Co se stane, když přestanete jíst chleba a housky?
Co se stane, když přestanete jíst chleba a housky?
Jíst hodně sacharidů rozhodně není zdraví prospěšné, ale kolik jich lze vynechat? Je dobré se zbavit bílé mouky, veškeré mouky, nebo dokonce všech sacharidů? Každé rozhodnutí totiž bude mít na vaše tělo jiné účinky. Pojďme se tedy podívat, co se stane.
Zhubnete
Pokud snížíte příjem sacharidů, bude první věcí, které si všimnete, úbytek váhy. Bude se vám zdát, že hubnete téměř jako kouzlem. Ale není to tuk, který mizí, je to voda. „Sacharidy se ukládají v těle ve formě glykogenu, každý gram sacharidů je doprovázen třemi až čtyřmi gramy vody,“ vysvětluje dietní sestra a trenérka Marie Spanová. Takže jakmile snížíte příjem sacharidů, tělo začne používat své zásoby glykogenu a tím ztratíte přebytečnou vodu v organismu.
Dostanete nízkosacharidovou horečku
„Sacharidy jsou hlavním zdrojem paliva pro mozek. Když člověk sníží příjem sacharidů, mozek běží jen na výpary. Zejména v okamžicích, kdy jsou zásoby glykogenu na minimu nebo jsou zcela vyčerpány,“ líčí Spanová. Když tělo vyčerpá zásoby glykogenu, začne rozkládat tuky, aby získalo další látku, kterou může použít jako palivo – ketony. Výsledkem ale může být zápach z úst, sucho v ústech, únava, slabost, závratě, nespavost, nevolnost a pocit zamlžení rozumu, tedy syndromy podobné chřipce. Nakonec se tělo ketonovému palivu přizpůsobí, takže se nebudete cítit tak špatně, pravdou ale je, že ketony nejsou nejlepším palivem.
Chutě odezní
Rafinované sacharidy jsou nechvalně známé svou schopností zvýšit hladinu cukru v krvi nad přípustný limit. Tělo pak musí vyplavit inzulin, aby jeho hladinu snížilo. Nedávný výzkum publikovaný v časopise American Journal of Clinical Nutrition naznačuje, že toto kolísání aktivuje centrum závislostí v mozku, což vede k následným chutím, zejména na sladké. „Sáhnete-li spíš po celozrnných potravinách, udržíte hladinu cukru v krvi v mezích. To pomůže zabránit záchvatům chutí na nezdravé potraviny,“ tvrdí odborník na výživu Alex Caspero.
Zlepší se vám trávení
Celozrnná mouka je bohatá na vlákninu, ta umožňuje našemu zažívání, aby správně fungovalo. Podle nedávné studie zaměřené na výživu nemá 92 procent dospělých v USA dostatek vlákniny. Výsledkem pak je špatně fungující zažívání a zácpy. Vláknina, nestravitelná část rostlin, jako je například syrová zelenina, také pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi, snižuje riziko obezity a chronických onemocnění.
Chráníte se před srdečním onemocněním
Je velký rozdíl v sacharidech, které se rozhodnete omezit. Například studie z roku 2014 zveřejněná v časopise PLOS ONE tvrdí, že rafinované sacharidy zvyšují hladinu mastných kyselin v organismu (například kyseliny palmitolejové), takže zvyšují riziko srdečních onemocnění a diabetu 2. typu. Když ale začnete místo rafinovaných sacharidů používat celozrnné, snížíte množství cholesterolu a tím snížíte riziko srdečních onemocnění, mrtvice, obezity a diabetu 2. typu. Volba je jasná.
Zhorší se vám nálada
Když vynecháte nezdravé sacharidy, budete mít ze sebe možná lepší pocit, že děláte hodně pro své zdraví. Jenže sacharidy, a je jedno, zda se jedná o rafinované či nerafinované, zvyšují hladinu serotoninu v mozku, což je neurotransmiter, který je zodpovědný za pocit dobré nálady.
Utrpí vaše tréninky
„Sacharidy jsou v těle hlavním zdrojem energie, takže nám dodávají sílu i na cvičení, včetně vytrvalostních a odolnostních tréninků,“ vysvětluje Spanová. „Když vyřadíte sacharidy ze stravy, vaše energie bude klesat. Když snížíte hladinu uložených sacharidů v těle, sníží se schopnost těla produkovat sílu i energii.“