15 rad do života aneb Maminka má vždycky pravdu

Obracejte oči v sloup, jak chcete – hluboko uvnitř víte, jak jste ráda, že má o vás vaše matka starost, i když už třeba sama vychováváte své vlastní děti. Jenže si často musíme rozbít nos, někdy i několikrát, než přijdeme na to, že se vyplatí poslouchat, co nám maminky říkají.

Zeptali jsme se patnácti žen, jaká maminčina rada jim utkvěla v paměti. A všechny přiznávají, jak jim pomohlo, když pochopily, že mamince se přece neodmlouvá.

Ten kluk si tě nezaslouží

Nejdůležitější věc, jakou mě moje máma naučila, co se týká milostných záležitostí, je, že pokud se kluk nezachová slušně, když se rozejdete, pak si vás nezaslouží. (Hanka)

Některé věci je lepší si nechat pro sebe

Rok po vysoké jsem si založila blog, kde jsem psala o svých alkoholových a sexuálních dobrodružstvích. Věřila jsem, že jsem upřímná a svobodná, ale ve skutečnosti jsem byla jen nerozumná, nezodpovědná a hloupá. Teď, o deset let později, pořád poznávám důsledky svého nedostatku diskrétnosti. Ty příspěvky jsou už dávno smazané, ale nikdy nevíte, kam všude se na internetu mohly dostat. Pořád je mám uložené v počítači a nehodlám je nikomu číst, protože bych se musela hanbou propadnout. (Gita)

Myslím, že ve čtyřiceti se ti ten piercing už líbit nebude

Když mi bylo třináct, hrozně jsem chtěla piercing do pupíku. Mamka mi řekla, že to nepřipadá v úvahu. Dnes si uvědomuju, že měla pravdu. Byla jsem děcko, nepotřebovala jsem mít propíchnuté břicho. Pokud budu mít děti, doufám, že jim stejně jako ona dokážu vysvětlit, že jsou důležitější věci než vzhled a krása. (Andrea)

Jsi to, co jíš

Jako dítě mě máma nutila jíst zdravě. Jenže jsem byla obklopená dětmi, které si pochutnávaly na sušenkách, a pěkně mě štvalo, že já nesmím. Dnes jsem vegetariánka a zdraví je mou hlavní prioritou. A jsem vděčná, že jsem na zdravou stravu zvyklá odmala. (Radka)

Máš moc změnit svůj život

Moje maminka mi říkávala, že od života dostanu to, co do něj vložím. Dřív jsem se léčila ze závislosti na drogách a tohle se snažím si stále opakovat. Když jsem je ještě brala, ani se mi nezdálo, že žiju. Jakmile jsem byla čistá a našla si slušnou práci, život mě začal odměňovat téměř okamžitě. (Valerie)

Šetři si peníze pro strýčka příhodu

I když moji rodiče měli krásné manželství, moje matka měla pocit, že je na otci závislá, protože nikdy neměla vlastní příjem. Když se jednoho dne vzácně pohádali, zavolala mi, jestli by nemohla na čas přijet bydlet ke mně. Když jsem se jí zeptala, kdy dorazí, odpověděla mi: „Hned, jak mi táta koupí jízdenku!“ A tak mám dnes i po 30 letech šťastného manželství vlastní bankovní účet – znamená to, že jsem vdaná, protože chci, ne proto, že to potřebuju. (Lenka)

Najdi si někoho, kdo ti opravdu naslouchá

Když jsem kdysi představila rodičům svého nynějšího manžela, matka se mě zeptala jen na jednu věc: „Naslouchá ti?“ Můj manžel by nikdy nerozhodoval za nás za oba, aniž by se se mnou předem neporadil. Znamená to, že to, co říkám, je pro něj důležité. (Daniela)

Zbytečně se nevysiluj bitvami

Jediná rada, kterou mi kdy moje máma dala ohledně rodičovství, bylo, ať se vždycky dvakrát rozmyslím, než se pustím do boje. A když už se do něj pustím, ať koukám vyhrát. (Alena)

Ceň si toho, co lidé říkají

Když jsem byla malá, mamka mi vždycky říkala, ať jsem na lidi slušná – i na ty, které nemám ráda, protože člověk nikdy neví, co z nich později bude. Žádného člověka nikdy nechápete dokonale, a tak byste si měli cenit toho, co lidé říkají. (Jana)

Máš dobré boty?

Mojí mamce vždycky hrozně záleželo na botách. Při každé změně ročního období mi volá, jestli mám dobré boty. Teď, když jsem začala pracovat, o botách přemýšlím neustále, stejně jako ona. Ve správné obuvi se cítím, jako že mám věci pod kontrolou a stojím na pevných základech. (Anna)

Dej tomu čas

Jako dítě jsem trpěla úzkostnou poruchou. Dělalo mi hrozné potíže jít ven z domu a ve škole mě v jenom kuse přepadávaly panické ataky. Zdálo se mi, že to nezvládnu. Ale mamka mi neustále opakovala, že jedna věc spolehlivě zabere: čas. Znělo mi to jako otřepaná fráze, ale teď chápu, že měla pravdu. Dnes už je to mnohem lepší a do budoucna mi to dává velkou naději. (Marie)

Nauč se cestovat sama

Moje matka mi říkávala, že i pokud si nebudu moci dovolit auto, ať si udělám řidičák, protože umět řídit znamená svobodu. Bydlím ve velkém městě, kde se vlastnit auto sice vůbec nevyplatí, ale i tak je dobré umět řídit. Můžete si pronajmout dodávku na stěhování, odvézt někoho do nemocnice nebo si prostě jen vyrazit na výlet. (Diana)

Nikdy necouvej z boje

Moje máma mě naučila nebát se říct já. Znamená to, abyste neříkala: „Ty se chováš jako pitomec.“ Ale: „Já jsem naštvaná.“ Mluvte o tom, jak se cítíte, ne jak se chová ten druhý. Jako dítěti mi to připadalo jako hraní na city, ale moje komunikační schopnosti se díky tomu velmi zlepšily. (Julie)

Stůj si za svým

Když jsem ve škole začala trávit téměř veškerý svůj čas s přítelem a přestala se vídat s kamarády, moje matka se se mnou posadila, aby se přesvědčila, zda neztrácím kontakt s realitou. Vysvětlila mi, jak je důležitá nezávislost a že se o mě a o mé potřeby nikdo nepostará tak dobře, jako já sama. Naučila jsem se prosazovat svoje vlastní zájmy, protože to za mě nikdo jiný neudělá. (Markéta)

Ty děti na tebe mají špatný vliv

Na základní škole jsem měla kamarádku, kterou moje maminka „neschvalovala“. Vždycky mi říkala, ať se od ní držím dál. Neposlechla jsem ji – a po letech jsme se se s tou kamarádkou příšerně pohádaly. Několik měsíců jsem byla pak úplně zničená. Dnes mám při výběru přátel přísnější podmínky a naučila jsem se naslouchat svým instinktům. (Nikola)

Lucie K. / foto: iStock


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.