Manuál na šťastný život 30. díl: Jak poznat, která práce se k vám hodí?
Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života.
Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého. Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím!
Jak poznat, na co máte talent?
Každý máme nějaký potenciál a nějaký talent. Co je tím talentem a jaká je ta práce, pro kterou máme vlohy? Nebaví vás zaměstnání a každý den je pro vás utrpením, když tam musíte? Víte, že je potřeba práci změnit, chodíte si tam pouze pro výplatu, ale máte strach, že jinde neuspějete, a za svou vysněnou prací se nevydáte?
Každý z nás je obdařen talentem, který je ve většině případů i naším koníčkem, životní vášní nebo ideálním zaměstnáním. Problém je obvykle v tom, že svůj talent nedokážeme odhalit. Jako děti jsme o něm věděli, ale je možné, že nám byl zakazován nebo rozmlouván. Nastavení člověk získá v dětství prostřednictvím modelových situací nebo sugestivních příkazů a doporučení. Rodiče mohli dítě formovat a poukazovat na to, „co dělat má a co dělat nemá“. Postupně tak dítě ztrácí svoje schopnosti, a především motivaci uspět v oboru, pro který má vlohy a který může být jeho životní náplní a vášní. Rodiče to se svými dětmi myslí dobře, a tak hledají zaměstnání, ve kterém dítě najde co nejlepší uplatnění a které je dobře finančně ohodnoceno. Zapomínají však na talent dítěte a jeho vášeň pro určitou oblast. A především na skutečnost, že pokud se věnujeme svému životnímu poslání, které je pro nás koníčkem, vždy najdeme uplatnění a přinese nám to i dobré finanční ohodnocení. Dalším nebezpečím jsou rodičovské projekce nenaplněných ambicí do svých dětí. Pokud touha rodiče byla být právníkem, může tuto touhu projektovat i do svého syna, který může naopak vynikat v oblasti malířství a herectví. Nakonec se z dítěte stane neúspěšný a frustrovaný právník, který bude toužit malovat a vyjadřovat se prostřednictvím herectví. Mohl být úspěšný a slavný umělec a mohl by finančně prosperovat lépe než nešťastný právník.
Jak najít práci, která by mne bavila?
Cítíte se ve své práci dobře? Těšíte se do ní? V případě, že máte zaměstnání, která vás nenaplňuje a každý pracovní den je pro vás obrovský stres, je důvod uvažovat o změně.
Cvičení:
Zaměřte se na to, co vás opravdu baví a jaká práce by pro vás byla radostí. Pokud tápete a žádná vhodná práce vás nenapadá, vytvořte si seznam, který bude obsahovat tyto údaje:
- Jaká pozice je pro vás vhodná?
- Jste spíše pedant a pracujete systematicky, nebo jste naopak dynamicky založená osoba se sklonem improvizovat?
- Hledáte jistoty, nebo výzvy? Baví vás čísla, jazyky, kreativita, komunikace, práce s lidmi, práce v kanceláři, nebo ve volném prostoru?
Dále si vypište vše, co umíte a jaké jsou vaše přednosti a nedostatky. Vypište své koníčky a zájmy. Pak si najděte nabízené pozice, třeba na pracovním portálu, a představte si danou pozici, zda by vás naplňovala a bavila. Vyřazujte postupně ty, které se neshodují s tím, co máte v uvedených seznamech. Pak si vypište ta povolání, která vám zůstala a která z nich by vás mohla bavit. Najděte ta, pro která máte předpoklady nebo talent, a na ta se soustřeďte.
Důležité je opustit vžitou představu, co se má, a jít si za tím, co opravdu chci. Projevit svoji touhu a realizovat se. Dovolit si být ve své práci šťastný. Objevení svého talentu a poslání neznamená vždy okamžitý úspěch. Je nutné a důležité přidat vytrvalost, poznat danou oblast a neustále se učit novým věcem. V případě, že už na té správné cestě jste, snažte se radovat, užívat si to, a především nestagnovat na jednom místě. Tato práce pro vás musí být seberealizací a až následně možností získat finance. A naopak – zákonitě vám práce, kterou budete dělat s radostí a láskou, přinese i dostatek financí.
V případě, že jste v práci, která vás baví, a jedná se pouze o momentální stav nespokojenosti, který je spojený s vaším platem nebo někým z vašeho kolektivu, pokuste se celou situaci začít řešit. Nenechte převládnout nespokojnost jenom proto, že řešení odkládáte. Zajděte za zaměstnavatelem a požádejte ho o zvýšení platu nebo si s kolegy promluvte a najděte ideální řešení tak, aby se vám do práce opět chodilo s radostí.
Položte si následující sebekoučovací otázky:
- Jaká role mi byla příjemná v dětství? Kdy se cítím šťastný, při jaké činnosti? Jaká činnost mne zcela pohltí?
- Jak si představuji svůj radostný pracovní den? Co mi jde nejlépe?
- Jaké jsou mé silné a slabé stránky? Za co mne okolí chválí? Co chci mít na vizitce?
Šárka Vávrová