Manuál na šťastný život 6. díl: Přijetí sebe sama
Vytvořte si podle našich návodů návyk pozitivního myšlení a vpusťte štěstí do svého života.
Budeme se věnovat vztahům, sebelásce, práci i zdraví. Manuál vám nabídne i množství rad, jak pracovat s těžkými životními situacemi, jako je například rozchod, nevěra, strach, úzkosti nebo ztráta někoho blízkého. Pozitivní myšlení je tím, co pomáhá zvládat životní situace. V každém díle vás čeká něco málo teorie, ale především praktické postupy, techniky a cvičení. Některé rady vám mohou posloužit jako rychlá intervence při případných problémech. Po přečtení a ukončení návodu se můžete k určitým krokům vždy vrátit. Ničeho se neobávejte a pusťte se směle do své cesty za štěstím!
Přijetí sebe sama
Vždy budou existovat lidé, kteří vás odmítnou respektovat – způsob, jakým se díváte, jakým mluvíte, to, co říkáte, jaké styly vás baví, vaše přesvědčení, vaše zájmy, vaše lásky atd. Jinými slovy, nebudou vás podporovat v tom, že jste sami sebou. Dobrou zprávou je, že je to na vás. Ukažte jim, že se dokážete postavit sami za sebe a přijímáte sebe právě takové, jací jste. Rozhodněte se pro sebe! Pak vás bude vaše okolí respektovat a vaše přátelské vztahy budou plné obdivu a úcty.
Cvičení 1:
Vlastní útočiště je ideálním místem pro zkoumání sebe sama a místem relaxace, klidu a bezpečí. V případě, že budete v práci a máte stresové období, zavřete na chvilku oči a usaďte se v pohodlné poloze. Představte si sami sebe v nějakém krásném přírodním prostředí. Může to být místo, kam jste chtěli vždy cestovat, anebo místo, které jste již navštívili a nemůžete na něj zapomenout. Vaše fantazie může navštívit rozkvetlou louku, nebo zasněženou horu, písčité pobřeží moře či podmořskou hladinu. Ať jste už kdekoliv, musí to být pohodlné, příjemné a klidné. Prozkoumejte své okolí a všimněte si, jaké viditelné detaily, zvuky a vůně vnímáte. Jaké konkrétní pocity nebo dojmy se vám vybavují. Udělejte vše tak, abyste se cítili skvěle a spokojeně.
Od této chvíle si uvědomte, že je to vaše útočiště, vnitřní útočiště, kam se můžete kdykoliv vracet. Stačí jen zavřít oči a zatoužit po svém vnitřním útočišti. Odtud se vracíte vždy spokojení a plní sil. Je to místo kde se uzdravíte, uklidníte a naberete sílu. Možná zjistíte, že se vaše útočiště čas od času samovolně změní nebo že v něm chcete provést změny. Ve vašem útočišti můžete být velmi tvořiví a užít si v něm i legraci. Jen musíte vždy myslet na to, že si zde musíte zachovat klid, pohodu a absolutní bezpečí. Opakujte cvičení na vnitřní útočiště 1x týdně a použijte ho vždy, když budete mít pocit beznaděje a stresu.
Bojíte se nejvíc toho, co si o vás ostatní myslí?
Nedělejte rozhodnutí pouze na základě popularity nebo na základě toho, co si myslí ostatní, že je pro vás to pravé. Jen proto, že jiní něco dělají, neznamená to, že to je ta nejlepší volba pro vás. Můžete strávit celý svůj život tím, že se budete snažit udělat dojem na všechny lidi kolem vás. Záměrně zapůsobit na lidi je akt, který nepřináší nic jiného než letmé ego. Najděte si svoje místo v životě. Spojte se s méně lidmi na úrovni, kde se bude vaše přátelství prohlubovat. Pokud chcete zapůsobit na někoho, zapůsobte nejdříve na sebe tím, že si uvědomíte váš pokrok jako něco, na co jste upřímně hrdí. Je opravdu úžasné, čeho můžete dosáhnout, pokud nemáte strach z toho, co si všichni kolem vás myslí!
Hledejte cesty k novým lidem prostřednictvím sociálních sítí, návštěvou kulturních a sportovních zařízení.
Cvičení 2:
Vymezte si čas, nejlépe večer, a začněte hledat nové kontakty na sociálních sítích (například na Facebooku). Začněte chatovat s jinými lidmi. Povídejte si o nezávazných tématech a snažte se být uvolnění a v pohodě. Další možností je zajít si sami na sport, který vás baví, nebo vás vždy zajímal. Pokuste se zde navázat kontakty s jinými lidmi. Usmívejte se na ostatní a vyberte si jednoho člověka na sportovní aktivitě, kterého ten den oslovíte, třeba jen pozdravem. Nejste-li příznivci sportu, další alternativou může být návštěva kina nebo divadla.
Cvičení 3:
Sepište si všechno, co jste v životě dokázali. Začněte od toho, co uvádíte do svých životopisů, a postupně přejděte na různé milníky vašeho života, kdy jste překonali sami sebe. Na další řádek uveďte vše, co jste si předsevzali a podařilo se vám to splnit. A další řádek, bude obsahovat to, co je na vás hodno ocenění. Vaše vlastnosti, které ostatní oceňují. Svůj seznam si někde vyvěste a dívejte se na to, jak jste úžasní a co všechno jste ve svém životě dokázali.
Šárka Vávrová