Manuál na šťastný život 11. díl: Jak si splnit své sny a cíle
Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života.
Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého. Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím!
Jak si plnit své sny a cíle
I když existuje mnoho pozitivních změn v našem životě – nové vztahy, nové zážitky, lepší práce, další vzdělání atd., pro většinu z nás představuje změna nejistotu. A s nejistotou přichází strach. Pravdou je, že se změnou není snadné se vždy vypořádat a přijmout ji otevřeně. Nejlepší bude, když se usmějeme a půjdeme vstříc novým příležitostem.
Většina z nás chce ve svém životě něco změnit, ale má strach. Změna je součástí života. Ať se vám to líbí, nebo ne, bude probíhat i bez vašeho souhlasu. Život má přirozený způsob, jak nás nutí k růstu. Změna je mnohem zábavnější, pokud ji připustíme a uděláme pozitivní změny vědomě a postupně si je upravíme dle naší potřeby, než abychom čekali, až to osud udělá za nás. Zeptejte se sami sebe, proč se bojíte podniknout kroky k vytvoření nové pozitivní cesty. Buďte ochotni opustit to, co vám už neslouží, ať to jsou lidé, místa, koníčky, vztah, práce. Jak rostete, mění se i vaše potřeby. Držet se na místě, které vám už nic nepřináší, znamená zůstat v pasti a přešlapovat.
Cvičení:
Je potřeba udělat si jasnou představu spojenou s vaším cílem, kterého chcete v životě dosáhnout. Než půjdete spát, myslete na to, jaký cíl je pro vás důležitý. Může být dlouhodobý či krátkodobý. Jeden den si vše promyslete a další večer si vezměte nový blok a nazvěte ho „deník splněných přání“. Popište možná co nejsrozumitelněji váš cíl, který je pro vás opravdu důležitý. Na další řádek uveďte kolonku ideální představa a zde pokračujte v popisu situace přesně tak, aby odpovídala vašemu ideálu a vašemu přání. Situace popište v přítomném čase, jako by už váš cíl existoval, a natolik podrobně, jak to jen dokážete. Na závěr napište větu: „Tento nebo ještě lepší stav se mi teď jeví naprosto uspokojující“. Připojte i další pozitivní potvrzení, které vás napadne, poté vše podepište. Posaďte se v klidu a začněte relaxovat, zobrazte si svou ideální představu v rovině svého vědomí a provádějte potvrzení. Jednou za měsíc se snažte vypsat si svůj cíl. Potvrzení si můžete opakovat každý den. Je možné je i napsat na papír a vyvěsit na zrcadlo, nástěnku nebo ledničku.
- Rozhodněme se pro to, co chceme, ne pro to, co nechceme.
Neříkejte si, co nechcete, ale co chcete. Špatně vytyčený cíl:„ Nechci kouřit.“ Správně je: „Chci být zdravá/ý.“
- Do jaké míry je dosažení cíle pod naší kontrolou?
Je cíl „Chci být lékařem“ plně pod naší kontrolou? Jeho splnění zřejmě záleží také na tom, zda máme dané vzdělání nebo nás někdo zaměstná jako lékaře.
- Dosažení cíle musí být ověřitelné.
To, co si dáme za cíl, se musí nějakým způsobem ověřit. To, zda jsme tento měsíc vykouřili o tři krabičky cigaret méně, se dá ověřit snáze než to, že kouříme méně.
- Kdy, jak, s kým, kde? Za jakých podmínek?
Dosahování cíle je třeba zasadit do konkrétního rámce. „Budu chodit cvičit v pondělí, úterý a pátek večer. Začnu hned zítra.
Zamysleme se nad negativními stránkami
Do jaké míry by mohlo být dosažení cíle škodlivé? V jakých oblastech? Možná, že když budeme pracovat dvanáct hodin denně a o víkendu navštěvovat dálkově vysokou školu, tak za pět let budeme skutečně právníkem. Co na to ale rodina? Nebudeme v tu dobu bydlet v prázdném bytě? V čem je pro nás výhodné daného cíle nedosáhnout? Neusilovat o něj? Proč vlastně o dosažení cíle usilujeme? V čem je pro nás důležitý? Neexistuje jiný cíl, který by lépe a rychleji uspokojil hodnotu, na kterou jsme se zaměřili?
Co musíme pro dosažení cíle udělat?
Kolik času na dosažení cíle vynaložíme? Kolik energie, kolik peněz? Jak práce na jeho dosažení ovlivní naši rodinu, naše přátelství? Čím zaplatíme za nový postup vpřed? Vlastní sebedisciplínou, vypuštěním méně hodnotných činností? Nebo cíle dosáhneme na úkor zdraví, vnitřní uvolněnosti, na úkor vztahů s blízkými lidmi?
Cvičení:
Vyberte si nějaký větší cíl a zformulujte si jej písemně. Projděte všechny body uvedené výše. Pokud pocítíte potřebu cíl pozměnit, vraťte se zpět a vše si znovu promyslete.
Cvičení:
Udělejte si toto cvičení, pokud máte dojem, že v životě máte málo štěstí. Pomocí jakých příznaků si můžete ověřit přítomnost štěstí? Ujasněte si, co konkrétně potřebujete vidět, slyšet, zažít, abyste prožívali štěstí?
Vyzkoušejte si následující dva cviky a porovnejte stavy, do kterých vás přivedou:
- Postavte se, mírně pokrčte kolena. Nechejte svaly na rukou i nohou ochabnout. Shrbte záda, skloňte hlavu. Dýchejte plytce a povrchně. Dívejte se před sebe tak, abyste většinu zorného pole vnímali neostře, zamlženě. Řekněte si nyní pro sebe slabým nevýrazným hlasem: „Chtěl/a bych se pustit do cíle. Jdu do toho.“ Sledujte své pocity, stav, ve kterém se nacházíte. A zapište si je.
- Postavte se, napněte mírně svaly na rukou i nohou. Stůjte rovně, bez pokrčených kolen. Narovnejte záda. Dýchejte více zhluboka než obyčejně. Dívejte se přímo před sebe nebo o něco výše. Dívejte se tak, aby bylo vaše zorné pole široké, abyste viděli ostře. Zvedněte na chvilku ruce nad hlavu. Řekněte si pro sebe rázně a nahlas: „Chtěl/a bych se pustit do cíle. Jdu do toho.“ Jak se cítíte nyní?
Experimentujte s postojem těla, dýcháním, vnitřním hlasem a dalšími parametry i v reálném životě.
Šárka Vávrová