Manuál na šťastný život 19. díl: Jak se naučit naslouchat tomu druhému
Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života.
Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého. Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím!
Naučte se naslouchat tomu druhému
Naslouchání je jeden z nejdůležitějších prostředků, jak zjistit od toho druhého, co ho trápí a co potřebuje. Má své místo také v partnerství, kde to většinou zvládáme nejméně. Naslouchání partnerovi a dětem pomůže zkvalitnit rodinné vztahy. Většina z nás po odeznění milostných hormonů přestane partnerovi naslouchat, a to je velká škoda, někdy i důvod rozchodu. Umět naslouchat svým dětem je návod, jak jim pomoci k tomu, aby svůj život prožily co nejšťastněji.
Jak se naučit naslouchat?
- Při naslouchání neskákejte tomu druhému do řeči a nechte ho vysvětlit celý jeho příběh, situaci nebo názor.
- Nesnažte se hned najít radu, ale vyslechněte celý příběh a pak se můžete snažit najít rady a odpovědi, které ten druhý hledá.
- Nevnucujte druhému svoje zkušenosti, ale dívejte se na vše z nadhledu. Naše zkušenosti nemusí být vždy dobré i pro ostatní.
- Než budete odpovídat a radit, popřemýšlejte, zda vaše odpověď nebude vypovídat více o vás a o tom, co chcete vy, než o tom druhém člověku.
- Pokuste se při naslouchání pozorovat i nonverbální komunikaci svého protějšku. Jedná se o řeč těla. Jak má položené ruce, co dělá s hlavou, jak dýchá, jak sedí nebo stojí, jak se pohybují jeho oči. Tyto signály nám mohou o tom druhém mnohé říci.
- Snažte se dozvědět, co ten druhý chce opravdu říci, co ho opravdu trápí, co je důvodem toho, jak se cítí.
- Během naslouchání si ověřujte, zda informace chápete správně. A zda jsou ty informace tak důležité, jako to cítíte vy.
- Neanalyzujte dříve, než vyslechnete celý příběh.
- Otázky pokládejte pomalu a dobře si je promyslete.
- Dávejte najevo, že vás vyprávění zajímá, a snažte se neztratit s druhým oční kontakt. Případně dejte najevo, že posloucháte.
- Pomozte druhému najít jeho řešení, protože to vaše nemusí být vždy pro něj to nejvhodnější.
- Drobná gesta pochopení jsou pro toho druhého velice důležitá.
Cvičení 1:
Napište si seznam svých hlavních rolí. Minulých, budoucích, nynějších. Zeptejte se sami sebe: kým jsem, kým jsem byl/a, kým budu? Co především dělám, v jaké oblasti se angažuji? Odpovědi mohou být různé: jsem muž, dcera, student, podnikatelka, matka... Které role více nebo méně vyhasínají? Které se stávají významnějšími?
Sledujte, jak role mezi sebou zápasí, nebo naopak – spolupracují.
Úspěšná žena podnikatelka a nyní matka tří dětí. Nespolehlivý mladý kluk a nyní spolehlivý otec rodiny.
Vytipujte si ty role, které mohou vstoupit do konfliktu. Vzpomeňte si na konkrétní problémy, které vám soupeření těchto rolí způsobilo. Jak je v budoucnu zharmonizovat? Které dát kolik prostoru? Rozhodnutí záleží na vás.
Jednou z rolí může být i role němého člověka. Naučte se zahrát si někoho, kdo nemůže mluvit, ale umí skvěle naslouchat. Dejte si třeba den beze slov.
Cvičení 2:
Vzpomeňte si na nějaký problém v minulosti, který se vám podařilo elegantně vyřešit. Co jste změnili? Své prostředí? Své hodnoty, přesvědčení? Nebo jste si osvojili nějakou novou schopnost (jako rychločtení) nebo strategii (například jiný způsob práce se zákazníkem)? Někdy jste možná změnili víc položek najednou. Uvědomte si, jak jste zvládli obtížný úkol, a osvojte si tyto návyky. Postavte si žebříček možností, jak zvládnout to, co potřebujete zvládnout.
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová deník koučky nový Zdroj: Robert Tichý pro časopis Moje psychologie