Koření, která zvyšují libido a podporují hubnutí. Věděli jste to o nich?
Spojit příjemné s užitečným je ta nejlepší cesta ke šťastnému životu. Proč si tedy nezpříjemnit šedivé dny některým z koření, které působí příznivě na dietní režim a současně jeho účinky oceníte i během postelových hrátek?
Jednu z rolí v letošním menu proto přenechte chilli, skořici, vanilce, anýzu či zázvoru. „Koření samo o sobě k redukci kilogramů nevede. Jeho účinky však ve vhodných pokrmech správně stimulují náš organismus a hubnutí prokazatelně podporují,“ říká Gabriela Knosová, odbornice na hubnutí a zdravý životní styl z institutu Kompliment.
Ostré chilli pro trávení i stimulaci
Za svoji pálivost vděčí chilli látce kapsaicin a podle množství, které obsahuje, se pohybuje na tzv. Scovilleově stupnici, která má rozsah od nuly do patnácti. Říká se, že čím menší a drobnější papričky jsou, tím vyššího stupně pálivosti na stupnici dosahují. „Kromě toho, že kapsaicin v těle působí protizánětlivě a dezinfekčně, má také termogenní účinky. Vlivem na produkci tepla tedy v organismu spouští procesy, které napomáhají spalování tuků, zvláště v oblasti břicha,“ říká Gabriela Knosová. Ze stejného důvodu jsou chilli papričky od pradávna považovány za přírodní afrodiziakum. Prokrvením celého těla včetně pohlavních orgánů dochází ke zvýšení citlivosti a zlepšování potence.
Foto: Thinkstock.com
Skořice je koření i lék
„Působení skořice během redukce váhy je založeno na její schopnosti snižovat hladinu cukru v krvi. Ve studiích bylo prokázáno, že skořice snižuje hladinu krevního cukru u diabetiků druhého typu až o 29 procent a hladinu cholesterolu pak až o 26 procent,“ říká Gabriela Knosová. Tato aromatická kůra stálezelených tropických stromů současně také blahodárně působí na zvýšení mozkové aktivity, zmírňuje nervozitu a zlepšuje paměť. Má vliv i na zlepšení koncentrace a zrychlení vizuální reakce, a je proto ideálním pomocníkem pro romantický večer ve dvou. „Skořice se v redukčním programu výborně hodí k okořenění sezonní dýňové polévky, orientálních pokrmů a zeleniny, případně do kávy a čaje,“ dodává Knosová.
Foto: Thinkstock.com
Vanilka známá i neznámá
V minulosti se používala v oficiálním lékařství a prokazatelně funguje na povzbuzení srdeční činnosti a vzpružení organismu. Pozitivně působí i na nervovou soustavu a pomáhá při únavě. Jedna ze složek vanilky je příbuzná lidskému feromonu, proto její vůně působí jako silné afrodiziakum. Na evropských královských dvorech byla pro povzbuzení mužů vyhledávána aromatická tinktura a nápoje ochucené vanilkou mohli popíjet jen urození jedinci.
„V rámci redukčního režimu můžeme vanilkou dochutit kávu, bílý jogurt či lehký tvarohový dezert. Nebo se nechme inspirovat v Asii, kde se vanilka používá v nesladkých pokrmech, a přidejme ji do marinády, salátů či dresinku,“ doplňuje Gabriela Knosová. V obchodech se i dnes většinou setkáváme pouze s umělou vanilkovou příchutí. Ta obsahuje syntetický ethylvanilin, ovšem scházejí zde další aromatické látky, které dotvářejí autentickou vanilkovou chuť a vůni. Lusky se dají celkem běžně zakoupit v obchodech, ale i na internetu či ve specializovaných prodejnách. Opravdu to stojí za to!
Foto: Thinkstock.com
Anýz nejen do čaje
„Anýz aktivuje nervový systém a zvyšuje hormonální sekreci. V našem těle také působí antisepticky, povzbuzuje trávicí systém a pomáhá předcházet nadýmání a křečím,“ vyjmenovává Gabriela Knosová. Jeho sladce kořeněná vůně je vyhledávaná nejen v kosmetice, ale také v kuchyni.
„Anýz je typický pro určitý druh cukrovinek. V redukční dietě s ním však můžeme dochutit zeleninové či houbové pokrmy, ryby nebo domácí chléb,“ doporučuje Knosová. Kladně působí také na naši psychiku. Vedle uvolnění přináší i euforické pocity, jelikož aktivuje parasympatický nervový systém (tedy nervový systém, který nepodléhá naší vůli). Ve starých herbářích se dokonce uvádí, že anýzové semeno podporuje mužskou plodnost, toto tvrzení však zatím nemá žádné vědecké potvrzení.
Foto: Thinkstock.com
Zázvor prohřeje a posílí
Zázvor se dostal do módy v posledních letech a lze ho běžně zakoupit v čerstvém i sušeném stavu. Jeho blahodárné účinky na lidský organismus však znaly už naše babičky. „V první řadě dokáže silně prohřát a prokrvit celý organismus, čímž aktivuje cévní a srdeční systém. Díky tomu snižuje hladinu cholesterolu, podporuje odbourávání tuku a pomáhá při nevolnostech všeho druhu,“ říká Knosová. V souvislosti s celkovým prokrvením organismu se na zázvor váže jeho pověst účinného afrodiziaka. Kořeny zázvoru jsou také vyhledávaným přírodním lékem během rýmy a nachlazení. „Zázvor je výborný v čaji i sladkém pečivu. Zkuste ho ale přidat do salátů, bylinkových zálivek či k masu, jeho ostrá chuť dokáže divy,“ uzavírá s úsměvem Knosová.
Foto: Thinkstock.com