Vánoční menu: Jak se dobře najíst, nepřibrat a nemít hlad?
Štědrý den se blíží mílovými kroky a s tím nastává i otázka, jak si připravit vánoční tabuli tak, abychom v lednu neplakali při nedopnutí oblíbených kalhot.
V souvislosti s nežádoucím nabíráním tukových zásob přes Vánoce se vede spor o to, zda je lepší připravit si klasická sváteční jídla (tučná, smažená, sladká), ale sníst jich méně a vykompenzovat kalorický nadbytek pohybem, nebo zkusit tradiční menu pozměnit použitím zdravějších a dietnějších přísad.
Tím, že si jednou za rok dopřejete něco smaženého a tučného, nijak zásadně svoje zdraví sice neohrozíte, ale pro mnohé je pak těžké udržet se a po hodování se vrátit do zaběhnutých kolejí. Navíc jídla, která považujeme dnes za tradiční, vlastně vůbec tradiční nejsou.
V minulosti naši předkové do Vánoc drželi půst a pak jedli kubu z hub a krupek, čerstvé i sušené ovoce (nikoliv slazený ananas, ale třeba jablečné křížaly), čočku, hrách, chléb, obilné kaše a vánočku. Ještě na začátku 20. století o rybě jako tradičním pokrmu nikdo neslyšel. Smažený kapr s majonézovým salátem a cukroví z průmyslově zpracovaného tuku a rafinovaného cukru - takové „dobroty" se na stolech během Vánoc rozhodně nevyskytovaly.
Mějte svoje tradice
Velmi důležité je, jaké tradice si zavedete ve vaší vlastní rodině.Pokud se tradičním v tomto smyslu stane špaldové cukroví s třtinovým cukrem a pečený pstruh s lilkem, je to stejně tak slavnostní, jako cokoliv jiného.
V případě, že trváte na „klasice“ v podobě rybí polévky, salátu se smaženým kaprem a cukroví, zkuste menu ozdravit tím, že použijete opravdu kvalitní suroviny, případně jejich zdravější alternativy. Rybí polévku nezahušťujte, salát připravte s bílým jogurtem a kapra upečte nebo rychle osmahněte bez trojobalu na minimu másla. Při pečení cukroví použijte celozrnnou mouku, třtinový cukr a pravé máslo nebo dobrý rostlinný tuk.
Foto: profimedia.cz
Zde je příklad dietního vánočního menu, od rána až do půlnoci:
Snídaně: Den začněte velkou sklenicí vody, která doplní tekutiny po dlouhé noci. Připravte si ovesnou kaši s trochou tvarohu nebo jogurtu, ozdobte ji ovocem, ale nedoslazujte. Zkuste si z obyčejných vloček udělat slavnostní pokrm, třeba použitím semínek z granátového jablka nebo kousků manga. Jezte pomalu, u prostřeného stolu. Dobrá káva s kapkou mléka také určitě neuškodí.
Svačina: Jestli vstáváte pozdě a snídáte dopoledne, svačinu klidně vynechejte, ale pokud jste ranní ptáčata, dejte si k dopolední svačině hrst ořechů, sušené ovoce a klidně pár kousků cukroví (to znamená cca 3).
Oběd: K obědu volte lehké jídlo s dostatkem libových proteinů, jako je třeba kuřecí maso a rýže, případně míchaná vajíčka. Pro vytvoření slavnostnějšího pokrmu opět můžete přidat exotické suroviny, které si běžně nedopřáváte.
Svačina: Ano, svačte i na Štědrý den odpoledne. Když jídlo vynecháte, o to větší bude pravděpodobnost, že toho sníte mnohem víc večer. Dejte si třeba malý bílý jogurt nebo trochu zeleniny. Cukroví už nezobejte, na to byl prostor dopoledne.
Večeře: Snězte trochu polévky, dejte si bramborový salát s kaprem (nebo cokoliv jiného, zdravě připraveného), ale jídlem šetřete. Určitě si nepřidávejte a nedoplňujte energii ani po rozbalování dárků. Jídlo si užijte, vychutnejte a klidně ho doplňte suchým sektem nebo vínem.
Zdroj: Fithall.cz