7 nejtěžších fází vztahu: Jaké to jsou a jak je překonat?

Vztahy vyžadují neustálou a konzistentní práci. Zamilovat se je poměrně snadné, ale udržet lásku po celou dobu vztahu, to už je větší oříšek. Čekají vás krizová období, ve kterých mohou nastat například komunikační problémy – a ty nejsou některé páry schopné překonat. Podívejte se, jaké nejtěžší fáze vás ve vztahu mohou potkat a jak byste je měli řešit.

1. Vzájemný respekt

Může vám to sice znít jako samozřejmost, ale postupem času mohou ve vztahu nastat situace, kdy se úroveň respektu, kterou chováme k partnerovi nebo on k nám, může měnit. Podle psycholožky Darii Kussové může nedostatečný respekt k názorům, zájmům či rodině partnera vést k dlouhodobějším a závažnějším problémům. „Respektujte, že mohou být jiní, že mají rádi jiné věci a mají odlišné názory a potřeby ve vztahu,“ navrhuje.

„Doufat v jejich změnu není realistická strategie a je pravděpodobné, že z dlouhodobého hlediska selže. Uvědomte si, že se nemusíte vždy na všem shodnout, a buďte vděční za to, kým jsou. I za jejich roli ve vašem životě,“ dodává.

2. Definování vztahu

Díky nejrůznějším aplikacím je seznamování v dnešní době jednoduché, ale na druhou stranu je díky tomu také snazší zahýbat. „Jedním z největších problémů v moderních vztazích je rozpoznat, kdy se z obyčejných schůzek stane něco vážnějšího,“ říká Hayley Quinnová, expertka na randění pro Match. Dále doporučuje, abyste naslouchali potřebám lidí a snažili se vyhnout těm, kteří vás už dopředu upozorňují na to, že nehledají vážný vztah. Pro správné fungování je podle ní důležité najít člověka, který sdílí stejné hodnoty a názory jako vy.

3. Nedostatek komunikace

Nesprávný způsob komunikace je jednou z nejčastějších příčin partnerských hádek. Není nic horšího, než když máte pocit, že vás váš partner neposlouchá. Aby se problémy s komunikací vyřešily, doporučuje Kussová věnovat dostatek času mluvení, ale také nácviku naslouchání toho druhého. „Vyhněte se obviňování,“ dodává s tím, že to situaci pouze zhorší. „Buďte otevření a respektujte pocity a potřeby toho druhého,“ doporučuje.

4. Nedostatek společného času

Každý z nás je zaneprázdněný, ale pokud si na svého partnera ve svém kalendáři nebudete schopni udělat místo, začne to ve vašem vztahu pravděpodobně skřípat. Taková situace může nastat zejména v dlouhodobém vztahu. „Když se společný čas sníží na minimum, může vztah začít postrádat fyzickou a emocionální intimitu,“ říká Quinnová. Určitě se nechcete dostat do bodu, kdy bude sledování televize vaším jediným společným časem. „Zkuste na chvíli vypnout veškeré moderní technologie a zajděte spolu na procházku, brunch nebo si zahrajte společenskou hru,“ navrhuje.

5. Fyzická intimita

To, že ve vztahu nastanou chvíle, kdy na sebe s partnerem už nemáte takovou chuť, je naprosto normální. Z dlouhodobého hlediska to však může být problém. „Sex a fyzické doteky produkují oxytocin, kterému se jinak přezdívá hormon lásky. Ten pomáhá budovat důvěru a sbližuje pár,“ poznamenává Kussová. Abyste si tedy s partnerem nepřestali být blízcí, je důležité na této oblasti pracovat.

6. Kompromisy

Naučit se dělat kompromisy je nedílnou součástí každého úspěšného vztahu. „Mít realistická očekávání a nepotřebovat 100 % stejných preferencí je důležité, protože vám to umožní lépe překonat menší problémy a vytvořit ve vztahu potřebnou harmonii a rovnováhu,“ vysvětluje Quinnová.

7. Neshody

To, že se svým partnerem občas nesouhlasíte, je naprosto normální a v pořádku. Důležité však je, jakým způsobem s vaším protějškem během „hádek“ komunikujete a jaké používáte argumenty. Právě od toho se totiž bude odvíjet to, zda se budete schopni posunout z místa. „To znamená, že místo trucování a spaní na gauči, svého partnera raději obejmete, a to i v případě, že jste se neshodli,“ uvádí Quinnová.

Podobné články

Sdílejte článek
Štítky láska partnerství vztah vztahy problémy

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.