Český lev v barvách Ukrajiny. Čvančarová zrecyklovala modré šaty, Geislerová zářila

Letošní ceny Český lev jsou úspěšně předány. V kategorii nejlepší film vyhrál favorizovaný snímek Zátopek. Představitel legendárního běžce Václav Neužil si odnesl sošku za nejlepšího herce v hlavní roli, stejnou kategorii mezi ženami ovládla Pavla Gajdošíková za film Chyby. Přítomní však byli i mnozí další významní filmoví herci a tvůrci, kteří se jako vždy náležitě vymódili. Komu to slušelo a kdo naopak nezvolil příliš lichotivý outfit?

Celý galavečer se podle očekávání nesl ve znamení podpory válkou zasažené Ukrajiny. Ocenění a herci, kteří České lvy předávali, ve svých proslovech připomínali situaci v zemi napadené Ruskem a vyjadřovali jí podporu. Změna oproti minulým ročníkům byla patrná už při příchodu k budově Rudolfina ozdobené ukrajinskou vlajkou. Na schodišti navíc chyběl tradiční červený koberec a mnoho hostů si na oblečení připnulo žluto-modré stuhy nebo odznaky. Někteří do těchto barev sladili i své outfity.

Jitka Čvančarová i Antonie Formanová v modrém

V modrých šatech přebírala cenu za nejlepší herečku v hlavní roli vnučka režiséra Miloše Formana Antonie, která ztvárnila postavu Milady ve snímku Okupace. „Ze mě spadlo všechno. Nevím, jak se cítit. Hrozně moc děkuju, přála jsem si sem nejít, docela jsem se bála a myslím, že to tak má více z nás. Hodně to prožívám,“ promluvila o současném válečném konfliktu.

Pompézní modrou róbu, na kterou údajně padlo 25 metrů hedvábné látky, už podruhé na společenské akci zvolila Jitka Čvančarová. „Myslím, že tyto šaty jsou hodně oblíbené, navíc pořizovat si v dnešní době nové by mi připadalo hodně marnotratné, takže recykluji,“ uvedla herečka v narážce na fakt, že se ve stejném modelu ukázala už na loňském filmovém festivalu v Karlových Varech. Rovněž vyjádřila vděk Čechům za solidaritu s Ukrajinci. „Jsem ráda, že jsou všichni propojení přes srdce a dobro, nikoliv naopak,“ poznamenala.

Rusko-ukrajinská herečka Elizaveta Maximová dojala celý sál

Zřejmě nejemotivnější řeč však přednesla herečka rusko-ukrajinského původu Elizaveta Maximová, která mimo jiné ztvárnila roli dcery Davida Matáska v seriálu Polda. „Současná situace je pro mě zdrcující. Moje srdce je dnes s Ukrajinou. S Ukrajinci, kteří hrdě a hrdinně brání svoji zem. S mojí rodinou a přáteli, kteří žijí v neustálém ohrožení a kteří nechtějí nebo nemohou odjet. Moje srdce je dnes i s mými blízkými žijícími v Rusku,“ četla roztřesená herečka svůj projev. „Nemohla jsem dnes mlčet a svojí promluvou chci podpořit Rusy a Ukrajince, kteří chtějí mír,“ dodala se slzami v očích.

Jako vždy svérázná Eva Holubová pak dokonce pozdravila svou rodinu v ukrajinštině. Na konflikt odkázal i předávající Bolek Polívka, který přišel se synem Vladimírem po boku. Na závěr promluvil režisér vítězného filmu Zátopek David Ondříček, který svou řeč slovy „Bůh ochraňuj Ukrajinu“. Už předtím nezapomněl poděkovat ani již zesnulé Daně Zátopkové, jež štábu věřila, a chtěla si dokonce ve filmu zahrát. To už bohužel nestihla.

Vedle zmíněných osobností na pódiu nechyběly ani české herecké stálice jako Ivana Chýlková, Anna Geislerová, Ivan Trojan, Jana Plodková či Pavel Liška. Jak jim to slušelo, můžete vidět v galerii v úvodu článku.

Zdroj: ČTK, Blesk.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.