Celebrity

11. prosince 2022 06:00

David Laštovka

Herečka Hegerlíková pro kolegyni žádala trest nejvyšší. Nemoc ji připravila o prsty

Během života herečka Antonie Hegerlíková udělala věci, kterých později litovala. Nutno však dodat, že osud se s ní rozhodně nemazlil a vytrpěla si své. Životní lásku našla až ve svých sedmdesáti letech. Vzala si manžela své nejlepší kamarádky. Na sklonku života ji sužovaly obrovské zdravotní problémy. Od její smrti právě uplynulo deset let.

Když se herečka Jiřina Štěpničková v padesátých letech se svým tehdy pětiletým synem Jiřím Štěpničkou, dnes uznávaným hercem a dabérem, rozhodla emigrovat, skočila do pasti komunistické tajné policii. Průvodce, který je měl přes hranice převést byl totiž nastrčeným agentem. Stanula před soudem, kde se měla stát odstrašujícím příkladem pro všechny. Někteří umělci se rozhodli, že budou pro kolegyni žádat trest nejvyšší. Případu se mimo jiné věnoval deník Aha!

Štěpničková naštěstí popravě unikla, po dvoudenním procesu byla odsouzena k patnácti letům vězení. Odseděla si deset let, propuštěna byla dva měsíce před prezidentskou amnestií v roce 1960.

Hegerlíková se za svůj postoj později styděla. Když byla Štěpničková zpátky na svobodě, mnohokrát se jí omluvila a snažila se jí pomáhat. O tom, jak Hegerlíková byla jednou z iniciátorek štvavého pamfletu proti Jiřině Štěpničkové, informoval například web Super.cz.

Souhlasili téměř všichni

„V divadle byla tenkrát jedna jediná schůze o tom, jestli souhlasíme s odsouzením paní Štěpničkové. A kromě dvou lidí – Lídy Vostrčilové a Josefa Chvaliny – jsme všichni souhlasili,“ uvedla herečka pro Zemské noviny. Její slova připomněl deník Aha! Podle divadelního kritika Vladimíra Justa se od podpisu rezoluce kromě Chvaliny a Vostrčilové ale distancovali také Gustav Nezval a Rudolf Deyl ml.

Vzala si muže bábi Homolkové. Skončila na vozíku

V soukromém životě příliš štěstí neměla. První manželství s o tři roky starším divadelním režisérem, teoretikem a scénografem Antonínem Dvořákem trvalo pouhých osmnáct měsíců. Důvod rozvodu byl trpký. Dvořák si nepřál dítě a jakmile s ním herečka přišla do jiného stavu, opustil ji. K dceři Antonii si našel vztah až v době, když byla dospělá a do konce svého života s ní velmi dobře vycházel.

Po nevydařeném manželství byla Hegerlíková dlouho sama. Prožila sice krátký románek s režisérem a hercem Otomarem Krejčou, který byl ovšem ženatý.

Na opravdovou lásku si musela počkat až do svých sedmdesáti let, kdy se zamilovala do herce kladenského divadla Karla Fridricha. Ironií osudu bylo, že ten byl předtím manželem její nejlepší kamarádky, herečky Marie Motlové, kterou nejvíce proslavila postava babi Homolkové ze slavné komediální trilogie. Antonie jim dokonce svědčila na svatbě. Jejich pozdní láska vydržela osm let. Pak bohužel Karel Fridrich zemřel.

Ona poté dožívala u své milované dcery Toničky, která se o ni obětavě starala do posledních dní. Na sklonku života ji sužovaly vážné zdravotní problémy. Kvůli cukrovce jí lékaři museli uříznout prsty na nohou, stala se nepohyblivou a skončila na vozíku. Nakonec ji zradilo srdce. Antonie Hegerlíková zemřela 11. prosince 2012 ve věku 89 let.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.