20. února 2019 10:35
Martina ČerňanskáTestujeme odličovací oleje: Těchto 6 u nás vyhrálo na celé čáře
Dokonale vyčištěná pleť je základ. Většina odborníků se shodne, že pouze jedním jediným přípravkem pleť nikdy nevyčistíte dokonale. Ideální je tzv. dvoufázové čištění – vyčištění pleti/ odstranění make-upu (odličovací olej či micelární voda) a poté dočistit k tomu určeným přípravkem (gel nebo exfoliant).
V dnešním testu se zaměříme na 1. fázi čištění a to konkrétně na hydrofilní odličovací oleje.
Co znamená hydrofilní?
Hydrofilní jsou ty látky, které k sobě přitahují vodu, milují ji, a jsou protipólem látek, které naopak vodu moc nemusí, těm se říká hydrofobní (ty si naopak velmi rozumí s oleji).
Jak fungují hydrofilní odličovací oleje
Hydrofilní odličovače fungují tak, že na sebe vážou vodu a nečistoty. Takový odličovač má v sobě vždycky látku, která se skládá ze dvou částí. Hydrofilní a hydrofobní.
Na první pohled jde o olej. Ten nanesete na suchou pokožku. Olej na sebe naváže vše mastné. Přirozený maz na pleti a make-up se spojí s odličovacím V tuto chvíli by se vám mohlo zdát, že vaše pleť je více „znečištěná“ než byla předtím. Ale nenechte se zmýlit. Teď přichází krok B. Obličej lehce navlhčete. Odličovací olej se při kontaktu s vodou změní v mléčnou emulzi. Poté obličej opláchněte.
Odličovací oleje versus micelární vody
Proč je lepší používat na čištění pleti oleje a ne micelární vodu? Micelární vody obsahují micely, což jsou molekuly tenzidů rozpuštěné ve vodě. Tenzidy se běžně používají v čisticích prostředcích právě díky své schopnosti vázat na sebe nečistoty a mastnotu. Ovšem právě zbytkové množství tenzidů, které opakovaně ulpívají na pokožce, mohou totiž po čase kůži velmi dráždit. Tudíž ano, souhlasíme, že používání micelární vody je rozhodně rychlejší a pohodlnější. Ale z dlouhodobého hlediska může vaší pokožce spíše ublížit.
Oproti tomu hydrofilní odličovací oleje jsou bezpečnější, mohou se používat dlouhodobě a ve výsledku pleť i lépe vyčistí.
A které patří mezi naše favority?