I muži se chtějí líbit. Pozor ale na přehnanou péči, může zabíjet vztah

Péče o vzhled byla ještě donedávna spíše doménou žen. Ale časy se mění a dnešní doba klade velké nároky na vzhled. A tak ani mužům není jedno, jak vypadají, a neváhají do svého zevnějšku investovat. O co je mezi nimi největší zájem? A kdy je snaha o vylepšení fyzické schránky ještě v pořádku a v jaké chvíli již překračuje zdravou mez?

Doba se mění, a tak už nikomu nepřijde divné, když muž tu a tam uroní slzu, má ve skříni růžovou košili, příjemně voní a taky už si potají nepůjčuje krém proti vráskám od své manželky, protože má svůj. Genderové stereotypy o neupravených „pánech tvorstva“ zkrátka míří do propadliště dějin... Anebo se vlastně spíše ve 21. století naopak k historii vracíme. „Vzhled mužů hrál svou roli odedávna, nicméně mění se ‚trendy‘, tedy to, co je považováno za žádoucí, přijatelné nebo aktuální. A také jaké atributy mužství se zvýrazňují,“ vysvětluje psychologický poradce Mgr. Petr Šusta, Ph.D.

Pánské líčení? Nic nového!

I v dávných dobách se muži běžně „parádili“ – a mnohdy více než ženy! Například vědci vedení profesorem Joãem Zilhãem při prozkoumávání neandertálského osídlení v oblasti Murcia objevili stopy prášku, který zřejmě naši prapředci používali jako líčidla. Rovněž staří Egypťané se líčili, depilovali a natírali vonnými oleji. A své zkrášlovací nástroje měli dokonce i Vikingové. Výstřední paruky a líčení včetně výrazně napudrovaných tváří zdobily ostatně muže i v 18. století.

Při pohledu na přírodní zákonitosti si navíc nelze nepovšimnout, že samečci jsou obvykle více zbarvení než samičky – „parádění“ tak do jisté míry mohou mít muži vlastně zakódované v genech. „Výrazný a ‚zdravý‘ vzhled je skutečně evolučním mechanismem, signalizuje připravenost k páření nebo k boji – vzpomeňme například na pestré uniformy napoleonských vojáků. Nicméně současný společenský, lépe řečeno komerční tlak na trendy vzhled mužů nelze přehlédnout,“ uvádí Petr Šusta.

V současnosti již existuje mnoho kosmetických produktů určených výhradně mužům, barbershopy rostou v českých městech jako houby po dešti, raritou nejsou ani nabídky kosmetických salónů, které inzerují specializovanou péči o mužskou pleť, anebo pánskou manikúru, zaměřenou na přirozený, leč upravený vzhled nehtů a péči o pokožku rukou. Muži dbají na vyvážený jídelníček i svou figuru.

Pánové už nechtějí být brýlatí

Snaha o dokonalejší vzhled se promítá rovněž v nárůstu laserových operací, které pomáhají odstranit „skla na nose“. V dnešní době se dá problém s krátkozrakostí, dalekozrakostí i astigmatismem řešit rychlým a bezbolestným zákrokem, čehož muži s chutí využívají. „Při něm měníme působením laseru tvar oční rohovky tak, aby se paprsky světla sbíhaly na sítnici, nikoli před ní či za ní. Tím dosáhneme ostrého vidění,“ vysvětluje stručně princip ambulantní operace doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno. Zároveň potvrzuje, že na jejich klinice zaznamenali v posledních letech nárůst mužských pacientů, kteří laserovou operaci absolvovali, aby se zbavili brýlí. V současné době již dokonce pánové lehce převažují nad dámami.

Pokud jde o věkový průměr mužů, kteří si nechali odstranit dioptrie laserem, osciluje dlouhodobě kolem 29. roku. Lékaři doporučují, aby s rozhodnutím podstoupit odstranění dioptrií mladí lidé příliš dlouho neotáleli. Ideální je podstoupit operaci již ve věku kolem 20 let, protože si výsledek operace člověk užije celý život a zlepšení zraku pro něj má dlouhodobý efekt. Navíc lze operaci díky moderním laserům opakovat, pokud se oční vada v pozdějším věku znovu objeví, u některých typů operací je dokonce opakovaná operace díky doživotní záruce zdarma.

