14. března 2016 01:00
Iva KropáčkováOdmítáte výrobky s palmovým tukem? Hledáme alternativy: Listové těsto
Listové těsto je velmi oblíbenou variantou rychlé přípravy zejména závinů. Obsahuje ale palmový tuk, kterému se teď řada spotřebitelů snaží vyhnout. Zjišťovali jsme, jaká je šance v obchodě tento produkt bez palmového tuku sehnat, jak náročné je udělat si těsto doma a na kolik vše vyjde.
Svědectví z Indonésie jsou neúprosná a šokující, řada lékařů palmový olej označuje i za zdraví škodlivý. Spousta lidí se tak snaží v obchodech vyhýbat výrobkům obsahujícím právě tento v současné době tolik kritizovaný tuk. Produktů s obsahem palmového oleje stále najdeme v regálech obchodů víc než dost. Třeba sušenky, oplatky, sladké pomazánky, čokolády, bonbony, slané „televizní“ pečivo, polotovary, ... Možná jste se rozhodli tuto surovinu také z nákupního seznamu vyškrtnout. Asi jste tedy už sami zjistili, že najít třeba oplatku, která palmový tuk neobsahuje, je téměř detektivní práce. Popravdě, mně se to nepovedlo, a to jsem jich namátkou vzala do ruky asi 20 v různých obchodech. Rozhodla jsem se vyzkoušet, jakou máme šanci najít alternativu k výrobkům, které palmový tuk obsahují, přímo v obchodech, ale po prvních ne úplně úspěšných pokusech jsem se rozhodla na to jít i jinak. V obchodech jsem nakoupila pouze suroviny, ze kterých jsem pak zkusila alternativu daného výrobku připravit sama. Postupně vás budu informovat o svých úspěších (či neúspěších). Minule to byla lískooříšková pomazánka, dnes to je oblíbené listové těsto.
Podobné články
VYDĚLÁVEJTE NAKUPOVÁNÍM. S kreditkou to jde. Srovnání kreditních karet online na Prima Rádci!
Alternativa v obchodě?
Klasický market:
Ano, z asi 18 značek a typů listového těsta v regálech obchodů jsem našla jen jedno, kde není palmový olej. Bylo to ve dvou obchodech jen jednoho obchodního řetězce a typ výrobku: Listové těsto mražené máslové: 350 g/46 Kč.
Internet:
Na internetu je nabídka lehce bohatší než v kamenných obchodech, zahrnuje slevové akce, seznam výrobků vidíte na jednom místě. U některých těst nelze v dostupných odkazech ověřit, zda palmový tuk obsahují, či nikoliv. Přesné složení zde není většinou uvedeno. Nicméně máslové listové těsto jsem ve vyhledávači nenašla.
Podobné články
Domácí výroba
Pravé listové těsto je specifické a složitější na přípravu. V tom nákup hotového polotovaru nepředčí nic, čas ušetříme určitě. Ale pokud se snažíte oprostit od palmového tuku a závin s jablky či tvarohem si chcete dopřát, nezbývá vám nic jiného než dlouze pátrat v obchodech po tom máslovém, nebo se do listového těsta pustit sami (sice je to složitější, ale pokud vás to v kuchyni baví, není to něco, čeho byste se museli bát), resp. lze využít řady jiných receptů, ze kterých lze například závin, šátečky či slané pečivo udělat.
Recept č. 1: Pravé listové těsto
Receptů na „pravé listové těsto“ je kupodivu hodně. Liší se v množství mouky a másla, také dobou chlazení mezi jednotlivými překlady. V některých receptech je i vejce, resp. žloutky. Nakonec jsem si vybrala jeden recept na internetu, způsobem překládání jsem se nechala inspirovat popisem ve staré domácí kuchařce a čas mezi překlady jsem neřešila, vždy jsem dodržela minimálně tři hodiny v lednici, ale většinou jsem se k tomu dostala po půl dni. Nemělo by to vadit, v některých postupech se píše o době chlazení jen půl hodiny, jinde to je ale zase několik hodin, klidně přes noc...
1. těsto
500 g hladké mouky
250 ml vody
špetka soli
2. těsto
100 g hladké mouky
500 g másla
Postup:
Suroviny na 1. těsto se smíchají, po několika minutách hnětení vznikne těsto jako na nudle. Zabalit do igelitu a dát ztuhnout do lednice, klidně přes noc. 2 těsto: rozehřáté máslo s moukou smíchat a rozprostřít na pečicí papír velký cca 25 x 30 cm. Také dát ztuhnout do lednice. Po ztuhnutí obou těst první na pomoučeném válu rozválet na obdélník dlouhý 60 cm a široký 25 cm. Na něj vložit máslové těsto, přeložit na půl a rozválet na tloušťku stébla. Těsto pak třikrát přeložit jako ubrousek, tedy na polovinu a ještě na polovinu. A to ještě dvakrát zopakovat, poslední dva překlady jdou hodně špatně. Dát zabalené do lednice a nechat ztuhnout, minimálně tři hodiny. Poté opět rozválet na tloušťku stébla a třikrát přeložit ve stylu "ubrousku". Dát opět v igelitu do chladu ztuhnout a ještě jednou rozválet a překládat. A pak už je hotovo, ideálně dát ještě na chvíli do lednice, protože při každém rozválení začne těsto povolovat a lepit. Pak už můžete rozdělit až na 8 dílů a rozválet na závin či šneky. Peče se 20–30 minut na 190–200 stupňů. Hlídat.
Kdybych měla vyhodnotit, jak se mi s těstem pracovalo, nebylo to úplně ideální, i přes mouku se místy dost lepilo k válu a špatně se mi chvílemi překládalo. Výslední šneci se myslím povedli, tvarohový závin ale po vytažení z trouby brzy "klesl"... Chuťově bylo těsto dobré.
