Zdraví a nemoci

19. května 2025 08:00

Ema Bártová

Průjem často léčíme úplně špatně. Může to způsobit dlouhodobé problémy

Průjem, ať už infekční nebo ze zkaženého jídla, dokáže zkazit všední dny, natož dovolenou. Většinou se ho snažíme co nejrychleji zbavit, někdy ale k léčbě přistupujeme špatně.

Legenda praví, že například při cestách do oblíbeného Egypta se alespoň napoprvé nebo napodruhé zažívací potíže nevyhnou nikomu. Příčinou bývá kohoutková voda, protože její kvalita se v této severoafrické zemi s naší pitnou srovnávat nedá, případně nějaké jídlo.

Traduje se rovněž, že vozit si do Egypta léky na průjem nemá cenu, protože ty naše tam nefungují, a že daleko lepší bude užívat ty, které se prodávají tam. Ve skutečnosti je ale mnohem lepší vybavit svou cestovní lékárničku přípravky na průjem a zažívací potíže, a to bez ohledu na to, kam cestujete. Vybavená lékárnička se vyplatí i doma, protože shánět pak narychlo pilulky a roztoky přinášející úlevu může znamenat zbytečný stres.

Někdy sice léky na průjem máme, ale používáme je špatně - snažíme se ho totiž zastavit za každou cenu, což někdy není nejlepší řešení.

Základem jsou takzvaná adsorbencia, tedy léky, které na sebe dokážou navázat toxiny a viry řádící v našem zažívacím traktu. Hodí se při jakémkoli průjmu bez ohledu na jeho příčinu.

Patří sem například aktivní uhlí, známé také jako živočišné, ačkoli se už dávno z živočišných produktů nevyrábí. Živočišné uhlí se vyrábělo spalováním zvířecích kostí, dnes už se ale ve farmacii nepoužívá. Aktivní uhlí se vyrábí z uhlí, dřeva či kokosových ořechů. Mezi adsorbencia se řadí také léky s účinnou látkou diosmectitum, jako je třeba Smecta, prodávají se v sáčcích, z nichž se připraví roztok.

Opatrně a po nezbytně dlouhou dobu je možné podávat takzvaná antimotilika, tedy léky snižující pohyblivost střev, jako je například Imodium. Nevhodná jsou především u krvavých průjmů a vysokých teplot. Léky snižující sekreci tekutin, jako je Hidrasec, lze podávat u vodnatých průjmů jako podpůrné léčivo. Oblíbená střevní dezinfekce, jako například Endiaron, rozhodně nepatří k lékům první volby, jsou neúčinná na virové a některé bakteriální průjmy,“ upozorňuje na možné chyby královéhradecký lékař Ilja Tachecí, předseda České gastroenterologické společnosti.

Přitom přesně tohle lidé často dělají. Snaží se každý průjem okamžitě zastavit, jenže pokud užijí takový lék v případě průjmu například po jídle, budou se jim v trávicím traktu hromadit toxiny. Lze ho vzít jen nárazově, pokud se například potřebujete někam přesunout. Někteří lidé berou léky zastavující průjem s účinnou látkou loperamid na potíže se stolicí vznikající ze stresu a nervozity, to se také doporučit nedá, hrozí zlenivění střev a problémy s vyprazdňováním.

Podobně mnoho lidí věří na léky dezinfikující střeva, jako je Endiaron s účinnou látkou cloroxin, které se přitom podle lékařů nikdy nemají při průjmu nasazovat jako první. A třeba na takzvanou střevní chřipku, kterou si mezi sebou rychle předává celá rodina, nefunguje vůbec. Zabírá na plísně, kvasinky, působí proti stafylokokům, streptokokům, giardiím, shigellám a trichomonádám. To ale nebývají častí původci průjmů. Endiaron je navíc dlouhodobě nedostupný, což některé lidi například před dovolenou trápí, přitom lze koupit jiné vhodnější léky.

Přečtěte si také: Street food ani krevety si na dovolené nedávejte. Slivovice vás před průjmem nezachrání

Lidé naopak často podceňují riziko dehydratace, ačkoli to samo o sobě je zdraví ohrožující stav. Při cestovatelských průjmech je podle gastroenterologa Tachecího klíčový dostatečný příjem vody nebo rehydratačního roztoku z lékárny.

Pokud ho nemáte, můžete si ho doma připravit sami -  stačí smíchat 8 čajových lžiček cukru, 1 lžičku kuchyňské soli a šťávu ze 2 pomerančů v litru převařené vody. Následně je potřeba pít čtvrt až půl litru tohoto roztoku každou hodinu. Pokud je průjem mírnější, mohou dospělí pít i iontové nápoje určené sportovcům - jejich efekt při průjmu potvrdily i odborné studie. Nepijte mléko, mohlo by to zhoršit potíže, ani nápoje s kofeinem, přispívají k dehydrataci, stejně jako například džusy.

Nasadit můžete také probiotika, která pomáhají obnovit střevní flóru. Upravte také jídelníček, nějakou dobu například snižte příjem tučných a smažených jídel a vlákniny a naopak jezte jídla zpevňující stolici, jako je rýže, banány, suchary, kuřecí vývar a vařené kuřecí maso. Pozor na umělá sladidla, mají projímavý účinek.

Video: Endiaron se dlouhodobě nedá koupit

Kde se bere průjem

Průjem mívá různé příčiny. Zjednodušeně lze říci, že to, čemu obvykle říkáme střevní chřipka, je většinou virová infekce. Snadno a rychle se šíří, potíže ale většinou trvají jen den dva. Podstatně těžší průběh mívá salmonelóza, kterou se můžeme nakazit jak z jídla, třeba ze špatně připravených vajíček nebo kuřecího masa, tak kvůli nedostatečné hygieně i od ostatních lidí. Dá se říci, že při salmonelóze je průjem delší, břicho bolavější a celkově se člověk cítí hůře než u průjmu virového, přidat se může i vysoká horečka. U virových průjmů se někdy přidává bolest hlavy a kloubů, ale spíše slabší. I virové průjmy však mohou být kvůli riziku dehydratace nebezpečné, zvláště pro nejmenší děti nebo oslabené seniory.

Někdy nás však nevolnost, zvracení a průjmy trápí po zkaženém jídle a nemusí jít o salmonelu, pak jejich původcem bývají toxiny, zplodiny bakterií množících se třeba v nesprávně skladovaném jídle. Případně bakterie samy, třeba v nějakém exotickém pokrmu, na které náš trávicí trakt není zvyklý, ačkoli domorodcům potíže nedělají. Právě o těchto potížích se často mluví jako o průjmu cestovatelském.

To, že si na dovolené chceme trošku dopřát, je přirozené. Ochutnávání místních specialit nebo popíjení alkoholických nápojů bychom ale měli v co největší míře vyvážit větším příjmem nutričně vyvážené stravy s potřebným obsahem vlákniny a dostatečným přísunem vody pro rehydrataci,“ radí praktická lékařka Ludmila Mazylkinová.

Pokud vaše příznaky ani po dvou dnech neustupují, stolice je vodnatá a velmi častá a nemírní se stejně jako neustupují bolesti břicha, nebo se přidá vysoká horečka či krev ve stolici, vyhledejte lékaře. U dětí byste měli odbornou pomoc vyhledat dříve, zvláště u těch nejmenších.

Zdroje: www.healthline.com, www.medicalnewstoday.com, www.webmd.com

Jak skladovat potraviny a kdy hrozí salmonelóza?


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2025

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.