Nechcete přes Vánoce přibrat? Zapojte selský rozum!

Rok co rok se snažíme hubnout do plavek a získanou siluetu si, pokud možno, udržet až do další sezóny. Naše předsevzetí nám ale maří jisté události, které jsou nevyhnutelně provázené spoustou dobrého jídla, alkoholu a lenošení - a Vánoce jsou jednou z nich.

Udělejte to letos jinak. Nenechte si konec starého a začátek nového roku pokazit vyšším číslem na váze nebo nedopnutými kalhotami. Letos na přejídání vyzrajte a připravte pohoštění tak, abyste nepřibrali ani gram!

Vánoční svátky sice trvají jen pár dní, ale i během těchto několika málo dní, kdy se méně hýbeme a víc si dopřáváme (vždyť jsou přece svátky a jednou za rok to organismus snese/potřebuje) dokážeme na svém těle nadělat pěknou paseku. I když jíte během roku více či méně zdravě, střídmě a cvičíte, Vánoce vám dokážou zkazit formu na několik týdnů. Vyměňte krátkodobé uspokojení v podobě hory vanilkových rohlíčků a vaječného koňaku za dlouhodobé potěšení z vyváženého jídelníčku a dobrý pocit ze svého těla!

Zde je několik tipů, jak na to:

Srovnejte si hodnoty

Pokud nechcete přes Vánoce přibrat, musíte si srovnat v hlavě, čeho chcete dosáhnout - chcete se přecpat k prasknutí a svalit se na pohovku k televizi? Nebudete toho pak litovat? Jde vám o dlouhodobě dobrý pocit ze svého těla nebo jen o krátkodobé a pomíjivé potěšení? Klasické vánoční dobroty jsou plné cukru, tuku a mouky - proč chcete takové věci jíst, když víte, jak negativně působí na organismus? Když už se rozhodnete si něco nezdravého dopřát, dělejte to s vědomím, že sami ponesete následky. To, že se přejídá vaše kamarádka, sousedka a vlastně „všichni“, neznamená, že vy musíte taky.

Nepodléhejte nabídce

S nadcházejícími svátky se na pultech supermarketů množí různé pochutiny, od ořechů v čokoládě, přes slazené, sušené ovoce, až po „vánoční“ edice alkoholu a limonád. Zůstaňte věrní svým zásadám - využijte pestrou nabídku nesolených ořechů a semínek, kupte si exotické ovoce a jezte ryby, kterých je teď v obchodech dostatek a za přijatelnou cenu.

Myslete na budoucnost

Přejídat se o svátcích znamená řešit přebytečná kila po novém roce. Když se budete chtít zakousnout do osmého druhu cukroví od tety, představte si, jak se budete cítit třetího ledna ráno - a jak budete vypadat v létě u bazénu?

Foto: Thinkstock

Dopřejte si kvalitu

Nekupujte levné a nekvalitní potraviny. Raději si připlaťte a jednou za rok si užijte kvalitní, čerstvé a exotické dobroty. Pokud pečete, používejte máslo a celozrnnou mouku, kupte si čerstvé ořechy, ryby, ovoce i zeleninu. Jednou za rok si dopřejte - ne nezdravé, tučné a sladké jídlo, ale jídlo zdravé a extra kvalitní.

Jezte vědomě

Sednete si k pohádkám s mísou cukroví, za chvíli je prázdná a vy ani nevíte, že jste něco jedli. Tak takhle ne. Když už si něco dobrého dáte, jezte to pomalu, s plným vědomím a pořádně si každé sousto užijte!

Odlehčujte

Někdo říká, že cukroví z celozrnné mouky a bez cukru není pravé cukroví. To je ale velký omyl! Naši předkové bílou mouku ani cukr neměli - jedli křížaly, ořechy a výjimečně cukroví z celozrnné mouky, másla a medu. Zkuste si na Vánocích užívat i jiné aspekty, než jen jídlo a pití.

Hýbejte se

Může to znít jako klišé, ale nic není důležitější! Nemusíte se hnát přímo do posilovny, ale denně vyrazte aspoň na dlouhou procházku. Neexistuje důvod, proč by Vánoce nemohlo mít i vaše tělo - nadělte mu třeba krásnou dlouhou túru zimní krajinou. Lepší dárek si dát ani snad nemůžete!

Zdroj: Fithall.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.