Plastická chirurgie muže láká, ale nechtějí nic velkého

Muži se zbavují nejen brýlí, ale také se stále častěji obracejí na kliniky plastické chirurgie, aby řešili své fyzické nedokonalosti za pomoci moderní medicíny. „Pokud srovnám období leden až srpen, pak byl v roce 2019 podíl mužů na naší klinice 10 %, v roce 2020 to bylo 12 % a v roce 2021 již 13,5 %,“ uvádí Ing. Petr Toufar, zakladatel kliniky Medicom Clinic, a upřesňuje, že se jedná o statistiky zákroků prováděných v lokální anestezii, jako je například operace víček nebo liposukce a ambulantních ošetření, kupříkladu aplikace výplní a botulotoxinu či epilace. Pokud jde o zákroky v celkové anestezii, zůstává podíl mužů stále marginální – dlouhodobě se pohybuje okolo 3 %.

Nic se nemá přehánět...

„Vzhled člověka může úzce souviset s jeho sebevědomím, jedná se o evoluční mechanismus i kulturní stereotyp. Cílená změna vzhledu může nejen pozitivně ovlivnit sebevědomí člověka, ale také jej zbavit případné frustrace či mindráku,“ míní psychologický poradce Petr Šusta. Proto je dobře, že již péče mužů o vzhled není tabuizována, pánové mají stejné možnosti jako dámy a nemusejí se stydět za to, že chtějí vypadat upraveně nebo se zbavit některých mindráků, které je trápí. Na druhou stranu známé pořekadlo praví: Všeho s mírou! A platí to i v případě vylepšování zevnějšku a snahy o dokonalost.

Už v historii se sebestřední muži, kteří příliš lpěli na svém fyzickém vzhledu, posměšně označovali jako „macaroni“ nebo „dandyové“, v 21. století se ujal poměrně pejorativní výraz „metrosexuál“. Kdy je tedy péče o vzhled ještě v pořádku a přínosná a v jaké chvíli už se může jednat o projev až nezdravé posedlosti? „Problém nastává ve chvíli, kdy péče o vzhled začíná dominovat nad ostatními zájmy, přináší problémy v jiných oblastech života (např. partnerský život), stává se stresorem nebo negativně ovlivňuje životní pohodu. Klíčem k chápání péče o svou vizáž by měl být zdravý životní styl a přiměřenost,“ upozorňuje psychologický poradce Šusta.

Přehnaná péče může zabíjet vztah

Jak již bylo zmíněno, přílišné zaobírání se vlastním vzhledem může mít negativní vliv i na partnerský vztah. Pánové trávící hodiny před zrcadlem mohou postrádat chuť mít po svém boku přítelkyni, jelikož se zaměřují více sami na sebe. Často navíc vyžadují fyzickou dokonalost i u partnerky a vytrácí se schopnost rozlišovat, co je ve vztahu důležité a co není. „Důraz na kvalitní a dlouhodobé partnerské vztahy ustupuje do pozadí. Máme dnes nepřeberně možností, čemu dát v životě přednost, kde všude hledat životní spokojenost. Hloubka bývá nahrazena šířkou, klouzáním po povrchu a rychlými změnami. Přehnaná péče o vzhled je spíše důsledkem nepochopení, co je a co není v životě podstatné,“ doplňuje Petr Šusta. Navíc pokud muži až přehnaně pečují o svůj vzhled a omlouvají to tím, že se chtějí líbit ženám, vlastně si tak trochu „lžou do kapsy“ – a v konečném důsledku může být jejich konání až kontraproduktivní. „Z mnoha výzkumů vyplývá, že pro většinu žen vzhled muže není zdaleka tím nejdůležitějším rysem, který při výběru partnera zohledňují!“ uzavírá Šusta. Málokterá žena ve výsledku ustojí, když má její muž více krémů než ona a rodinný rozpočet se prohýbá pod účtenkami za pravidelné solárko, fitko, oblečení a kosmetické služby...

Sdílejte článek
Štítky péče operace kosmetika muži laser vztah klinika plastická operace vzhled make-up MEDICOM CLINIC a.s.

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.