15. prosince 2016 10:00
Martina ČerňanskáVánočka s opečenými mandlemi a rozinkami
Cukroví už jistě voní v mnoha domácnostech, ale na vánočku se mnozí z vás teprve chystají. A proto jsme si pro vás připravili osvědčený návod, jak tento symbol Vánoc správně uplést a upéct.
Kynuté těsto na vánočku se zadělávalo na noc, aby na druhý den ráno bylo dozrálé, a postupovalo se podle přísných pravidel. Hospodyně musela mít čistou bílou zástěru a šátek a během zadělávání nesměla s nikým ani slovo promluvit.
Vánoček se peklo tolik, kolik měla rodina členů. Symbolika křížového pletení pramenů měla ochránit všechny členy rodiny před zlými silami. Každý z pramenů měl svůj význam. Spodní patro představovalo základ bytí - zemi, slunce, vzduch a vodu. Prostřední patřilo duševním vlastnostem vůli, rozumu a citu. Vrchní dva zapletené prameny představovaly lásku a vědění.
Nejenom kvůli všem těmto hodnotám byla vánočka svátečním pokrmem. A to přetrvává dodnes, vysoké dozlatova upečené vánočky jsou rodinnou chloubou a receptury se předávají z pokolení na pokolení. Vyzkoušejte si jednu z nich:
Recept na vánočku
Co budete potřebovat:
- 500 g polohrubé mouky
- 200 ml mléka
- 100 g rozpuštěného másla
- 90 g cukru písku
- 3 žloutky
- 1 droždí
- plná špetka soli
- spařené a oloupané mandle
- rozinky
Postup:
- Do vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme lžičku cukru a necháme vzejít kvásek. Máslo rozpustíme a necháme zchladnout. Do kvásku přisypeme mouku, cukr, sůl, přilijeme máslo a žloutky a prohněteme těsto. Vytvoříme měkké, vláčné těsto (kdyby se vám zdálo těsto moc tuhé, přikápněte trošičku mléka, protože hotová vánočka by byla tuhá taky). Přidáme k němu rozinky a část posekaných mandlí a zapracujeme. Přikryjeme utěrkou a necháme hodinu kynout.
- Když je těsto dobře vykynuté, rozdělíme ho na 6 dílů. Každý díl rozválíme na dlouhý váleček a spleteme vánočku. Položíme ji na plech na pečící papír a necháme ještě 15 minut kynout.
- Potom ji potřeme bílkem a posypeme zbytkem sekaných mandlí. Přikryjeme pečícím papírem a upečeme v troubě vyhřáté na 170 °C dozlatova. Cca 30 minut. Je-li hotová, vyzkoušíme zapíchnutím špejle doprostřed vánočky. Vytáhneme-li ji suchou, je hotovo. Jinak jí přidáme pár minutek.
Jak uplést vánočku
Samotné pletení vánočky vyžaduje trochu zručnosti. Můžete ji uplést jen ze tří pramenů, ti šikovnější mohou zkusit pramenů šest.
Zdroj: Globus a Snědeno.cz
Blog snědeno.cz je plný skvělého jídla, tipů a receptů. A co o něm a o sobě řekla přímo autorka?
"Byla jsem vegetariánkou i makrobiotičkou, abych zjistila, že do pohody se projím pestrou stravou. Vaření je pro mě vášeň a zábava. I když mě baví vymýšlet a zkoušet nové recepty, mnohdy netradiční, čerpám také z pokladnice našich předků.
Moje kuchyně je jednoduchá a rychlá. Bude mi potěšením, pokud některý z receptů od našeho rodinného stolu vyzkoušíte a i u vás bude Snědeno s chutí" :)