Král Karel III. má zřejmě rakovinu slinivky. V monarchii se diagnóza stala veřejným tajemstvím
Karel III. poprvé v práci
Buckinghamský palác počátkem února sdělil, že lékaři diagnostikovali britskému králi Karlu III. (75) rakovinu. O jaký typ rakoviny jde, oznámeno nebylo, tato skutečnost ovšem podle britských médií panovníka dohnala k tomu, aby přemýšlel nad budoucností a začal formovat plány na nástupnictví. Podle zdroje blízkého královské rodině je prakticky veřejným tajemstvím, že nemoc zasáhla slinivku břišní.
Necelé dva měsíce poté, co Buckinghamský palác potvrdil, že králi Karlovi III. byla diagnostikována rakovina, prozradil zdroj magazínu In Touch, že král bojuje s rakovinou slinivky břišní a že mu zbývají dva roky života. Zatímco královská rodina o podrobnostech mlčí, nejmenovaný zdroj potvrdil, že králova diagnóza je mezi zaměstnanci paláce veřejným tajemstvím.
Čtěte také: Půjdeme do pekla, omlouvají se lidé nemocné princezně Kate za vtipy. Zuří ale kvůli mlžení
Zdravotní stav Karla III. by mohl být vážnější. Zdroj: Getty Images
Král Karel III. v únoru oznámil, že má rakovinu. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Královská rodina neoznámila, jakou rakovinou trpí. Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Podle zdroje je veřejným tajemstvím, že rakovina postihla slinivku břišní. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Karel III. se pracovním povinnostem věnuje i přes nemoc. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Podle zdroje je jeho zdravotní stav vážnější, než rodina dává najevo. Zdroj: Profimedia.cz
Královská rodina čelí nyní mnoha spekulacím. Zdroj: AP
Král se nyní na veřejnosti objevuje jen sporadicky. Zdroj: Getty Images
Palác o jeho nemoci nové informace nevydává. Zdroj: AP
Král Karel III. se snaží působit optimisticky. Zdroj: Yui Mok / PA Images / Profimedia
Zaměstnanci paláce se o něj obávají. Zdroj: AP
Lidé si o zdraví krále dělali starosti už před diagnózou. Zdroj: AP
Rakovina slinivky břišní (pankreatu) patři mezi nejagresivnější a nejnebezpečnější typy nádorů. Vyskytuje se častěji u mužů a obvykle ve věku 60 až 80 let. Příznaky lze většinou pozorovat až v pozdějších stádiích, což pak stojí za vysokou úmrtností. Mezi příznaky se řadí například bolesti zad v bederní oblasti, nevolnost, nechutenství a váhový úbytek či svědění celého těla. V současnosti je možné tento typ rakoviny zcela vyléčit jen chirurgicky, a to navíc jen v časném stádiu.
„Mnozí dvořané se domnívají, že Karlova rakovina je horší, než se tvrdí. Ještě před stanovením diagnózy panovaly obavy o jeho zdraví. Je tragédií, že nebude moci jít ve stopách své matky a zanechat po sobě trvalý odkaz,“ uvedl zdroj magazínu In Touch, podle kterého si nyní britský panovník dělá starosti s budoucností.
Krále má údajně trápit, že po sobě nezanechá takový odkaz, jaký se podařilo zanechat královně Alžbětě II. „Láme si hlavu také nad tím, zda je jeho syn William připravený zaujmout jeho místo,“ dodal zdroj. Rodina zatím před veřejností zůstává ohledně Karlova zdravotního stavu optimistická, palác ovšem žádné nové informace už několik týdnů neposkytl.
Informaci o rakovině mohli vynést úředníci krále Karla III.
„Ty informace novinářům vynášejí většinou vysoce postavení úředníci z paláce. Mají nadstandardní vztahy s médii, včetně bulváru. Je to oboustranně výhodný byznys,“ popsal pro Prima Ženy historik Martin Kovář, jak se informace o rakovině slinivky mohla dostat do médií.
Kovář dodal, že se také stává, že palác nechce třeba některé informace pustit na veřejnost oficiální cestou, tak je tímto způsobem sdělí veřejnosti. „Z různých zdrojů od kamarádů novinářů jsem ve Velké Británii tuto informaci slyšel. To jsou kamarádi, kteří mi říkali, že princezna z Walesu je onkologická pacientka, když to tady ještě nikdo netušil. A měli pravdu. Nemohou si dovolit lhát. Pokud by se stalo, že ta zpráva by byla falešná, tak je to zdiskredituje a už nikdy ten byznys znovu neudělají,“ dodal Kovář.
Britská nástupnická linie
S oznámením nemoci krále Karla III. znovu vyvstaly dotazy související s případným následnictvím a také s tím, kdo ho zastoupí, když kvůli zdravotnímu stavu nebude schopen vykonávat své povinnosti. Je zajištěno, aby chod britské královské rodiny nebyl ohrožen.
Po královně nastoupil na trůn její prvorozený syn, do té doby známý jako princ Charles, který se stal britským panovníkem se jménem Karel III. Dalším v řadě je jeho prvorozený syn William, princ z Walesu, a poté Williamův prvorozený syn, princ George. Jakožto druhé nejstarší dítě prince Williama je aktuálně třetí následnicí trůnu princezna Charlotte.
Princezna Kate oznámila, že jí lékaři diagnostikovali rakovinu a že podstupuje preventivní chemoterapii: