využít na přípravu něčeho dobrého třeba k večeři a zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Mňam.

Dobře promíchejte čtvrt hrnečku od obou ingrediencí a naplňte tím třeba prázdnou láhev od šamponu či mýdla (klidně i s dávkovačem, konzistence to umožňuje). Jestli chcete, můžete ke směsi přidat i mátový nebo levandulový olejíček (cca 20 kapek), ale není to vůbec nutné. S tímto šamponem máte pocit, jako by byl kupovaný – konzistence je dokonalá. Při každém použití jenom zatřeste lahvičkou.

Celkové hodnocení: 1-

Vlasy byly po užití tohoto šamponu skvěle hydratované, takže ho oceníte především během zimy, kdy vlasy potřebují o něco větší péči. Napadá nás jen maličká výtka – po vysušení byly vlasy o něco těžší. Nicméně vypadaly velmi zdravě, což je asi pro každou ženu hodně důležité

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.