7 nejtěžších fází vztahu: Jaké to jsou a jak je překonat?
Vztahy vyžadují neustálou a konzistentní práci. Zamilovat se je poměrně snadné, ale udržet lásku po celou dobu vztahu, to už je větší oříšek. Čekají vás krizová období, ve kterých mohou nastat například komunikační problémy – a ty nejsou některé páry schopné překonat. Podívejte se, jaké nejtěžší fáze vás ve vztahu mohou potkat a jak byste je měli řešit.
1. Vzájemný respekt
Může vám to sice znít jako samozřejmost, ale postupem času mohou ve vztahu nastat situace, kdy se úroveň respektu, kterou chováme k partnerovi nebo on k nám, může měnit. Podle psycholožky Darii Kussové může nedostatečný respekt k názorům, zájmům či rodině partnera vést k dlouhodobějším a závažnějším problémům. „Respektujte, že mohou být jiní, že mají rádi jiné věci a mají odlišné názory a potřeby ve vztahu,“ navrhuje.
„Doufat v jejich změnu není realistická strategie a je pravděpodobné, že z dlouhodobého hlediska selže. Uvědomte si, že se nemusíte vždy na všem shodnout, a buďte vděční za to, kým jsou. I za jejich roli ve vašem životě,“ dodává.
2. Definování vztahu
Díky nejrůznějším aplikacím je seznamování v dnešní době jednoduché, ale na druhou stranu je díky tomu také snazší zahýbat. „Jedním z největších problémů v moderních vztazích je rozpoznat, kdy se z obyčejných schůzek stane něco vážnějšího,“ říká Hayley Quinnová, expertka na randění pro Match. Dále doporučuje, abyste naslouchali potřebám lidí a snažili se vyhnout těm, kteří vás už dopředu upozorňují na to, že nehledají vážný vztah. Pro správné fungování je podle ní důležité najít člověka, který sdílí stejné hodnoty a názory jako vy.
3. Nedostatek komunikace
Nesprávný způsob komunikace je jednou z nejčastějších příčin partnerských hádek. Není nic horšího, než když máte pocit, že vás váš partner neposlouchá. Aby se problémy s komunikací vyřešily, doporučuje Kussová věnovat dostatek času mluvení, ale také nácviku naslouchání toho druhého. „Vyhněte se obviňování,“ dodává s tím, že to situaci pouze zhorší. „Buďte otevření a respektujte pocity a potřeby toho druhého,“ doporučuje.
4. Nedostatek společného času
Každý z nás je zaneprázdněný, ale pokud si na svého partnera ve svém kalendáři nebudete schopni udělat místo, začne to ve vašem vztahu pravděpodobně skřípat. Taková situace může nastat zejména v dlouhodobém vztahu. „Když se společný čas sníží na minimum, může vztah začít postrádat fyzickou a emocionální intimitu,“ říká Quinnová. Určitě se nechcete dostat do bodu, kdy bude sledování televize vaším jediným společným časem. „Zkuste na chvíli vypnout veškeré moderní technologie a zajděte spolu na procházku, brunch nebo si zahrajte společenskou hru,“ navrhuje.
5. Fyzická intimita
To, že ve vztahu nastanou chvíle, kdy na sebe s partnerem už nemáte takovou chuť, je naprosto normální. Z dlouhodobého hlediska to však může být problém. „Sex a fyzické doteky produkují oxytocin, kterému se jinak přezdívá hormon lásky. Ten pomáhá budovat důvěru a sbližuje pár,“ poznamenává Kussová. Abyste si tedy s partnerem nepřestali být blízcí, je důležité na této oblasti pracovat.
6. Kompromisy
Naučit se dělat kompromisy je nedílnou součástí každého úspěšného vztahu. „Mít realistická očekávání a nepotřebovat 100 % stejných preferencí je důležité, protože vám to umožní lépe překonat menší problémy a vytvořit ve vztahu potřebnou harmonii a rovnováhu,“ vysvětluje Quinnová.
7. Neshody
To, že se svým partnerem občas nesouhlasíte, je naprosto normální a v pořádku. Důležité však je, jakým způsobem s vaším protějškem během „hádek“ komunikujete a jaké používáte argumenty. Právě od toho se totiž bude odvíjet to, zda se budete schopni posunout z místa. „To znamená, že místo trucování a spaní na gauči, svého partnera raději obejmete, a to i v případě, že jste se neshodli,“ uvádí Quinnová.