5 let hnutí MeToo. Komu boj proti sexuálnímu násilí obrátil život naruby?

Ženy po celém světě, které se staly oběťmi sexuálního obtěžování či zneužívání, sdílejí své příběhy na sociálních sítích pod hashtagem MeToo (v překladu Já také) už celých pět let. Virální kampaň měla upozornit na to, že se s tímto problémem setkala velká část populace, a přitom se o něm příliš nemluví. A kauzy, které díky ní vyšly najevo, se nevyhnuly hollywoodským hvězdám ani osobnostem z českého rybníčku.

Celou kampaň odstartovala v roce 2017 aféra amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina (70), který sexuálně obtěžoval mladé herečky. K jeho obětem patřily hollywoodské hvězdy jako Angelina Jolie (47) nebo Gwyneth Paltrow (50). O svých zkušenostech s obtěžováním postupně promluvily i další ženy, a to po výzvě americké herečky Alyssy Milano, která na Twitter napsala následující slova: „Pokud by všechny ženy, které byly někdy sexuálně zneužity nebo obtěžovány, napsaly na svou sociální síť Me too, možná by si lidé uvědomili závažnost problému.“ Pod hashtagem #MeToo následně sdílely na sociálních sítích své osobní příběhy miliony uživatelů.

Ve skutečnosti je ale celá tato kampaň mnohem starší. Už před více než deseti lety byla totiž použita aktivistkou a obětí sexuálního obtěžování Taranou Burke. Ta se na dětském táboře setkala s dívkou, která se jí svěřila, že ji matčin přítel sexuálně zneužívá. „Byla jsem zděšená z toho, co mi říkala. Poslouchala jsem, až jsem už nedokázala snést víc. Přerušila jsem ji a poslala k jiné vedoucí, která by jí pomohla lépe,“ popsala situaci Burke. Od té doby uplynulo několik let a v roce 2017 se vše začalo rozjíždět naplno. A obvinění se nevyhnula ani řadě hollywoodských hvězd.

Woody Allen (86)

Od režiséra, scenáristy a držitele čtyř Oscarů Woodyho Allena se většina Hollywoodu distancovala právě kvůli hnutí #MeToo. Vůči Allenovi totiž během rozvodu jeho bývalá žena, herečka Mia Farrow (77), vznesla obvinění, které následně zopakovala i jejich adoptivní dcera Dylan. Obě tvrdí, že právě adoptivní dceru režisér osahával, když byla ještě dítě. Woody Allen to ale odmítá, podle něj se mu jen Farrow při rozchodu chtěla pomstít.

Kevin Spacey (63)

Americký herec Kevin Spacey patří k lidem, kterým společenské hnutí rozhodně nepomohlo, ale naopak velmi ublížilo. Právě kvůli #MeToo totiž oscarový herec dostal na několik let zákaz natáčet a všechny jeho filmové role tak byly přeobsazeny. Spaceyho totiž tehdy mladí muži obvinili ze sexuálního obtěžování, kterého se na nich měl dopustit mezi lety 1995 a 2013. V roce 2018 dokonce jedna z údajných obětí na herce podala žalobu, tu ale později stáhla.

Dustin Hoffman (85)

Dalším ze slavných jmen, která se stala součástí aféry kolem sexuálního obtěžování a vulgárního chování mocných režisérů, producentů a herců je Dustin Hoffman. Slavný herec byl obviněn kolegyní z branže Kathryn Rossetter, která tvrdí, že ji v roce 1984 každý večer osahával a že se pro ni kvůli tomu účinkování v divadle stalo traumatickým zážitkem.

Reese Witherspoon (46)

Americká herečka, kterou můžete znát jako krásku z filmu Pravá blondýnka, se také svěřila se svými zkušenostmi z filmového průmyslu. Veřejně přiznala, že ji sexuálně napadl nejmenovaný filmový režisér, když jí bylo 16 let. Její agenti ji však tehdy přesvědčili, aby o tom kvůli své rozvíjející se kariéře raději mlčela.

„Jsem teď naštvaná na agenty a producenty, kvůli kterým jsem měla pocit, že mlčení je podmínkou pro moje zaměstnání,“ citoval její vyjádření britský deník The Guardian. „Přála bych si, abych mohla říct, že to byl ojedinělý incident v mé kariéře, ale bohužel to tak nebylo. Mám mnoho zkušeností se sexuálním obtěžováním a útoky, příliš často o tom ale nemluvím,“ dodala.

Johnny Depp (59)

Zřejmě poslední velká sledovaná kauza, která spadá do kampaně #MeToo, je spor mezi hollywoodskou hvězdou Johnnym Deppem a jeho exmanželkou Amber Heard (36). Ta se totiž označila za veřejně známou oběť domácího násilí. Přestože Deppovo jméno nezmínila, devětapadesátiletý herec tvrdil, že kvůli jejím křivým obviněním přišel o lukrativní role.

Kauzu sledovali lidé po celém světě a soudní proces nakonec vyvrcholil Deppovým vítězstvím. Amber Heard musí exmanželovi za křivé obvinění zaplatit odškodné 15 milionů dolarů a on jí miliony dva. A zatímco příznivci Johnnyho Deppa křepčí radostí, některé americké feministky propadají skepsi. Obávají se, že vítězství hollywoodského herce v ostře sledovaném sporu s exmanželkou odradí oběti domácího násilí či sexuálního obtěžování od toho, aby se ozvaly.

Slavný herec Johnny Depp byl svou exmanželkou Amber Heard obviněn z násilí:

Dominik Feri (26)

V České republice se kampaň proti sexuálnímu obtěžování a násilí dočkala také své podpory. Prosazovala ji řada lidí, včetně politiků, mezi které patřil i tehdejší poslanec za TOP 09 Dominik Feri. Tomu se však tato iniciativa paradoxně stala osudnou. Poté, co se vyslovil pro její šíření, začaly se mu ozývat dívky s tím, že tenkrát také řekly ne.

Feriho ze znásilnění či pokusu o něj nařkly tři dívky, z nichž jedna nebyla v době činu plnoletá. Veškeré obvinění ze sexuálního násilí odmítal. Po vypuknutí aféry přiznal pouze to, že se někdy zachoval nevhodně, nepatřičně a negentlemansky.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.