Manuál na šťastný život 27. díl: Jak se zbavit partnerské závislosti

Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života.

Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého. Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím!

Jak se zbavit závislosti na partnerovi

Závislost nemusí být spojována pouze s užíváním drog, alkoholu nebo hraním na automatech. Závislost může být i partnerská, která vás dokáže poznamenat navždy. Přijdete o svůj vlastní život a začnete žít život toho druhého, což mívá katastrofální následky. Všechny závislosti jsou podobné v tom základním – člověk ztrácí sám sebe a svoji svobodu, identitu, přátele.

Závislý člověk většinou omezí svoje aktivity. Přestane se stýkat se svými přáteli a partner se pro něj stane životním cílem a náplní. Závislost mění lidi natolik, že se z nich stávají štvanci a postupně je tento stav může zcela zdevastovat.

Ženy jsou většinou emočně závislé. Svého partnera velice milují a mají pocit, že bez něj nemohou žít, že zemřou steskem. Jejich přesvědčení pramení z toho, že nemohou najít lepšího partnera. Nedokážou si představit, že by se milovaly s někým jiným nebo že by partnera opustily a on měl jinou ženu. S tím může být spojena závislost i finanční a materiální. Jsou na svém partnerovi závislé, protože jim zajišťuje bydlení, finanční příjem a další materiální věci. Mají pocit, že se nedokážou materiálně postarat o sebe a případně i o své děti jako jejich partner.

U mužů se v drtivé většině jedná o závislost, kdy se bojí samoty plynoucí z rozchodu, což přináší silnou fixaci na partnerku. Většina těchto mužů byla závislá i na své matce.

Podoby závislosti

 • Omlouváte chyby partnera, přizpůsobujete se mu vždy a ve všem, obětujete se, partner je celým vaším životem.
 • Své názory a plány měníte podle partnera, přestanete se stýkat se svými přáteli (nebo rodinou), bojíte se panicky rozchodu a neumíte si život bez partnera představit.
 • Necháte partnera za sebe rozhodovat, jste nesamostatní, chcete trávit veškeré volné chvilky s ním, on je na prvním místě a záleží vám především na jeho spokojenosti.
 • Pokud partner odchází za svojí aktivitou, tak se vám to nelíbí a zlobíte se. Necháte za sebe partnera rozhodovat, žárlíte na vše, co odvádí jeho pozornost od vás.
 • Pokud muž dlouhodobě přijímá více než dává, začne se časem cítit nesvůj. Přestane mu být příjemná pozice „bezmocného dítěte“. Vztah se stane spoluzávislým a žena si nakonec připadá nedoceněná. Po nějakém čase muž začne hledat rozptýlení a potvrzení své „mužnosti“ jinde.
 • Pokud necítíte lásku sami k sobě, nemůžete ji poskytnout ani svému okolí. Závislý člověk s nízkým sebevědomím bude přitahovat sebestředné a nespolehlivé partnery.

Co s tím?

 • Uvědomit si, že trpíte partnerskou závislostí. Začít posilovat své sebevědomí a vzpomenout si, jaké byly vaše sny, cíle a zájmy. Pokud nezměníte svoji pozici závislého, je pravděpodobné, že váš partner se za nějaký čas začne ve vztahu dusit a opustí vás. Vztah se závislým partnerem je disharmonický a nemůže mít dlouhého trvání. Pokud se váš partner zamiloval do nezávislé samostatné osobnosti, bude mu oddaná loutka spíše překážet a vztah ztratí jiskru a přitažlivost.
 • Důležité je si o všem promluvit s partnerem nebo zajít společně na partnerskou terapii. Partnerovi vysvětlit, co vás ve vztahu trápí a že nehodláte vztah ohrozit tím, že se začnete věnovat nové nespolečné aktivitě. Vyslechnout si názor partnera a začít s tím pracovat.
 • Dalším z faktorů je nevyzrálost závislého člověka, který není na partnerství připravený a očekává, že mu partner bude potvrzovat jeho identitu. Může se jednat i o člověka, který byl již nějakou dobu sám. Pokud si najde partnera, snaží se mu předat veškerou lásku a pozornost nastřádanou za dobu jeho samoty.
 • Na závislost samozřejmě mají vliv i faktory z dětství, absence jednoho z rodičů, silná fixace na jednoho z rodičů, vzorce závislosti rodičů, izolace, důležitý je především model závislosti přenesený z rodiny.
 • Rozchod s partnerem je také možností, ale pokud neodstraníte důvody, které závislost způsobily, v dalším vztahu budete tuto rovnici závislosti opakovat.
 • Vraťte se sami k sobě a především buďte opět nezávislou osobností, která má svůj vlastní život. Závislost vzniká ze strachu ze samoty a opuštění.
 • Soustřeďte se sami na sebe. Na svoje cíle, kariéru, své sny. Udělejte si seznam všech přání a snů. Snažte se poznat sami sebe. Tolik energie, kolik jste investovali do pochopení svého partnera, do vaší závislosti na něm, investujte do sebe samých.
 • Uvědomte si, že vaše plány mají přednost před plány vašeho partnera.
 • Uvědomte si, že pokud se dva lidé skutečně milují, pomáhají si vzájemně plnit své cíle. Pracují jako tým. Váš partner by neměl být závislý na vás, stejně jako vy na něm.
 • Pracujte na své sebelásce a na svém sebevědomí. Buďte pro sebe důležití.
 • Začněte více chodit mezi lidi. Obnovte kontakt se starými přáteli nebo si vytvořte přátele nové. Vybudujte si svoji sociální skupinu mimo váš partnerský vztah. Jezděte s nimi na akce, pořádejte výlety, zajděte na kávu. Prostě se bavte ve společnosti jiných lidí, než je váš partner. Začněte sportovat, vzdělávejte se a najděte si nové koníčky. Realizujte se.
 • V některých partnerstvích emoční závislost vytváří a udržuje přímo jeden z partnerů. Je třeba se zamyslet, do jaké míry se toto děje a co s tím chcete a můžete udělat.

Cvičení:

Vytvořte si seznam: O co v životě přicházím tím, že jsme závislá/ý na svém partnerovi?

Co stojí za snahou být v partnerství, které je nevyvážené?

Šárka Vávrová


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.