Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

40 dní půstu: Kolik kalorií ušetříte, když oželíte některou ze svých oblíbených dobrot?

Velikonocům předchází čtyřicetidenní půst, který letos začal ve středu 10. února na takzvanou Popeleční středu. I když nejste věřící, možná zjistíte, že když se na 40 dní něčeho vzdáte (a nemusí to být ani velká oběť), ucítíte to nejen na své váze, ale možná na konci zjistíte, že jste se zbavili nepříjemného zlozvyku.  

Pro názornost jsme pro vás vybrali  devět „dobrot“, které si řada z nás dopřává celkem pravidelně, ale u kterých vůbec neuškodí, když je na čas vynecháte. A spočítali jsme, kolik za 40 dní ušetříte kalorií. Zkusíte to?

Cola
půst cola
půst cola
Cola

Všichni víme, že slazené limonády včetně Coly jsou zdrojem velkého množství úplně zbytečných kalorií. Když denně oželíte jednu colu, ušetříte 108 kcal (pokud pijete tu v plechovce) až 142 kcal (pokud pijete tu balenou ve skleněných lahvičkách).

 

Kolik je to za 40 dní? 4320 až 5676 kcal!

 

Hranolky
půst hranolky
půst hranolky
Hranolky

Jsou přesolené, smažené, mastné. Ale tak dobré… Dejme tomu, že si dopřejete jednou týdně střední porci. To dělá celých 350 kcal.

 

Kolik je to za 40 dní? 2100 kcal!

 

 

Smetanová zmrzlina
půst zmrzlina
půst zmrzlina
Smetanová zmrzlina

Pokud během půstu vynecháte své oblíbené dva kopečky zmrzliny týdně snědené večer u televize, ušetříte přibližně 200 kcal týdně (záleží samozřejmě na značce zmrzliny). Ale přiznejme si, opravdu pokaždé zůstane jen u dvou kopečků?

 

Kolik je to za 40 dní? Minimálně 1200 kcal

 

Alkohol
půst alkohol
půst alkohol
Alkohol

Červené víno bezesporu prospívá zdraví, ale když na čas vynecháte pravidelnou denní skleničku, ušetříte 127 kcal za každý den. A co teprve v případě tvrdšího alkoholu!

 

Kolik je to za 40 dní? 5080 kcal

 

Fast food
půst fast food
půst fast food
Fast food

O hranolcích už tu řeč byla. Když si jednou týdně zajdete do fast foodu na celé jídlo, „obohatíte“ tělo o 1200 kcal.

 

Kolik je to za 40 dní? 7200 kcal

 

Latté
půst latte
půst latte
Latté

Hodně lidí během půstu vynechává pití kávy. Důvodem může být, aby alespoň na čas ulevili tělu od pravidelného přísunu kofeinu. Nebo třeba chtějí ušetřit. On takový pravidelný každodenní kelímek latté v některé z kafeterií docela leze do peněz. Nehledě na to, že kupované velké latté (asi 473 ml) s pořádnou porcí mléka má 190 kcal.

 

Kolik je to za 40 dní? 7600 kcal

 

Maso
půst maso
půst maso
Maso

Jestli vás zajímá, jaké to je být na čas vegetariánem nebo chcete svůj jídelníček odlehčit hlavně od nasycených tuků, můžete denně ušetřit i celkem dost kalorií. Takový kuřecí steak má přibližně 165 kcal a třeba jedna nožička vídeňských párků 142 kcal.

 

Kolik je to za 40 dní? Nejméně 6140 kcal (pokud počítáme, že si každý den dáte plátek masa – libovějšího nebo kousek uzeniny – 50 g)

 

Čokoláda
půst čokoláda
půst čokoláda
Čokoláda

Tmavá kvalitní čokoláda má řadu benefitů a malý kousek každý den vám neuškodí. Ale pokud své chutě nedokážete udržet na uzdě… Když své každodenní sladké potěšení v podobě čtyř kostiček tmavé čokolády na čas oželíte, ušetříte za každý den 95 kcal.

 

Kolik je to za 40 dní? 3800 kcal

 

 

 

 

 

 

Chipsy
půst chipsy
půst chipsy
Chipsy

Taky s oblibou křupete večer u televize? Pak byste měli vědět, že i takový celkem nevinný malý sáček bramborových chipsů (77g) obsahuje celých 418 kcal.

 

Kolik je to za 40 dní? 2508 kcal (a 5016, pokud si dáte chipsy dvakrát týdně)

 

Reklama