Manuál na šťastný život 21. díl: Jak se správně pohádat

Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života.

Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého. Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím!

Hádky jsou prospěšné

Každý vztah prochází vývojem a je potřeba na něm pracovat. Především komunikace je v každém vztahu to nejdůležitější. V případě, že partneři neumí komunikovat, začnou se v nich hromadit křivdy, nevyřčené požadavky a neprojevené lítosti. Partneři se postupně začnou vzdalovat a nakonec se v tichosti rozejdou. Naopak v případě, že spolu dva lidi v partnerství komunikují, a dokonce se občas i pohádají, je možné vztah zachránit. Hádky jsou v tomto případě prospěšné, a to především proto, že nám zrevidují náš vztah. Na základě hádky můžeme zjistit, zda na nás partnerovi stále záleží, co ho tíží a zlobí. Prozkoumáme vztah a uvědomíme si, jaké mechanismy jsou už nefunkční a je nutné je nahradit novými. Vzájemně si vyjasníme, co nám na sobě navzájem vadí, a dozvíme se, co trápí druhou stranu. Občasné výměny názorů mohou také vztah okořenit a dodat mu určitý náboj. To okořenění však nesmí být plné napětí a nenávisti, které vztah nakonec zničí.

Fáze partnerské hádky

Partnerská hádka prochází třemi gradujícími fázemi. Nejprve přichází spouštěcí mechanismus. Jedná se o faktor, který hádku vyvolá: „Ty jsi ještě nepověsil ten obraz?", „Zase jsem musela ty nákupy táhnout sama! Ty mi nikdy v ničem nepomůžeš!“ V domácnosti zavládne napětí a dusno. Hádka se už vznáší ve vzduchu. Nastává druhá fáze, kdy se snažíme obvinit partnera: „Než jsem si tě vzala, měla jsem si uvědomit, jaký jsi sobec! Myslíš jen na sebe a na svoji práci! Ani nevíš, co pro tebe všechno dělám!“ Začíná vzájemné obviňování a jeden druhému vyčítáme všechny možné chyby a nedokonalosti, které se většinou týkají nejen přítomnosti, ale i vzdálené minulosti. Třetí fáze už začne zpochybňovat celý partnerský vztah: „Já se s tebou rozejdu a budu mít klid! Tohle nemám zapotřebí, najdu si někoho jiného a budu šťastná! S tebou se nedá žít, nikdo s tebou nevydrží!“ V tento moment už se partneři mohou zraňovat a urážet, což žádnému vztahu neprospívá a může to nakonec vést k rozchodu.

Jak se správně hádat?

 • Na začátku vztahu je dobré se domluvit na pravidlech hádky a výměny názorů.
 • Vhodné je domluvit se na tom, kde se budete hádat. Pokud je to jen trochu možné, je lepší hádku vyřešit v soukromí a bez přítomnosti svědků. Také je dobré nehádat se v opilosti nebo na společenské akci. V podnapilém stavu je mozek ovlivněn a emoce jsou podstatně větší, než když si vyměníme názory s čistou hlavou. Dohoda, že hádku odložíme na dobu, kdy budeme mít oba čistou hlavu, je možností, jak předejít agresi a nadávkám.
 • Hádejte se vždy o konkrétní věci. V případě, že se chcete pohádat, musíte vědět, co přesně vám na druhém vadí a co chcete, aby s tím udělal. Probírejte aktuální problém. Věty typu „Něco mi vadí!", „Nikdy neposloucháš!", „Málo se mi věnuješ!", „Nikdy neuklízíš!", „Pořád sedíš u televize!“ jsou zobecněné výrazy, které toho druhého více rozčílí. Nutné je uvést přesný a konkrétní případ: „Včera jsi seděl u televize a já jsem potřebovala odnést koš s prádlem. Mrzí mne, že jsi mi s ním nepomohl!“
 • Hádejte se co nejdříve po kritické události.
 • Cílem není porazit druhého, ale vyřešit problém.
 • Naslouchejte tomu, co vám partner říká. Co říká jeho kritika? Hádka je dialog, nejedná se o monolog, je nutné tomu druhému dát prostor vyjádřit se. Dohodněte se na tom, že jeden bude mluvit určitý čas a pak se k tomu může ten druhý vyjádřit. Především ženy vedou často svoje monology a muži je po chvilce přestávají vnímat.
 • Nevytahujte staré křivdy a minulost. To, co je minulost, je už dávno pryč a je zbytečné znovu tím svého partnera trestat. Také používání názoru druhých lidí na svou obranu není fair play. Mluvte pouze o svých pocitech a názorech. To, co si myslí vaše kamarádka, je věcí mezi kamarádkou a vámi.
 • Uvědomte si, že vztah je vždy o dvou lidech a že vše není pouze záležitost vašeho partnera. Chyby děláme všichni. Při kritice druhého přiznejte i vlastní chyby a uvidíte, že si vás partner bude více vážit.
 • Naučte se hádku ukončit smírem. Najděte společné gesto, které celou hádku ukončí. Nejlépe gesto, které vás může třeba rozesmát.
 • V případě, že máte tendence partnera hrubě urážet a argumentovat urážlivými výrazy, najděte si prostor pro to, aby se vaše emoce trochu uvolnily ještě před výměnou názorů. Jděte se projít a pokračujte v rozhovoru až po nějakém čase. Nebo si zajděte do vedlejší místnosti a tam tlučte do polštářů a nadávejte si sami pro sebe. Důležité je neponižovat svého partnera a nenechat do vztahu vnášet urážlivé nadávky.

Správná hádka probíhá v těchto etapách:

 • Oznámení, že se jeden z partnerů chce hádat
 • Říkej, co si myslíš
 • Kritizuj
 • Uznej vlastní chyby
 • Najdi na druhém něco dobrého

Cvičení:

Učte se ve chvíli, kdy vás něco rozčílí, uklidnit se slovy: „Tento problém mne nezajímá" nebo „Není to pro mne podstatné a jsem nad věcí." Pokud se vám podaří nějakým způsobem uklidnit svoje rozhořčení, zapamatujte si tento proces a pokaždé ho v hádce použijte.

Šárka Vávrová

Sdílejte článek
Štítky život vztah štěstí hádka manuál rada Šárka Vávrová

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.