Lenka Filipová překvapila, jaká muzika ji rozparádí. Zapařila by s Kelty i s AC/DC

Show Jana Krause 9.1.2019 - upoutávka

Proslula především jako folkařka, šansoniérka, špičková kytaristka, která hru na akustický nástroj doprovází zpěvem. O to více Lenka Filipová (68) překvapila výčtem muziky, která ji rozehřeje!

Už to budou tři roky, co Lenka Filipová vydala svoji desku Oppidum. O jejím naladění dost napovídá už samotný název. Filipová na albu přinesla nové interpretace staré keltské muziky, respektive písní skotského nebo bretaňského folkloru.

„Už když jsem studovala hru na klasickou kytaru na pražské konzervatoři, sledovala jsem irskou skupinu Clannad a jejich zpěvačku Enyu, která se později osamostatnila a se svými věcmi docela i prorazila v hitparádách,“ vysvětlila hudebnice Janu Krausovi v jeho talkshow, kam až sahají kořeny jejího zájmu a co ji ovlivnilo. „Mně se líbilo to naladění, které mělo až takový duchovní rozměr, doplnila ještě Filipová, která hru na kytaru studovala ve Francii.

Jejího hostitele ovšem zajímalo spíše to, jaká muzika ji dokáže rozparádit, než to, jaká ji zklidňuje. „Mě rozparádí leccos,“ odpověděla mu se smíchem. „Záleží na tom, kde jsem a s kým jsem. Ale asi to bude rocková muzika. Strašně mě berou kupříkladu Queeni, a vůbec mám ráda tyhle starší kapely, pak třeba AC/DC, Rolling Stones, Beatles. Mám ráda melodickou muziku, která má grunt,“ dodala ještě k oblíbené hudbě Filipová.

Právě keltská hudba ji velice oslovila tím, kolik různých podob má. „Od takových těch dupáren až po balady, u kterých se sice nerozparádím fyzicky, ale ty vibrace tam jsou velice silné,“ upřesnila zpěvačka, která se hře na kytaru věnuje od nejútlejšího mládí, neboť kytara prý ležela u nich doma neustále opřená o stěnu a ona si vybrnkávala, kdykoliv ji to napadlo.

„Na desce zpívám ve čtyřech jazycích: anglicky, ve skotském a irském gajlik, což jsou velmi staré keltské jazyky, a abych neopomněla své frankofonní zaměření, zazní tam i stará bretonština, která ovšem současné francouzštině moc podobná není.“ Jestli se podařilo Janu Krausovi přesvědčit špičkovou kytaristku Lenku Filipovou, aby mu dávala soukromé hodiny hry na tento úžasný nástroj, uvidíte na Primě v Show Jana Krause ve středu večer.

Muzikantkou tělem i duší je také dcera Lenky Filipové, slavná jako Lenny. Poslechněte si, co o ní maminka říká.

Sdílejte článek
Štítky Francie FTV Prima Show Jana Krause Keltové Jan Kraus kytara Lenny The Beatles Lenka Filipová The Rolling Stones AC/DC Clannad

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.