Celebrity

25. července 2023 07:00

David Laštovka

Hvězda Bony a klid Josef Nedorost zemřel předčasně. Umíral v zapomnění a sám

Bony a klid 2: Recept na drink jménem Magický voko

V červenci roku 2023 uplynulo 35 let od doby, kdy se v kinech objevil kultovní film Bony a klid, který důvěryhodně popisuje pražské podsvětí ovládané veksláky. V hlavních rolích se představil Jan Potměšil, Roman Skamene, Veronika Jeníková nebo charismatický Josef Nedorost. Životní osud posledního jmenovaného byl přitom velmi smutný.

V 80. letech a ještě na začátku 90. let patřil Josef Nedorost k nejkrásnějším českým hercům. Bony a klid, Pěsti ve tmě, Anděl svádí ďábla, Kamarád do deště II. – Příběh z Brooklynu, to je jen stručný výčet filmů, v nichž zazářil. Měl obrovské charisma, obvykle hrával drsňáky, byl hollywoodským typem a mnozí mu předpovídali velkou budoucnost.

Svůj potencionál ovšem nedokázal naplnit. Částečně i kvůli vážným zdravotním problémům, které ho sužovaly. Vystudoval JAMU a následně získal angažmá ve Státním divadle v Brně, kde strávil několik let. Poté přešel do Divadla E. F. Buriana v Praze, kde si jeho nesporného talentu všimli filmoví režiséři a začali ho obsazovat do svých filmů. Výrazně se uplatnil také v dabingu.

Napil se mléka a ochrnul

Po revoluci se kromě herectví věnoval také archeologii. Při jedné z výprav se mu život obrátil naruby a nic už nebylo tak jako dříve. V té době mu bylo 42 let. „Prohledávali jsme zrovna místo od Keltů a začalo pršet. Schovali jsme se v nejbližším kravíně, kde dojičky právě podojily a jedna mi nabídla, ať se napiju rovnou z té kádě, což jsem neměl dělat. Za tři dny jsem začal mít vysoké horečky. Byl jsem jeden případ ze sta, který měl meningoencefalitidu, aniž by měl klíště,“ popsal Josef Nedorost v pořadu 13. komnata.

Vyzkoušejte si KVÍZ k filmu Bony a klid, který slaví 35 let

Zmíněná choroba patří mezi virová onemocnění a člověk při ní ochrne, může trpět poruchou paměti, velkou změnou nálad a nemoc může způsobit i smrt. „Najednou jsem omdlel, moji rodiče byli pryč, já se probudil po nějaké době a naprosto jsem ztratil pojem o realitě a pode mnou byl flek od potu. Propotil jsem koberec. Rodiče pak zavolali doktora a ten řekl, že je to chřipka. Táta mu zabouchl dveře a řekl, že to chřipka není. Tak mi udělali další vyšetření a zjistili, že jsem infikovaný,“ líčil Josef Nedorost.

Následky byly děsivé. Ochrnul a skončil na invalidním vozíku. Na nohy se díky tvrdé každodenní dřině dokázal postavit až po dlouhodobé rehabilitaci v Kladrubech. „Tam jsem se sebral, protože jsem viděl, že jsou i lidé, kteří jsou na tom hůř,“ sděloval herec.

Zemřel ve svém bytě

Chůze se mu sice zlepšila, prodělaná nemoc ale zásadně narušila jeho psychiku. Trpěl depresemi a úzkostlivými stavy. Uzavřel se do sebe a život ho přestal těšit. Choroba se podepsala také na jeho vzhledu. Oholil si svůj pověstný knír a nechal si narůst dlouhé vlasy.

Čtěte také: Herec Jan Potměšil o roli v Bony a klid. Na filmu nejvíce vydělali veksláci

Konec života prožil v rodných Českých Budějovicích, v šestém patře panelového domu na menším sídlišti, kde žil se svojí maminkou. Po její smrti už zůstal úplně sám. Podle sousedů byl velmi uzavřený, neměl žádné přátele a ven vycházel pouze pro nákup. Josef Nedorost zemřel doma v naprostém zapomnění 25. července roku 2020 ve věku 64 let. Dveře museli násilím otevřít až hasiči za asistence policie, které přivolali sousedé. Z hercova bytu totiž vycházel zápach a na zvonění nikdo nereagoval.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.