Psychologie

22. března 2019 07:30

redakce Prima Zoom

Manuál na šťastný život 30. díl: Jak poznat, která práce se k vám hodí?

Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života.

Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého. Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím!

Jak poznat, na co máte talent?

Každý máme nějaký potenciál a nějaký talent. Co je tím talentem a jaká je ta práce, pro kterou máme vlohy? Nebaví vás zaměstnání a každý den je pro vás utrpením, když tam musíte? Víte, že je potřeba práci změnit, chodíte si tam pouze pro výplatu, ale máte strach, že jinde neuspějete, a za svou vysněnou prací se nevydáte?

Každý z nás je obdařen talentem, který je ve většině případů i naším koníčkem, životní vášní nebo ideálním zaměstnáním. Problém je obvykle v tom, že svůj talent nedokážeme odhalit. Jako děti jsme o něm věděli, ale je možné, že nám byl zakazován nebo rozmlouván. Nastavení člověk získá v dětství prostřednictvím modelových situací nebo sugestivních příkazů a doporučení. Rodiče mohli dítě formovat a poukazovat na to, „co dělat má a co dělat nemá“. Postupně tak dítě ztrácí svoje schopnosti, a především motivaci uspět v oboru, pro který má vlohy a který může být jeho životní náplní a vášní. Rodiče to se svými dětmi myslí dobře, a tak hledají zaměstnání, ve kterém dítě najde co nejlepší uplatnění a které je dobře finančně ohodnoceno. Zapomínají však na talent dítěte a jeho vášeň pro určitou oblast. A především na skutečnost, že pokud se věnujeme svému životnímu poslání, které je pro nás koníčkem, vždy najdeme uplatnění a přinese nám to i dobré finanční ohodnocení. Dalším nebezpečím jsou rodičovské projekce nenaplněných ambicí do svých dětí. Pokud touha rodiče byla být právníkem, může tuto touhu projektovat i do svého syna, který může naopak vynikat v oblasti malířství a herectví. Nakonec se z dítěte stane neúspěšný a frustrovaný právník, který bude toužit malovat a vyjadřovat se prostřednictvím herectví. Mohl být úspěšný a slavný umělec a mohl by finančně prosperovat lépe než nešťastný právník.

Jak najít práci, která by mne bavila?

Cítíte se ve své práci dobře? Těšíte se do ní? V případě, že máte zaměstnání, která vás nenaplňuje a každý pracovní den je pro vás obrovský stres, je důvod uvažovat o změně.

Cvičení:

Zaměřte se na to, co vás opravdu baví a jaká práce by pro vás byla radostí. Pokud tápete a žádná vhodná práce vás nenapadá, vytvořte si seznam, který bude obsahovat tyto údaje:

  • Jaká pozice je pro vás vhodná?
  • Jste spíše pedant a pracujete systematicky, nebo jste naopak dynamicky založená osoba se sklonem improvizovat?
  • Hledáte jistoty, nebo výzvy? Baví vás čísla, jazyky, kreativita, komunikace, práce s lidmi, práce v kanceláři, nebo ve volném prostoru?

Dále si vypište vše, co umíte a jaké jsou vaše přednosti a nedostatky. Vypište své koníčky a zájmy. Pak si najděte nabízené pozice, třeba na pracovním portálu, a představte si danou pozici, zda by vás naplňovala a bavila. Vyřazujte postupně ty, které se neshodují s tím, co máte v uvedených seznamech. Pak si vypište ta povolání, která vám zůstala a která z nich by vás mohla bavit. Najděte ta, pro která máte předpoklady nebo talent, a na ta se soustřeďte.

Důležité je opustit vžitou představu, co se má, a jít si za tím, co opravdu chci. Projevit svoji touhu a realizovat se. Dovolit si být ve své práci šťastný. Objevení svého talentu a poslání neznamená vždy okamžitý úspěch. Je nutné a důležité přidat vytrvalost, poznat danou oblast a neustále se učit novým věcem. V případě, že už na té správné cestě jste, snažte se radovat, užívat si to, a především nestagnovat na jednom místě. Tato práce pro vás musí být seberealizací a až následně možností získat finance. A naopak – zákonitě vám práce, kterou budete dělat s radostí a láskou, přinese i dostatek financí.

V případě, že jste v práci, která vás baví, a jedná se pouze o momentální stav nespokojenosti, který je spojený s vaším platem nebo někým z vašeho kolektivu, pokuste se celou situaci začít řešit. Nenechte převládnout nespokojnost jenom proto, že řešení odkládáte. Zajděte za zaměstnavatelem a požádejte ho o zvýšení platu nebo si s kolegy promluvte a najděte ideální řešení tak, aby se vám do práce opět chodilo s radostí.

Položte si následující sebekoučovací otázky:

  • Jaká role mi byla příjemná v dětství? Kdy se cítím šťastný, při jaké činnosti? Jaká činnost mne zcela pohltí?
  • Jak si představuji svůj radostný pracovní den? Co mi jde nejlépe?
  • Jaké jsou mé silné a slabé stránky? Za co mne okolí chválí? Co chci mít na vizitce?

Šárka Vávrová


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.