Klíč ke šťastnému vztahu? 5 důvodů, proč nikdy nepřestat randit

Rande je něco, čím tradičně každý vztah začíná. Avšak pokud dopadne na výbornou a ze schůzky se vyvine dlouhodobý vztah, často se pomalu, ale jistě randění začne z různých důvodů ze vztahu vytrácet. To je však obrovská chyba, a může dokonce jít o důvod, proč ve vztahu přestanete být šťastná.

V důsledku je úplně jedno, jestli jde o společnou večeři, oběd, procházku kolem řeky nebo výlet do hor. Tím nejdůležitějším je trávit s vaším partnerem smysluplně společný čas, zatímco se věnujete společné činnosti.

Dali by Češi přednost spíše partnerovi, nebo mobilnímu telefonu?

Gottmanův institut, který se specializuje na vědecky podložené strategie pro budování oddaných vztahů, na základě svého výzkumu přišel s tvrzením, že páry, které se vyznačují „šťastným a zdravým vztahem“, zpravidla věnují aspoň dvě hodiny týdně randění, kdy mají partneři čas jenom pro sebe a podnikají něco, co baví či zajímá oba dva.

Pojďme se podívat na konkrétní důvody toho, proč je dle Gottmanova institutu randění nepostradatelnou součástí dlouhodobě šťastného a zdravého vztahu.

1. Společné trávení času bez odvádění pozornosti zesiluje vaše vzájemné spojení

Pro mnoho párů může být poměrně těžké najít si čas na to, aby partneři mohli naplno věnovat pozornost jeden druhému bez jakéhokoli vyrušování ze strany dětí, práce, povinností nebo telefonů. Když ale společně vyrazíte na rande, soustředíte veškerou svou pozornost na toho druhého a činnost, které se společně věnujete. Samozřejmě za předpokladu, že jste ochotni během rande odložit telefony a být skutečně přítomni.

2. Čas strávený na rande vytváří pozitivní interakce, které vám pomáhají budovat váš „emoční účet“

Poměr pozitivních interakcí k negativním musí dosahovat aspoň poměru 5:1, abyste si v mysli udrželi o dané věci pozitivní perspektivu. Romantické rande může být příležitostí, jak tento poměr v rámci vašeho vztahu zvýšit a společně se dobře pobavit.

Zajímavý pohled na mezilidské vztahy můžete sledovat od 30. května každý všední den večer na Prima SHOW, kde startuje pořad Singl Švindl. V něm o výhru bojují jedna dáma, tři zadaní muži a jeden single. Žena během návštěv v jejich domácnostech musí odhalit, kdo z pánů je nezadaný a nebojí se při tom použít veškeré své ženské zbraně.

3. Pomáhá vám zapojit se s partnerem do společné činnosti a vytvářet rituály, které vás spojují

Randění vám pomůže najít něco, co je pro vás oba důležité a co chcete jakožto pár sdílet. Spojující rituály jsou zase věci, které oba společně sdílíte a užíváte si – od ranního polibku přes způsob, jakým slavíte důležité události, až po to, jakým způsobem spolu randíte.

4. Poskytuje vám ideální čas na to, abyste si o svém vztahu promluvili

Komunikace, komunikace a zase komunikace. Je úplně jedno, jak často je na tento klíčový aspekt vztahu upozorňováno, mnoho z nás má stále problém říct svému partnerovi, co doopravdy cítí, s čím má problém nebo co by od něj skutečně potřeboval. Čas strávený o samotě vám dává příležitost zrekapitulovat si, co se vám ve vztahu daří, a také se blíže pobavit o čemkoli, na čem byste měli během následujícího období (chcete-li dodržovat radu Gottmanova institutu, tak během následujícího týdne do dalšího rande) zapracovat.

Pravidelná diskuse o vztahu během rande může z jindy nepříjemné konverzace udělat poměrně automatický proces, při němž se budete cítit bezpečně. Zároveň se tím zvyšuje šance, že vaše společné problémy nebudou ignorovány, aby pomalu bobtnaly pod povrchem a potenciálně vás oba poškozovaly, ale dojdete ke společnému řešení.

5. Můžete se bavit a sbírat společné zážitky

Zábava ve vztahu je pro spokojenost velmi důležitá. Pomáhá vyvážit všechen stres a odpovědnost, které s sebou partnerský a rodinný život konstantně přinášejí. Zároveň můžete randění využít ke sbírání společných zážitků, abyste následně měli na co vzpomínat.

Jiný zajímavý pohled na mezilidské vztahy můžete poznat také od 30. května každý všední den večer na Prima SHOW, kde startuje pořad Singl Švindl.

Konec výmluv, začněte být v randění s partnerem důslednější

Promluvte si s partnerem o tom, že si každý týden stanovíte čas, kdy spolu o samotě můžete strávit aspoň ony dvě hodiny. Může to být každý týden ve stejnou dobu nebo si můžete naplánovat další schůzku až na konci posledního rande. Není vůbec od věci domlouvat si setkání podobně jako návštěvu lékaře nebo pracovní schůzku. Díky tomu získá rande na seznamu povinností vás obou větší prioritu a bude těžší ho jen tak zrušit nebo na něj zapomenout.

Pokud trochu tápete, co všechno byste spolu mohli podniknout a zda vás za měsíc neomrzí chodit pořád na jídlo, tady je pár tipů, kam na rande vyrazit:

  • Zajděte si na procházku, případně na výšlap do hor.
  • Zajděte si společně do dobré kavárny a povídejte si.
  • Dejte si večeři, kterou jeden z vás (nebo oba společně) uvaříte doma.
  • Zajděte si do muzea na aktuální výstavu umění.
  • Vyrazte na kurz, kde se společně naučíte něco nového.
  • Zahrajte si deskovou hru.
  • Naplánujte si venkovní aktivitu, projížďku na vodě nebo sport.
  • Naplánujte si společné cvičení v posilovně.
  • Zajděte na festival nebo společenskou událost, která se odehrává ve vašem městě.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.