Dominik Feri ve vězeňské nemocnici: Bál se, že od spoluvězně chytil virus HIV
Bývalý poslanec a advokát Dominik Feri je už bezmála půl roku ve vězení, kde si odpykává tříletý trest za znásilnění dvou dívek a pokus o znásilnění jedné další. Začátkem listopadu však skončil ve vězeňské nemocnici, kam ho měli převést kvůli podezření, že se nakazil virem HIV.
První listopadový víkend podle všeho zamířil v přísném utajení transport s vězněm Dominikem Ferim z Teplic, kde si svůj trest odpykává, do vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci. A to, aby bývalý poslanec podstoupil vyšetření na přítomnost viru HIV v jeho těle a zejména dostal látku schopnou případné infikování virem ještě zastavit. Existovalo totiž vážné podezření, že se jím od spoluvězně nakazil.
Čtěte také: Kolář: Feriho návrat do politiky je nesmysl. Co by v ní dělal, šel by snad chránit ženy?
„Pořezal se žiletkou, kterou měl předtím použít člověk, který je nakažený virem HIV. Proto musel dostat do tří dnů speciální přípravek. Proto se s převozem skutečně spěchalo,“ cituje Blesk jeden ze dvou nezávislých zdrojů. „Byl narychlo převezen do Prahy do pankrácké nemocnice, navíc v režimu utajení,“ potvrdil Feriho cestu podle všeho druhý zdroj.
Existuje však i druhá verze příběhu, v níž pro změnu figuruje injekční stříkačka. „Feri měl smůlu, zranil se o jehlu a měli strach, aby něco nechytil, takže musel do normální nemocnice do karantény,“ tvrdí pro změnu zdroj deníku Expres. Podle toho má Feri v teplické věznici na starosti úklid vazebního oddělení, kde zároveň pobývá. Ve vězeňské nemocnici na Pankráci měl strávit několik dní, než podstoupil všechna vyšetření kvůli obavám z možných infekcí.
Zároveň se během ani ne šesti měsíců za mřížemi radikálně proměnil jeho vzhled. Své pověstné afro Feri shodil už před tím, než začalo jeho soudní řízení. Nyní se údajně rozhodl ostříhat zcela do hola a pro změnu si začal pěstovat hustý plnovous – zřejmě, aby skryl svou identitu a lépe zapadl mezi ostatní mukly. „Ve věznici už no někteří nepoznávají, nehlásí se ani k Pekarové, ani bývalým kamarádům z politiky. Ani se mu nedivím, jde o bezpečnost,“ dodal zdroj deníku přímo z věznice.
Infikování virem HIV už nelze nikdy zcela vyléčit
Virus HIV se přenáší primárně krví a nechráněným pohlavním stykem, avšak při běžném kontaktu s nakaženou osobou nepředstavuje žádné riziko. V lidském těle následně virové buňky napadají imunitní systém, který tím postupem času výrazně oslabují a umožňují vznik mnoha různých infekcí. Toto pokročilé stádium onemocnění se již označuje zkratkou AIDS.
Přečtěte si také: Feri mohl být ministr a TOP 09 mít 10 procent, míní Korecký. Připomněl jeho „kingovskou“ auru
Pokud by tak u Feriho existovalo důvodné podezření, že se virem HIV nakazil, po převozu do Prahy by od lékařů okamžitě dostal antiretrovirové léky, konkrétně postexpoziční profylaxii (PEP). Což je látka, která při včasném použití po nakažení virem HIV dokáže do budoucna minimalizovat možnost, že daná osoba bude HIV pozitivní. Jak informuje web HIV prevence, zásadní je v tomto případě zahájit léčbu nejpozději 3 dny poté, co mělo k nakažení virem dojít.
PEP nicméně ani při včasném použití nezaručuje 100% účinnost a infekce se i přesto může rozvinout. „Nemoc není možné zcela vyléčit. Pokud však HIV pozitivní pacient včas zajistí svou diagnózu a začne s léčbou, může prožít dlouhý a plnohodnotný život. Díky antiretrovirotikům navíc nepředstavuje zdravotní riziko pro své okolí,“ uvádí k viru Lékaři bez hranic.