10 superpotravin, které vám pomohou s hubnutím
10 superpotravin, které vám pomohou s hubnutím
Víte, jaké potraviny si můžete bez obav dopřát, protože vás zasytí a dodají vám energii, vitaminy a minerály? A nejen to, níže uvedené potraviny také pomáhají se stavbou kostí, chrání vaše tělo před vznikem chronických onemocnění, napomáhají zlepšení zraku a udržují vaši mysl bystrou.
Fazole
Je jedno, jestli si oblíbíte černé, červené nebo bílé fazole, prospěšné jsou všechny. Bylo však zjištěno, že nejlépe stravitelné jsou bílkoviny černé fazole, následně červené a nakonec bílé. Pozor, fazole konzumujte jen vařené.
Syrová semena obsahují jedovatý glykosid, který právě vaření zničí, nejúčinnější je 15–20 minutové vaření nabobtnalých semen. Otrava se projeví zvracením, prudkými křečemi, průjmem, cirkulačním kolapsem. Dopřát si můžete i fazolové lusky, ty se vařit nemusí. Mnozí lidé fazole odmítají s tím, že způsobují nadýmaní.
Těchto nepříjemných projevů se lze zbavit tím, že vodu, ve které se fazole máčely (nejlépe přes noc), slijeme a dáme je vařit ve vodě nové. Nadýmání způsobují, podobně jako u hrachu, oligosacharidy, které se během máčení vylouhují do vody.
Hrušky
Jen jedna hruška pokryje 15 procent vašeho doporučeného denního množství vlákniny. Jedna studie zjistila, že ženy, které jedly tři hrušky denně, spálily více kalorií a lépe ztrácely váhu, než ženy, které se hruškám vyhýbaly. Důležité je, abyste si hrušku neloupali, protože právě slupka obsahuje vlákniny nejvíc a pod slupkou se ukrývá velké množství vitaminu B.
Mandle
Ořechy jsou další superjídlo, protože obsahují zdravé tuky, které vám pomohou zhubnout. Ve větším množství jsou jedovaté, protože obsahují kyanid, ale v malém množství mají naopak protinádorové účinky.
V jedné studii vědci porovnávali skupinu lidí, která přidala ke svému dennímu dietnímu jídelníčku porci ořechů, a druhou, která si místo mandlí vzala nějaké sušenky.
Samozřejmě více zhubla skupina první. Mandle patří k nejméně tučným ořechům, můžete si však občas dopřát změnu, například ve formě piniových či lískových ořechů.
Brokolice
Anebo taky květák a kapusta – to je brukvovitá zelenina, která má výborné účinky na naše zdraví. Obsahuje totiž antioxidanty, které tělo chrání před volnými radikály a dalšími toxickými látkami. Podle vědců dokážou látky obsažené v brokolici „opravit“ DNA buněk a tím zabránit rakovinnému bujení.
Kromě antioxidantů je plná vitaminů (C, E a B) a kyseliny listové, jakož i dalších minerálů. Navíc má na porci jen 30 kalorií, takže se skvěle hodí pro všechny, kdo touží po štíhlé linii. TIP: Zkuste občas zapomenout na vaření a dejte si brokolici jen tak, syrovou.
Rozebraná na malé růžičky se hodí například do salátu, lze ji také s rajčaty, cibulkou a česnekem rozmixovat do pasty a použít k ochucení například těstovin či rýže. Syrová zelenina je totiž daleko zdravější, zachovává si vysoký obsah vitaminů a minerálů.
Hnědá rýže
Na celém světě je pěstováno několik tisíc druhů rýží, některé se ještě dále upravují. Liší se barvou, chutí nebo vůní. Pokud se rozhodujete, že chcete žít zdravě nebo vyloženě dietně, zařaďte do jídelníčku i rýži hnědou.
Hnědá neboli natural rýže není průmyslově opracována (na rozdíl od rýže bílé), a proto obsahuje výrazně vyšší obsah vitaminů a minerálů – podobně jako rýže parboiled, která se zpracovává při zvýšeném tlaku. Rýže neloupaná obsahuje kromě vitaminů i vysoké množství vlákniny. "Potraviny s vysokým obsahem vlákniny jsou více sytivé, to znamená, že celkově můžeme jíst energeticky méně náročné jídlo a přitom se cítit dostatečně zasyceni. Vláknina zabraňuje příliš velkým výkyvům krevního cukru, neboť zpomaluje jeho vstřebávání do krve. Díky tomu netrpíme nárazově hladem ani únavou. Další důležitou funkcí vlákniny je péče o naše trávení," konstatovala dietoložka Monika Divišová. Kromě vlákniny však obsahuje i množství dalších živin jako vitamin B, minerály, kyselinu listovou, draslík, zinek a jód. Rýže pomáhá snižovat riziko rakoviny tlustého střeva, prsu a prostaty.
