Psychologie

17. března 2021 06:00

redakce Prima Zoom

Pozor na řeč těla aneb Co všechno prozradí

Řeč těla odhalí víc, než si myslíte. Mnohdy i víc než slova, protože těmi se právě někdy lidé snaží skrýt myšlenky a své okolí zmást. Zato takzvaná řeč těla, to znamená gesta, mimika, postoj či držení ramen často prozradí, co si myslíme doopravdy.

Podle psychologů slovy sdělujeme pouhých sedm procent informací, dalších pětadvacet procent patří tónu a intenzitě hlasu a zbytek náleží řeči těla.

Odhalí vaši nejistotu

Jdete-li na důležitý pracovní pohovor, pak hlavní samozřejmě jsou vaše znalosti dané profesní problematiky a v neposlední řadě rovněž to, jak se obléknete (elegantně) a nalíčíte (decentně). Ale ani to není stále ještě všechno. Pokud jsou všichni uchazeči o práci výborně připraveni a chrlí ze sebe vědomosti jako na běžícím pásu, skutečně může rozhodnout právě řeč těla. Nervozita nedělá dobrý dojem. Pokud budete během debaty s personalistou neustále zírat někam nad jeho hlavu, hrát si s prsty nebo s tužkou, či si dokonce okusovat nehty, prozradíte na sebe, že jste jen uzlíček nervů.

K nejvíce nervózním znamením patří Panny, nejvíce nejistými bývají Ryby. Také Blíženci bývají občas nervózní více, než se může na první pohled zdát. Svoji nervozitu se snaží zakrývat přespřílišným mluvením. Zlatá rada pro všechna tato znamení zní: Uvědomte si, že ostatní určitě nejsou lepší než vy. Není důvod být nejistí.

Prozradí, že jste příliš dominantní

Pozor si dávejte také na přehnané pohyby a divoká teatrální gesta. Řeknete tím na sebe, že jste nevyrovnaná dominantní osobnost, která špatně vychází se svým okolím. Budete-li šermovat propiskou budoucímu nadřízenému před obličejem tak, že bude muset uhýbat, dobrý dojem určitě neuděláte. Doporučuje se dívat se dotyčnému do očí, ale ne pořád. Nepřetržité zírání však působí rovněž agresivně, je vhodné čas od času odvrátit zrak. Lepší je v takových chvílích hledět do země než do stran. Kdo se dívá vlevo nahoru, přemýšlí, pohled vpravo nahoru vypovídá o lži.

K agresivním znamením řadíme Berany a Štíry. Ale i Lev si musí dát pozor na své dominantní chování. Zlatá rada pro tato znamení: Méně, znamená více!

Zastaví hádku či zbytečné hovory

Však to znáte: někdo vás tlačí do sporu a vy se s ním za žádnou cenu nechcete hádat, případně delší dobu posloucháte úplně zbytečné tlachání a už nemáte sílu ani čas poslouchat to dál. Co uděláte? Nacvičte si pohled netečné sfingy. Dívejte se druhému do očí a nepatrně se usmívejte. Podlehne každý, odmlčí se. V tu chvíli ukončete debatu.

V této taktice jsou mistři všichni Kozorozi a Býci. Máme se co od nich učit.

Odhalí, kdo je sebevědomý

Stojící žena obvykle přenáší váhu na jednu nohu, což působí nejistě, málo sebevědomě. Úspěšná žena stojí nejen obrazně, ale i doslova oběma nohama na zemi. V takových chvílích je lepší obout si boty s nízkým podpatkem, protože na tom vysokém můžeme působit vratce. Důležitý je také oční kontakt, díváte-li se druhému do očí, děláte dojem sebevědomé osobnosti. Naopak bezradné těkání očima sem a tam vyjadřuje nízkou sebedůvěru a bezradnost.

K nejvíce sebevědomým znamením patří Lvi, Býci a Berani. Ale i oni by si měli dávat pozor na přehnané projevy své úspěšnosti.

Ukáže na spřízněnou duši

Lidé, kteří jsou si sympatičtí, přátelí se spolu či spolu už celé roky žijí, se stylem vyjadřování, mimikou, gesty a artikulací k sobě postupně přibližují. Kdo se tedy chce druhému přiblížit, zrcadlí jeho pohyby, samozřejmě pokud možno nenásilně. Zkrátka příznivě reagujte na jeho řeč těla. Pro zajímavost, přesně to dělají zkušení policisté, kteří potřebují, aby se obviněný doznal.

K nejvíce empatickým znamením řadíme Raky a Ryby. Mistři taktiky „vyjít s druhým“ jsou Váhy. Naopak nejméně empatičtí jsou Vodnáři.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.