8 infekcí, které můžete chytit ve fitku. A jak se jim bránit

Pokud jste si dali předsevzetí chodit pravidelně cvičit, patří vám jistě uznání. Jen si dejte pozor, aby se vaše dobré úmysly neobrátily proti vám. Z posilovny nebo fitness centra si totiž můžete odnést i pár nepříjemných infekcí.

Se vším tím opoceným nářadím a vybavením může být posilovna či fitko líhní pro plísně, bakterie a viry. Ale nenechte se tím odradit, cvičení je důležité. Když víte, co vám hrozí, můžete se tomu úspěšně vyhnout.

1. Stafylokok

Staphylococcus je nejčastější bakterií, která v posilovně číhá. A taky tou nejnebezpečnější. Mít ji na sobě nebo v sobě ještě nic neznamená. Odhaduje se, že zhruba třetina populace, ať už do posilovny chodí nebo ne, jsou přenašeči. Stafylokoková infekce propukne, pokud máte poraněnou kůži, třeba škrábnutím nebo od holení, a rankou se bakterie dostane do těla. Dobrou zprávou je, že ten nejurputnější, tedy zlatý stafylokok, se v tělocvičnách nevyskytuje. Stafylokok se také častěji přenáší při kontaktu s člověkem, ne s nářadím. Obávat byste se ho tedy měli více, pokud se chystáte na nějaký kontaktní sport.

I tak je namístě si před cvičením otřít nářadí desinfekčním přípravkem na bázi alkoholu. To stejné udělejte pochopitelně i po cvičení a s nikým nesdílejte ručník ani věci osobní hygieny.

Stafylokoková infekce se nejčastěji projevuje vřídky na kůži, takže pokud vám nějaký ne a ne zmizet, raději si zajděte k lékaři.

2. Plíseň na nohou

Plísně jsou všude a posilovna ani fitko nejsou výjimkou. Nejčastější jsou asi plíseň na nohou (tinea pedis) a tinea cruris, která postihuje kožní záhyby v okolí stehen a rozkroku. Plísním svědčí teplé, tmavé a vlhké prostředí, ať už jsou to tenisky nebo skříňky v posilovně. Plísněmi se sice můžete nakazit v posilovně, ale častěji si je přivodíte svými hygienickými návyky. Třeba tím, že nesundáváte zpocené boty, nosíte ponožky několik dní po sobě nebo nenecháváte nohy „vydechnout“.

Rada je tedy nasnadě: měňte si pravidelně ponožky a oblečení na cvičení a nenechte je zatuchnout ve skříňce. Pokud u vás nákaza přece jen vypukne, můžete proti ní bojovat řadou volně prodejných léků, které problém během pár týdnů vyřeší. A pokud ne, zajděte si k doktorovi.

3. Dermafytóza

Dermafytóza je další plísňové onemocnění, ke kterému se dá přijít v posilovně. Může se projevit na jakékoli části vašeho těla formou kruhovité červené vyrážky. Abyste se jí vyhnuli, postupujte stejně jako u plísně nohou: v šatnách fitka noste žabky, všechno zpocené oblečení i ponožky vyperte a usušte, zpocené boty dejte vyschnout. Proti plísním ve vlasech zafungují speciální šampony.

4. Nachlazení a chřipka

Respirační infekce se snadno šíří v jakémkoli uzavřeném prostoru, tedy i v tělocvičně. Virus se obvykle přenáší prostřednictvím kapének, když někdo zakašle nebo si kýchne. Virus je schopný přežít nějakou dobu i mimo lidské tělo. Pokud se tedy dotknete činky, na které je chřipkový virus, a pak si sáhnete do oka nebo si utřete pusu, můžete onemocnět.

Nejlepší obranou je očkování proti chřipce. Když docvičíte, důkladně si umyjte ruce nebo je ošetřete desinfekčním prostředkem, a to i když jste nezaznamenali nikoho zjevně nemocného. Lidé totiž šíří viry ještě předtím, než zjistí, že jsou nemocní.

5. Plantární bradavice

Plantární bradavice (tedy bradavice na chodidlech) způsobují papilomaviry. Spousta lidí je má, aniž by to věděla, přestože mohou vyvolat rakovinu děložního čípku, genitální bradavice a další nemoci. Virem způsobujícím plantární bradavice se nejčastěji nakazíte, když chodíte ve fitku bosí, a to hlavně po vlhké podlaze ve sprchách. Abyste tomu předešli, vždy v tělocvičně noste boty a ve sprchách žabky. Dobrou zprávou je, že většina těchto bradavic zmizí sama. Jenomže tím, jak rostou dovnitř, mohou působit bolest.

Jestli se něco takového přihodilo i vám, dohodněte se s lékařem na jejich odstranění – buď mrazem nebo chirurgicky.

6. Impetigo

Impetigo způsobuje zarudlá místa na kůži, která se odlupují a potahují krustou. Na vině je stafylokok nebo streptokok, který se často nevinně skrývá v kůži a nezpůsobuje žádné problémy. Říznutí nebo škrábanec otevřou bránu do těla a objeví se symptomy. Nakazit se stafylokokem nebo streptokokem můžete i z tělocvičného nářadí nebo z vypůjčeného ručníku.

Abyste impetigu předešli, myjte si často ruce a ručník používejte jen vy sami. Pokud si najdete zarudlá, hnisem naplněná místa na kůži, zajděte si k doktorovi. Impetigo se léčí antibiotickými mastmi nebo klasickými antibiotiky.

7. Herpes

Pro herpes virus, který vyvolává opary, sice není úplně typické, že se jím nakazíte v posilovně, ale i to se může stát. Herpes se většinou do těla dostane nějakým menším poraněním a přenáší se spíše fyzickým kontaktem osob než přes vybavení tělocvičny.

Nejlépe se před ním uchráníte, pokud se vyhnete každému s oparem. Takže žádné společné pití. A jako obvykle, často a důkladně si myjte ruce, a to i po cvičení.

8. Vyrážka z vířivky

Pokud chodíte do bazénu nebo vířivky, měli byste vědět, že i tady může číhat nebezpečí jménem psuedomonas aeruginosa. Tato bakterie se úspěšně množí ve vířivkách a bazénech, které nejsou dostatečně ošetřované desinfekcí (například chlorem). Vyvolává svědivou červenou vyrážku a záněty venkovního zvukovodu.

Chodíte-li plavat, vždy si vyperte plavky a umyjte se mýdlem. A pokud chcete mít absolutní jistotu, u personálu si ověřte, že se hodnota chlóru v bazénu kontroluje alespoň dvakrát denně.

Jak se vyhnout nemocem z fitka

I přes výše uvedený výčet nemusíte mít z fitka ani posilovny velký strach. Přínosy cvičení určitě předčí veškerá rizika, kterým tam můžete čelit. A navíc, většině onemocnění se můžete vyhnout, pokud se budete držet jednoduchých pokynů. Protože prevence je zaručeně nejúčinnější. Omezte tělesný kontakt s ostatními, důkladně otírejte veškeré vybavení před použitím i po něm, důsledně se obouvejte v tělocvičně i prostorách mimo ni, myjte si ruce nebo používejte desinfekční prostředek na ruce.

Neuškodí se také podívat, jak se o tělocvičnu starají. Všímejte si, jestli je vybavení v dobrém stavu. Nejde jen o závaží a činky, ale také o lavice. Každá prasklina představuje místo, kam se mohou bakterie ukrýt. Pokud vypadá vybavení ošuntěle, je namístě se obávat, že se o fitko nestarají ani v ostatních směrech.

-az-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.