zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Sportem ku zdraví? Čemu se vyhnout, když vás bolí kolena, záda nebo máte křečové žíly

Sportem ku zdraví?
Autor: profimedia.cz Sportem ku zdraví?
Zuzana Kučerová , Vydáno: 25.06.2021
Nejnovější průzkumy říkají, že za poslední rok třetina české populace nabrala pár kil. Skoro každý čtvrtý Čech uvedl, že cvičil méně nebo vůbec. Naštěstí pro všechny přišla doba, kdy můžeme na sportoviště a počasí přeje i pohybu venku. Než se ale vrhnete po hlavě do některé z aktivit, podívejte se, jestli je zrovna pro vás vhodná.

reklama

Cvičení poskytuje mnoho zdravotních benefitů. Má pozitivní vliv na náš kardiovaskulární a respirační systém, posiluje svalstvo celého těla, zlepšuje imunitu a je cestou, jak pracovat na své postavě snů. Pravidelná fyzická aktivita také podporuje pohyb střev a pomáhá tak pravidelnému vylučování a boji proti zácpě. Faktem však zůstává, že jsou sporty, které se s některými zdravotními potížemi úplně neslučují.

Když vás bolí kolena...

Koleno je jeden z nejkomplikovanějších kloubů, proto i příčin, proč vás bolí, je celá řada. Může jít o „běžecké koleno“, které vzniká při častém pokrčování a natahování kolene, o „skokanské koleno“, jimž trpí třeba volejbalisté. Problém může být i přetržení zkříženého vazu, poranění menisku nebo artróza, kdy dochází k úbytku kloubní chrupavky a k tvorbě kostních výrůstků. Ve všech případech koleno bolí, ať už zvenčí, nebo z boku, a brání pohybu.

Jaké pohybové aktivity nejsou vhodné?

– míčové kolektivní hry, dřepy až na zem, intenzivní chůze z kopce, skákání přes švihadlo, jakékoliv výskoky a seskoky, sjezdové lyže, běhání

Jaké pohybové aktivity jsou vhodné?

– chůze s holemi, chůze v terénu, ale bez těžkých sestupů, plavání, aqua aerobic, cyklistika

Bolí vás při cvičení? Něco děláte špatně!

Bolí vás klouby? 6 rad, jak je pohybem dát zase do pořádku

Když trpíte na otoky a křečové žíly...

Metličky, otoky a křečové žíly vznikají, když žíly nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět k srdci. Část krve se proto hromadí právě v nohách a vytváří nápor na žilní stěny. Způsobuje také bolest nebo pocit tíhy – „olověné nohy“. Všechny tyto příznaky jsou projevem chronického žilního onemocnění, které se zhoršuje s horkem, dlouhým sezením nebo naopak stáním. V případě, že toto onemocnění trápí i vás, navštivte lékaře. Ten vám může doporučit a předepsat venofarmaka – léky na posílení žilní stěny. A při sportování noste kompresní punčochy. V dnešní době je najdete i v pěkných designech.

Jaké pohybové aktivity nejsou vhodné?

– dlouhé sezení nebo stání, silové sporty, vzpírání, box, squash, surfing, silové sporty v kombinaci s prudkou změnou pohybu

Jaké pohybové aktivity jsou vhodné?

– pravidelné procházky, lehké túry, plavání, cyklistika, běhání při dodržení techniky, běžky, cviky proti otokům, například svíčka nebo zvednutí nohou do vzduchu a dělání kroužky chodidly

Když vám otečou nohy, hned si toho všimnete.

Otoky: Varovný signál mnoha onemocnění

 

Když vás bolí záda...

Stejně jako v případě kolen i záda vás mohou bolet z celé řady důvodů. To nejhorší, co pro svoje záda můžete udělat, je, že se přestanete hýbat v domnění, že si tím pomůžete. Pokud vás záda bolí, je naopak nutné začít se více pohybovat a cvičení využívat jako způsob odstranění bolestí. Čím více je budete posilovat, tím budou funkčnější a silnější.

Jaké pohybové aktivity nejsou vhodné?

– tenis, sjezdové lyžování, squash, badminton, kulturistika, jízda na motorce, veslování, surfing, bojové sporty

Jaké pohybové aktivity jsou vhodné?

– chůze, běh, chůze s holemi, plavání (kraul nebo znak, prsa ne), jóga, pilates, jízda na koni

Neřešte bolest, ale to, co ji způsobuje

Jak napravit záda: Řešte příčinu, ne bolest

Když trpíte na hemoroidy...

Hemoroidy jsou žilní pleteně, které jsou uvnitř konečníku a uzavírají ho. Pokud na ně působí opakovaně tlak, například kvůli časté zácpě nebo průjmu, mohou působit potíže. Zvětší se, vytlačí se ven a pacientovi přinášejí nepohodlí při chůzi, sezení a hlavně při vyprazdňování. Hemoroidální onemocnění potká za život asi 50 % populace a některým lidem se potíže opakovaně vracejí. Není se tedy za co stydět. Důležité je vědět, které sporty a typy pohybů nejsou vhodné, aby se situace ještě nezhoršovala. 

Jaké pohybové aktivity nejsou vhodné?

– dlouhé sezení nebo stání, výkonnostní cyklistika, dřepy se závažím, vzpírání, silové cvičení, jízda na koni, veslování

Jaké pohybové aktivity jsou vhodné?

– chůze, běh, nordic walking, plavání, tanec, jóga, pilates

Bolí vás záda? Zkuste 4 účinné cviky, které zaberou jen 4 minuty

Bolí vás záda? Zkuste 4 účinné cviky, které zaberou jen 4 minuty

I klouby stárnou. Jaké potíže vám hrozí, když je vám 30, 40, 50 nebo 60?

I klouby stárnou. Jaké potíže vám hrozí, když je vám 30, 40, 50 nebo 60?

reklama

Související témata: sport , bolavá kolena , bolest zad , křečové žíly , otoky , hemoroidy

reklama

Přečtěte si také

reklama