Recept č. 2: Falešné listové těsto (se smetanou)
Tenhle recept mě hodně překvapil. Získala jsem ho od příbuzné, která nám při jedné z návštěv nabídla výborné křehké a "listové" šneky s mletým masem. Ptala jsem se, jestli listové těsto dělá sama nebo kupuje. A k mému překvapení jsem zjistila, že se nejedná vůbec o listové těsto, které by se mělo překládat, ale o následující recept. Pracuje se ním dobře a hlavně, po upečení opravdu vypadá úplně stejně, jako to listové. A chutná také dobře.
400 g hladké mouky
1 smetana (250 ml) – lepší je šlehačka, ale možné použít i 12% smetanu
250 g másla
Postup: Ingredience smíchat v míse a rukama uhníst těsto (pár minut). Nechat minimálně hodinu v lednici ztuhnout, poté rozdělit na potřebné díly, rozválet a připravit k upečení dle potřeby. Peče se 20–30 minut na asi 190 stupňů. Hlídat.
Recept č. 3: Těsto ze surovin, jako na listové, ale bez překládání
Pro zajímavost jsem otestovala ještě variantu těsta, kde jsem použila stejné ingredience (v trochu poupraveném množství) jako na pravé listové, jen jsem vše smíchala dohromady a nepřekládala. Chtěla jsem vědět, jestli je možné, aby i toto trochu listovalo, když to zvládne bez jakéhokoliv překládání těsto se smetanou. A výsledek? Nelistovalo. Bylo dobré, na závin s jablky a ořechy vynikající, ale typické listové se neudělalo, bylo tužší. Pokud byste ale chtěli závin z tohoto těsta vyzkoušet, tady je recept:
600 g hladké mouky
250 g másla
250 ml vody
špetka soli
Postup: Sůl rozpustit ve vodě a přidat k mouce a povolenému máslu. Vše zpracovat dohromady, nechat v lednici ztuhnout, minimálně hodinu, může být přes noc. Pak už dělit na díly, válet a tvořit záviny dle potřeby a zvyku.
Postup výroby jednotlivých těst:
Srovnání cen
Kupovaná listová těsta s obsahem palmového tuku stojí od 18 do 40 korun dle značky a množství. V akcích (na internetu) se prodává i za 12 korun a méně.
Chlazené stojí průměrně 27 korun za 500 g
Chlazené včetně pečicího papíru průměrně 27–29 korun, množství: 275 g
Mražené např. 18 korun za 400 g
Jediné listové těsto bez palmového tuku (které jsem našla), máslové mražené, stojí 46 korun, množství 350 g.
Podobné články
Pravé listové těsto:
Cena: 73 korun
Suroviny: 68 korun (máslo 2 x 31 korun, mouka 6 korun, sůl, voda) + energie: asi 5 korun.
Získala jsem: 1360 g, lze udělat 8 závinů
Těsto lze rozdělit na 8 dílů, z nichž 2 hned použít a 6 dát do mrazáku a mít je připravené stejně jako ta z obchodu.
Těsto na dva záviny váží asi 340 g, tedy množství srovnatelné s listovým těstem z obchodu, které je bez palmového tuku. V obchodě stojí 46 korun. Domácí máslové listové těsto ve stejném množství vyjde na 19 korun. Tedy stojí o víc než polovinu méně než to z obchodu a zároveň je cena většinou výhodnější i v porovnání s listovým těstem obsahující palmový tuk.
Podobné články
Falešné listové těsto:
Cena: necelých 64 korun
Suroviny: mouka 4,60 Kč, šlehačka 23 korun, máslo 31 korun + 5 korun energie a voda na nádobí
Získala jsem: 840 g těsta, lze udělat 3 záviny
350 g tohoto domácího těsta vyjde na 27 korun, je tedy o 19 korun levnější v porovnání s máslovým těstem z obchodu. Těsta s palmovým tukem jsou cenově srovnatelná nebo někdy výhodnější.
Podobné články
Těsto a la listové bez překládání:
Cena: 43 korun
Suroviny mě vyšly na: mouka 6,90 Kč, máslo 31 korun + voda + energie 5 Kč
Získala jsem: 963 g těsta, lze udělat 4–5 závinů
350 g tohoto těsta vyjde na 17 korun.
Podobné články
Závěrem...
Pokud jde o čas, náročnost i výsledek, nejvýhodnější z mého pohledu je udělat si závin či šneky apod. z „falešného listového těsta“, které chutná výborně, není náročné na přípravu, je jen ze tří ingrediencí, které většinou máte doma, listuje stejně jako listové a cenově je výhodnější než listové těsto kupované bez palmového oleje, respektive je i levnější než některá těsta s palmovým tukem. V některých případech to ale neplatí, zejména je-li těsto v akci. Pokud ale řešíme výrobky obsahující palmový olej, kvůli kterému hledáme alternativy, pak je „falešné listové těsto“ jasnou volbou.
Doporučuji recepty s listovým těstem z Prima FRESH či Prostřeno!:
Podobné články
Podobné články
Máte i vy vlastní pozitivní či negativní zkušenost, ať už z obchodu, nebo při přípravě těst na závin? Napište nám prosím do komentářů nebo na Facebook Prima Rádce. Tam také najdete spoustu novinek pro spotřebitele i tipy, jak ušetřit.
Na příště připravuji srovnání alternativ v případě želatinových bonbonů, které jsou také velmi oblíbeným výrobkem, přitom řádově v polovině případů s obsahem palmového či palmojádrového tuku...
Ivana :-)