Celebrity

10. září 2023 06:00

David Laštovka

Jiří Hálek z Marečku, podejte mi pero! dožíval v domově seniorů. Zdrtila ho smrt ženy

Jiří Hálek v české kinematografii zanechal výraznou stopu. Nejvíce ho proslavila postava ředitele školy v nesmrtelné komedii Marečku, podejte mi pero! Závěr života však strávil v domově pro seniory a kvůli smrti manželky trpěl depresemi.

Herec Jiří Hálek skonal šest dní před Vánoci roku 2020 v požehnaném věku 90 let. Přestože se spekulovalo o tom, že příčinou byl covid, ukázalo se, že měl svým způsobem krásnou smrt. Zemřel stářím a ve spánku. Poslední roky svého života navíc pobýval v domově pro seniory, kde se mu dostávalo nepřetržité péče.

Jak se v současnosti daří seniorům v Česku?

Po smrti manželky trpěl depresemi, odmítl tučný honorář

Jeho manželkou byla o 12 let mladší scenáristka, dramaturgyně a spisovatelka Irena Charvátová. Ta z prvního manželství měla syna Petra Hrušku, který je divadelním režisérem a dramaturgem. Poté, co na začátku roku 2008 po krátké nemoci ve věku 65 let zemřela, už zůstal sám. Život ho přestal těšit, začaly ho sužovat deprese a odmítal veškerou práci.

K hereckému návratu ho nepřiměl ani tučný honorář 25 tisíc korun za jeden natáčecí den, který mu nabízel producent Pavel Pásek do filmu, k němuž napsala scénář Halina Pawlovská. „To je moc milé. Těší mě to a děkuji. Já ale opravdu nemohu. Jsem nemocný, mám deprese. Je mi zle, hrát už opravdu nemohu a nikdy už nebudu. Vždyť já nechodím ani do společnosti,“ vysvětloval Jiří Hálek deníku Aha!

Čtěte také: Václav Voska opovrhoval Olgou Schoberovou. Komunisti mu zakázali hrát, sám odmítal role

Mezi kolegy měl slavný herec velmi dobrou pověst. Srdce měl na pravém místě, když bylo potřeba, každému rád a ochotně pomohl. „Potkali jsme se spolu v divadle Paravan. Přestože jsem byl proti němu bažant, choval se ke mně velmi přátelsky. Svěřil se mi, že má od dětství problémy s páteří. Statečně bolesti přemáhal. Když jsem měl na jednom natáčení v Německu zpívat v cizím jazyce a nebyl jsem schopen se to naučit, Jirka to nazpíval za mě,“ zavzpomínal na Hálka Ladislav Županič, který na začátku srpna 2023 oslavil 80. narozeniny.

Sdílejte článek
Štítky výročí smrt rodina deprese manželství domov pro seniory herec Jiří Hálek Marečku, podejte mi pero!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.