13. listopadu 2024 06:30
Ema BártováBolest zad trápí většinu populace. Místo cvičení si od ní pomůžete i půlhodinou chůze
Bolestmi zad čas od času trpí osm lidí z deseti. Záda bolí ty, kteří denně prosedí mnoho hodin u počítače a nehýbou se, stejně jako nadšené sportovce. Všem může pomoci, když budou prostě chodit. Začněte s tím hned, jak akutní bolest, například v kříži, odezní.
Něco těžkého zvednete, nešikovně vstanete z postele, neobratně se natáhnete pro zboží v obchodě. V zádech se ozve prudká bolest a vy máte problém se narovnat, chodit a vůbec kloudně existovat. Krutá bolest z kříže omezuje vaši hybnost a navíc vám vystřeluje až do nohy.
Čtěte také: Dětí s bolestmi zad přibývá. Může za to málo pohybu a obezita, říká známý fyzioterapeut
Můžete vyhledat odbornou pomoc nebo čekat, až to po pár dnech přejde, což se většinou stane. Problém ale je, že jakmile se vám tohle jednou stane, nejspíše se to bude opakovat - podle této studie se to týká sedmi lidí z deseti. Přičemž při opakování potíží už může být zotavení zdlouhavější a bude stát čas i peníze. Kromě akutního tlumení bolesti budete nejspíše potřebovat fyzioterapii nebo nějaké speciální cvičení. Už z toho je zjevné, že je lepší problémům se zády předcházet.
Není od věci pravidelně se hýbat a provádět cviky zaměřené na páteř, ale přiznejme si, málokomu se do nich chce, když ho záda zrovna netrápí. Naštěstí existuje způsob, jak udržovat záda v kondici, který je snadno dostupný, dá se zakomponovat do vašeho běžného dne a určitě ho zvládnete i vy: chůze.
Mohlo by vás zajímat: Jak na bolesti zad? Dlouhodobé sezení má horší vliv než fyzicky namáhavá manuální práce
Efekt chůze, coby prevence bolesti zad, potvrdila nová randomizovaná klinická studie, za kterou stojí tým z Macquarie University v australském Sydney. Sledovaní jedinci, kteří dostatečně a pravidelně chodili poté, co měli alespoň jednu epizodu bolesti v kříži, neměli další potíže nejméně dvakrát tak dlouho ve srovnání s lidmi, kteří se tímto způsobem nehýbali. Studie vyšla nedávno v renomovaném lékařském časopise The Lancet.
„Chůze je levné, široce dostupné a jednoduché cvičení, kterému se může věnovat téměř každý, bez ohledu na geografickou polohu, věk nebo socioekonomický status,“ uvedl v prohlášení pro média Mark Hancock, profesor fyzioterapie a jeden z autorů studie. Zdůraznil zároveň, že aby to mělo smysl, měl by člověk chodit vždy alespoň půl hodiny v kuse, třikrát až pětkrát týdně.
Přečtěte si také: Úskalí práce z domova: Trpí záda, oči i psychika. Jak z toho ven a nezbláznit se?
Účastníci studie si nemohli vymýšlet, všichni si psali deník a zároveň nosili chytrý náramek, který měřil nejen množství kroků, ale také rychlost chůze a další ukazatele. Kromě toho se mohli scházet s fyzioterapeutem, který s nimi probral mimo jiné to, co dělat, kdyby se bolest opět začala ozývat.
Méně času u doktora
Účastníci studie měli díky chůzi nejen menší potíže s recidivou bolesti zad, ale rovněž se výrazně zkrátil čas, kdy kvůli ní nemohli pracovat nebo který museli strávit u lékaře. Nebylo k tomu potřeba žádné drahé vybavení, odborný dohled ani cvičení včetně skupinového, které se jinak často jako prevence potíží se zády doporučuje. Navíc chodit mohou i lidé s různými chronickými potížemi a zdravotními omezeními.
Je samozřejmě dobré, se při chůzi nehrbit a mít dobré postoje, ale obvykle při ní nehrozí, že si jí paradoxně potíže se zády zhoršíme, což se jinak běžně stává u nevhodně zvoleného cvičení.
„Každá svižná chůze, běh či jiný sport a aktivita, která zapojuje rovnoměrně všechny svaly, se počítá. V opačném případě se bolesti páteře objeví spíš dříve, nejčastěji mezi dvacátým a pětapadesátým rokem života,“ řekla fyzioterapeutka Iva Bílková. Zároveň varovala před snahou zaměřit se především na posilování vybraných svalových skupin, kterými si člověk může ublížit - za typický nevhodný cvik označila například populární sedy - lehy.
Podívejte se, co o chůzi říká známý kardiolog:
Chůze, nejen že zapojuje všechny svalové skupiny, svědčí pevnosti kostí a posiluje svaly kolem páteře. Ale prospívá i krevnímu oběhu a zlepšuje celkové prokrvení. A samozřejmě, pomáhá i s hubnutím, zvláště pokud ujdete alespoň 30 až 45 minut najednou v ostrém tempu.
Chůze rovněž zvyšuje svalovou vytrvalost, což vede k tomu, že svaly budou mít do budoucna vyšší výdrž, hned tak se neunaví a také riziko nějakého zranění bude nižší. Jako bonus můžete brát to, že stimuluje uvolňování endorfinu, hormonu dobré nálady.
Pokud se rozhodnete chodit více než dosud, kupte si dobré boty, ideálně mírně odpružené a s dostatkem místa na prsty. Pokud máte potíže s klenbou nebo například bolestmi pat, které se chůzí zhoršují, proberte to s ortopedem nebo rehabilitačním lékařem.
Zdroje: CNN, Medical News Today, Mayo Clinic Health System