Celebrity

27. března 2023 16:30

Tomáš Durčák

Provokatér Quentin Tarantino obhajoval znásilnění. Rodinu založil až před šedesátkou

Dle mnohých je čerstvý šedesátník Quentin Tarantino nejlepším filmovým režisérem současnosti. Jeho snímky posbíraly pět Oscarů a získaly desítky nominací i přesto, že jich za posledních 40 let natočil jen 12. Známý provokatér, jehož kariéru lemuje celá řada kontroverzí, už oznámil vznik dalšího a zároveň posledního snímku.

Kdo by neznal filmy Pulp Fiction, Kill Bill nebo Nespoutaný Django. Quentin Tarantino je známý perfekcionista, který své snímky píše a následně i točí s až fanatickým důrazem na detaily. Jeho požadavky na herce jsou mnohdy neotřelé, a někdy dokonce tak extrémní, že se nad nimi pozastavují i ostřílení členové hollywoodské smetánky.

Přesto v jeho snímcích, které tradičně vynikají zejména silnými dialogy zabírajícími značnou část stopáže i zcela nečekanými, mnohdy šokujícími zvraty, chce hrát téměř každý. Chuť účastnit se aspoň jednoho jeho filmu přitom hollywoodským hvězdám ani trochu nekazí nespočet kontroverzí, které má Tarantino na svém kontě. Pro jednu věc má totiž pravděpodobně stejně velkou vášeň jako pro tvorbu filmů – a tou je provokování.

Čtěte také: Sexuální obtěžování či rasismus. 11 herců, kteří si sami zničili hvězdnou kariéru

Pravidelným vlnám kritiky se režisér vystavil proto, že ve filmech Pulp Fiction, Jackie Brown a Nespoutaný Django dle některých až příliš používal označením „nigger“ pro černochy. Jeho odpověď však byla vždy poměrně rázná. „Jakožto autor požaduji právo napsat jakoukoli postavu, kterou chci. Požaduji právo stát se touto postavou, požaduji právo myslet jako oni a požaduji právo říct pravdu tak, jak ji vidím já, dobře?“ vyjádřil se s tradičně rázným podtónem Tarantino v roce 1997 v The Charlie Rose Show k nařčením, že to s rasistickými termíny přehání.

Obhajoba Polanského znásilnění a vztah s Weinsteinem

V roce 2003 si Tarantino opět zavařil, když se v jednom z rozhovorů rozhodl bránit kolegu Romana Polanského (89), který tehdy čelil obvinění ze znásilnění 13leté Samanthy Geimer (59) v roce 1997. Řekl tenkrát, že „nešlo o znásilnění“ a dívka „to chtěla“. Rozhovor se v médiích znovu objevil v roce 2018, kdy vzbudil poměrně rozhořčenou reakci i u samotné oběti. „Mýlil se a vsadím se, že to ví… Doufám, že ze sebe nebude dělat idiota a nebude takto mluvit i nadále,“ reagovala Samantha Geimer. „Po patnácti letech vím, jak moc jsem se mýlil… Nevhodně jsem hrál ďáblova advokáta jen proto, abych provokoval,“ napsal krátce poté ve veřejné omluvě Tarantino.

Čtěte také: Lady Gaga, Madonna nebo herec z Mumie a další. Všichni zažili znásilnění nebo sexuální zneužití

Popel si nakonec nasypal na hlavu i poté, co se v roce 2017 naplno rozjelo hnutí MeToo a zejména obvinění producenta Harveyho Weinsteina (71) z řady sexuálních přečinů. Tarantino tehdy přiznal, že o jeho nevhodném chování věděl i z vlastní zkušenosti, neboť s ním řešil sexuální napadení své bývalé přítelkyně Miry Sorvino a následně i herečky Umy Thurman (52). Nutil však producenta jen k tomu, aby se ženám omluvil. „Jen jsem ty incidenty marginalizoval. Věděl jsem dost na to, abych udělal víc, než jsem udělal,“ přiznal režisér v rozhovoru.

Rodinu Tarantino založil až před 60. narozeninami

Quentin Tarantino se celý svůj život manželství spíš vyhýbal. Randil s řadou žen, jako jsou Margaret Cho (54), Kathy Griffin (62), Mira Sorvino (55) či Sofia Coppola (51). V roce 2009 však v Izraeli potkal zpěvačku Daniellu Pick (39), do níž se hluboce zamiloval. Po letech soužití se v roce 2017 zasnoubili a o rok později měli židovskou svatbu. V únoru roku 2020 se manželům v Izraeli narodil první syn a jeho mladšího bratra na svět přivítali v červenci loňského roku.

Letos uplynou čtyři roky od premiéry Tarantinova posledního snímku Tenkrát v Hollywoodu, jenž se zabýval mimo jiné herečkou Sharon Tate (†26) a jejím osudem. Magazínu Hollywood Reporter dva týdny před 60. narozeninami potvrdil, že má hotový scénář k novému filmu a natáčení by mělo začít ještě letos na podzim. Zároveň oznámil, že půjde o úplně poslední snímek, který ve své kariéře plánuje natočit.

Čtěte také: Konec velké éry kultovního režiséra. Poslední film a pak to balím, prohlásil Tarantino

„Chci se v určitém bodě zatavit. Režiséři se totiž s přibývajícími roky nezlepšují. Jejich nejhorší filmy jsou zpravidla čtyři poslední. I jeden špatný film je podle mě horší než tři dobré. A já ve své filmografii nechci mít takový snímek, u něhož si diváci budou říkat: ‚Panebože, on si myslí, že je stejný jako před dvaceti lety.‘ Když režiséři stárnou, není to hezké,“ vysvětlil Tarantino své důvody, proč chce raději filmařinu opustit na vrcholu. Jistou roli v tomto rozhodnutí může hrát i fakt, že má doma dva malé syny, jimž chce na stará kolena věnovat co nejvíce času.

Sdílejte článek
Štítky výročí manželka rasismus narozeniny svatba režisér znásilnění děti filmy Harvey Weinstein kontroverze Quentin Tarantino Ceny Oscar MeToo Roman Polanski Daniella Pick

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.