Celebrity

23. května 2022 11:20

David Laštovka

Karel Effa jako nejošklivější český herec a představitel padouchů. Jaký byl v soukromí?

Do srdcí televizních diváků se zapsal díky menším, zato ale nezapomenutelným komediálním rolím. Během své kariéry jich ztvárnil téměř osmdesát. Mezi nejznámější patřila postava padoucha Pancha Kida ve filmu Limonádový Joe nebo strážce pokladu v pohádce Pyšná princezna. Jaký byl život komediálního herce Karla Effy, od jehož narození právě uplynulo 100 let?

Během druhé světové války byl Karel Effa vojákem z povolání. V období protektorátu Čechy a Morava sloužil ve vládním vojsku, které bylo odvedeno do Itálie. Odtud pak zběhl k československým jednotkám bojujícím na straně západních spojenců.

Po válce zůstal v armádě v hodnosti četaře a začal působit v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého, kde hrál a zpíval. Poté jeho umělecká kariéra vystřelila vzhůru. Po zastávkách v Hudebním divadle Karlín a Divadle ABC si vysloužil angažmá v divadle Semafor. Nakonec se stal členem Filmového studia na Barrandově, díky čemuž měl možnost natočit desítky nezapomenutelných filmů a komedií.

Karel Effa si ve snímku Limonádový Joe zahrál po boku představitele hlavní role Karla Fialy, který zemřel v roce 2020:

Za lidmi jezdil do všech koutů. Dokázal je skvěle bavit

S oblibou také jezdíval na besedy vyprávět lidem své veselé příhody nejen z natáčení, ale i ze života. Zvládl šest tisíc zájezdových představení, při nichž uplatňoval svůj lidový humor. Vtipné historky provázel hrou na kytaru a zpěvem oblíbených trampských písní. Řadu z těchto vystoupení s ním absolvoval i jeho jediný syn Jiří. „Byl jsem vtažený do jeho života, začal jsem s ním jezdit po zájezdech. Byl večer tak unavený, že chtěl, aby s ním někdo jel a povídal si s ním. Později jsem ho začal vozit, když už jsem měl řidičák,“ popsal Effův syn v Českém rozhlase.

Díky tomu měl možnost otce poznat blíže, a nakouknout tak pod pokličku herecké profese. „Lidé ho měli rádi. Šel za nimi do jakékoli vesničky, nevybíral si. Začal jsem si uvědomovat, že je to člověk, který kamkoliv přijede, lidé ho znají,“ vzpomínal Jiří.

Z otcových kolegů ho nejvíce zaujal Jaroslav Štercl. „Byl velice chytrý člověk, velice vtipný. Moc jsem ho nebral na jevišti, ale v zákulisí. Vzpomeňte si na Menšíka a ještě si ho znásobte, to bylo neuvěřitelné. Táta byl ale také skvělý bavič. Ostatní kolegové raději chodili na jeviště po něm. Když totiž nastoupil, sál vždycky rozhýbal. On lidi strhl, nenechal je vydechnout,“ svěřil se potomek slavného herce.

Onemocněl vážnou nemocí, přesto pracoval do poslední chvíle

Doma si rodina musela zvyknout ne Effův herecký režim. „Ráno když vstávám, na mě nemluvte, musím se probudit napřed, říkával. Večer vždycky přišel a dal nám cedulku Vzbuď mě v jedenáct nebo V devět vstávám. Takové cedulkové hospodářství. (smích) Ale byl to normální člověk. Nebylo to tak, že by doma byla sranda od začátku do konce. Povolání bylo jeho povolání a strašně jsem si na něm cenil toho, že co řekl, to splnil,“ prozradil Jiří.

Kvůli svým nezaměnitelným rysům a skobovitému nosu býval Karel Effa označován jako herec s nejošklivější tváří. Role milovníků ho pochopitelně minuly, obsazován byl především do postav lotrů a darebáků, které pokaždé ztvárnil brilantně.

Na konci života onemocněl vážnou nemocí, pracovat se však snažil do poslední chvíle. Zemřel 11. června 1993, ve věku jednasedmdesáti let.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.