Herečka Elizaveta Maximová na Českém lvu: Jsem zdrcená, mé srdce je s Ukrajinou i Rusy

Asi nikdo nečekal, že by ústředním tématem předávání cen Český lev vedle filmové tvorby nebyl válečný konflikt na Ukrajině. Prakticky všichni zúčastnění měli na svém oděvu připnuté žluto-modré stuhy či odznaky a v projevech vyjadřovali podporu okupované zemi. Vůbec nejemotivnější řeč pronesla herečka s rusko-ukrajinskými kořeny Elizaveta Maximová, kterou můžete znát mimo jiné ze seriálu Polda.

Vzhledem ke svému původu má Maximová příbuzné a přátele jak na ukrajinské, tak na ruské straně. Není tedy divu, že je pro ni aktuální vývoj konfliktu skličující. I proto se rozhodla před předáním Českého lva za nejlepší studentský film promluvit o tom, co právě prožívá. „Všem pocitům posledních dní dominuje obrovská bolest, o jejíž hloubce jsem nikdy předtím neměla ani představu,“ začala číst roztřesená herečka svůj projev.

„Není tajemstvím, že v České republice žiji odmalička. Mám ve své krvi mnoho různých národností i kultur, ale především ruské a ukrajinské kořeny, a proto je pro mě současná situace zdrcující. Moje srdce je dnes s Ukrajinou, s Ukrajinci, kteří hrdě a statečně brání svou zemi. S mou rodinou a přáteli, kteří žijí v neustálém ohrožení a kteří nechtějí či nemohou odjet,“ pokračovala Maximová se slzami v očích, kterým se neubránili ani další hosté přítomni v sálu.

Ve svém proslovu neopomněla zmínit ani rodinu a osoby na opačné straně barikády, které odsuzují ruskou agresi. „Moje srdce je i s mými blízkými žijícími v Rusku. S mými prarodiči, kteří po večerech poslouchali Echo Moskvy, jež je od včerejšího dne oficiálně zakázáno. S mladším bratrem, který byl zatčen na mírových protestech proti vládě v Moskvě. S ruskými občany, kteří jsou proti vládě diktátorského režimu a této válce. Vím, že takových je opravdu hodně,“ vyjádřila jednoznačně sounáležitost a svou dojemnou řeč zakončila rozhodnými slovy: „Nemohla jsem dnes mlčet a svou promluvou chci podpořit Ukrajince i Rusy, kteří chtějí mír.“

Půvabnou Elizavetu Maximovou můžete znát ze seriálu TV Prima Polda, kde si zahrála umíněnou dceru představitele hlavní role Davida Matáska. Herečka se narodila v ruské Kazani, od dětství však žije v Praze, kde v roce 2016 úspěšně absolvovala obor činoherní herectví na DAMU. Již v době studií hostovala v Národním divadle a v poslední době jste ji mohli vidět také ve filmech Modelář, Přání Ježíškovi či Matky.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.