Celebrity

29. října 2023 08:30

redakce Prima Ženy

Kvůli zachycení Čech na sklonku 15. století ve filmu Jan Žižka filmaři předělali Prahu

Nejdražší český film Jan Žižka o neznámém žoldákovi, ze kterého se zrodil nejslavnější husitský vojevůdce, uvidíte v televizní premiéře již 3. listopadu ve 20:15 na Primě. Snímek je v mnohém unikátní. Jednu z jeho výjimečných částí tvoří digitální efekty.

Jan Žižka byl nájemným žoldnéřem. Stal se legendárním válečníkem, kterého nikdo nedokázal porazit. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Žižky na pozadí bouřlivých události roku 1402.

„Jan Žižka je příběh o zrodu vojevůdce a myslím, že lidé budou překvapeni z toho, jak je ten příběh koncipovaný. Všechno se odehrává v roce 1402, ještě před husitskými válkami, kdy byl Žižka psanec, žoldák a teprve se v něm vojevůdce rodil. V našem filmu je všechno, co je potřeba o té době vědět, aby ji člověk pochopil. Také dostatek bojů, ale především velmi silný příběh, který vás vede od začátku až do konce,“ uvádí Petr Jákl ke svému filmu, při jehož vzniku využili filmaři nejmodernější technologie.

„Ve filmu máme přes 600 trikových záběrů,“ svěřil se režisér a producent Petr Jákl, který nasbíral řadu zkušeností s náročným trikovým natáčením během své kariéry v zahraničí. „Pro film jsme museli kompletně předělat Prahu,“ upozornil na jednu z největších vizuálních výzev snímku, totiž potřebu věrohodně zobrazit metropoli na sklonku 15. století za vlády krále Václava IV.

Navzdory digitálnímu kouři, hemžícím se postavám nebo kompletně vymodelovaným budovám se tvůrci snažili zachovat ve filmu hmatatelnost a uvěřitelnost. „I přes to množství triků byla valná většina filmu vytvořena přímo na place. Při akčních scénách jsem se maximum věcí snažil natočit reálně, i když to občas bylo na hraně,“ popsal Jákl.

Přiznal zároveň, že se při režii Jana Žižky snažil během 54 natáčecích dní autenticky zúročit i své bohaté kaskadérské zkušenosti. „Věděli jsme, že v postprodukci můžeme hodně věcí poupravit, ale jakmile jsme mohli krev nebo cokoliv dalšího mít přímo na place, šli jsme do toho,“ dodal.

Film Jan Žižka sledujte 3. listopadu ve 20:15 na Primě.

Snímek s mezinárodním hereckým obsazením vyniká rovněž dabungem, na němž se kromě herců na plátně podíleli například i Petr Lněnička, Nina Horáková, Martin Stránský, Michal Dlouhý, Václav Rašilov, Jaromír Meduna, Jan Šťastný, Ondřej Kavan, Jitka Čvančarová, Tomáš Juřička, Petr Neskusil, Vasil Fridrich, Ernesto Čekan, Pavel Nečas, David Matásek, Filip Antonio, Josef Pejchal a další.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.