Škrob, který rýže obsahuje, se tráví a tělo ho absorbuje pomalu, přitom pozvolna uvolňuje do těla glukózu. Tímto rýže pomáhá regulovat hladinu krevního cukru.
Banány
Banány jsou výborným zdrojem energie, obsahují sacharózu, ovocný a hroznový cukr, čímž se podílejí na rychlém zvýšení hladiny krevního cukru. Konzumace banánů ihned po tělesné zátěži (cca do 15 minut) společně s mlékem nebo jogurtem má velice blahodárný účinek pro následující regeneraci organismu.
Banány také podporují a zlepšují schopnost organismu vstřebávat živiny, jsou přímo pohlazením pro žaludek. Rychle zaženou hlad a potlačí chuť na sladkosti. Jsou výbornou dietou při potížích s trávením, jako jsou žaludeční potíže, narušená sliznice v oblasti trávicího traktu (vředy) a průjem.
Vláknina, kterou banány obsahují, je velmi důležitá v ochraně střev proti rakovině, snižuje hladinu cholesterolu a stabilizuje hladinu krevního cukru.
Avokádo
Jak už jsme řekli, tukům se nemusíte zcela vyhýbat, pokud to jsou ty správné – mononenasycené tuky. A právě takové obsahuje avokádo. Ale avokádo je doslova plné výživných látek, obsahuje kyselinu olejovou, vlákninu, bílkoviny, draslík, fosfor...
Je vhodné do salátů, ale dají se z něj například dělat i skvělé dresinky, polévka, pomazánky, hodí se jako příloha k masům. Avokádo se při dietě hodí obzvláště jako náhražka másla, majonézy či dresinku nebo jako chutná svačinka, je však třeba si dát pozor na množství; Kvůli vysokému obsahu tuku byste si měli dopřávat maximálně dvě avokáda týdně.
Má příznivé účinky při chorobách kůže a sliznic, posiluje srdce, snižuje krevní tlak a pomáhá také při nemocech jater, ledvin a močových cest.
TIP: Rozmixujte půlku avokáda, pár snítek kopru, špetku soli a zhruba decku vody, abyste dostali krémovou konzistenci. Dresink se hodí do salátů, ale i jako omáčka k masu či rýži.
Grapefruit
Dokonce i kdybyste nic jiného na vaší stravě nezměnili, tím, že před každým jídlem sníte polovinu grepu, můžete přijít o zhruba půl kila za týden. Toto ovoce totiž může snížit hladinu inzulínu, to je hormon, který napomáhá ukládání tuku v těle, což může postupně vést ke ztrátě hmotnosti.
Je to také dobrý zdroj bílkovin, a protože obsahuje nejméně 90 procent vody, zasytí vás a vy toho potom sníte méně.
Losos
Skvělým zdrojem zdravých mastných kyselim a bílkovin je losos. Omega-3 mastné kyseliny obsažené v této rybě jsou zdraví velmi prospěšné, protože tento typ tuků tělo neumí samo vyrobit.
Omega-3 mastné kyseliny působí jako prevence proti nemocem srdce, snižují cholesterol a pomáhají spalovat tuky, což se hodí, pokud držíte dietu. Dále se v lososu nacházejí vitaminy skupiny B, selen a antioxidanty.
Borůvky
Jsou známé pro své anti aging účinky, takže se jich rozhodně nebojte. Jde rozhodně o jeden z nejcennějších druhů ovoce, protože borůvky obsahují třísloviny, antioxidanty, bioflavonoidy, vitaminy, minerály. Jeden šálek má zhruba 80 kalorií a navíc pomáhají s vaším nasycením, protože mají vysoký obsah vlákniny.
Borůvky zlepšují noční vidění a léčí šeroslepost, zlepšují imunitu a pomáhají s léčbou různých infekcí, chrání před stařeckou demencí a prodlužují život... Jejich přínos pro zdraví je prostě obrovský.
I když jsou samozřejmě nejlepší čerstvé, svůj efekt mají i mražené. Blíží se jejich sezona, tak nezapomeňte a nakupte (nebo dokonce nasbírejte) si do zásoby. Podobně jsou na tom i další lesní plody – maliny, ostružiny, brusinky.