PR článek

28. dubna 2025 21:38

Komerční sdělení

Menopauza bez mýtů: Kdy začíná a co s ní? Odpovídá gynekolog Eduard Kučera

Menopauza – období, které přichází přirozeně, ale přesto je pro mnoho žen plné otazníků a obav. V dalším dílu pořadu Ptejte se doktora odpovídal na nejčastější otázky ohledně přechodu docent MUDr. Eduard Kučera, odborník na gynekologii a porodnictví z Gynekologicko-porodnické praxe LEVRET s.r.o. O čem ženy často nevědí, co jim může pomoci a jak poznat, že se tělo chystá na hormonální změnu?

Menopauza není nemoc, ale přirozená fáze života ženy. Přesto s sebou může nést řadu výzev – fyzických i psychických. Díky odborné péči, otevřené komunikaci a individuálnímu přístupu však lze toto období zvládnout bez větších problémů – a možná i s lehkostí.

Každá žena reaguje na hormonální změny jinak. „V průměru se přechod objevuje mezi 45. a 55. rokem, ale není výjimkou, když se první příznaky objeví už kolem čtyřicítky,“ vysvětluje docent Kučera. Mezi nejčastější projevy patří nepravidelná menstruace, návaly horka, změny nálad, poruchy spánku nebo pocení. „Občas ženy přicházejí až ve chvíli, kdy se potí v noci tak, že musí měnit pyžamo. Až pak si uvědomí, že může jít o hormonální změny,“ dodává odborník z Gynekologicko-porodnické praxe LEVRET s.r.o.

Signálem k návštěvě lékaře by měly být i drobné, ale dlouhodobější změny. Pokud se například menstruace začne opožďovat, zeslabí nebo naopak zesílí, je dobré nečekat. „Nemusí jít hned o menopauzu, ale třeba o počínající onemocnění dělohy. A čím dříve se přijde, tím snáze se dá řešit,“ upozorňuje odborník.

Pomoci může i drobná změna životního stylu

Kromě hormonální léčby existují i další možnosti – například změny v jídelníčku, pohyb, doplňky stravy či psychologická podpora. A docent Kučera doplňuje:

„Každá žena potřebuje jiný přístup. Někdo odmítá hormony, jiná je uvítá jako úlevu. Důležité je, aby žena věděla, že má na výběr – a že není v tom sama.“

Jak si menopauzu ulehčit

Základem je zdravý životní styl – pohyb, vyvážená strava a pravidelné kontroly. „Je důležité se hýbat, jíst středomořskou stravu, vyhýbat se těžkým jídlům a kontrolovat hladinu vitamínu D i hormonů štítné žlázy,“ říká docent Kučera.

Dobrou volbou je například svižná chůze, plavání, jóga nebo jiné nenáročné, ale pravidelné aktivity. Pomáhá také duševní rovnováha – dostatek spánku, méně stresu, klidnější tempo a třeba i meditace.

Hormonální terapie: ano, nebo ne

Hormonální substituční léčba může být podle odborníků výraznou oporou, ale nehodí se pro každého. „Hormonální léčba musí být vždy individuální. Zohledňujeme celkový zdravotní stav, anamnézu i přání pacientky. Rozhodně nejde o univerzální řešení,“ zdůrazňuje docent Kučera.

Existují i přírodní cesty

Ano, dostupné jsou také doplňky s tzv. fytoestrogeny – rostlinnými látkami s podobným účinkem jako ženské hormony. „Jde o extrakty ze sóji, červeného jetele nebo jiných bylin. Pomáhají, ale výběr je individuální – ne každému sedne to samé,“ dodává lékař.

Zpomalený metabolismus a přibývání na váze

S příchodem menopauzy se mění i metabolismus – tuk se častěji ukládá v oblasti břicha. Dá se tomu ale předejít. „Včasná hormonální terapie, omezení tuků a cukrů, fyzická aktivita – to jsou klíčové body, jak přibrání předcházet,“ vysvětluje odborník. A má i praktický tip navíc: „Bylinka artičok. Má pozitivní vliv na metabolismus tuků.“

Problémy se spánkem

Nespavost patří mezi časté potíže žen v období přechodu – trápí až každou druhou. „Modré světlo večer, těžká jídla nebo přetopené ložnice – to vše negativně ovlivňuje spánek. Pomáhá dodržování spánkové hygieny a ideálně také hormonální rovnováha,“ doporučuje Kučera.

Zvýšené riziko nemocí srdce a cév

Po menopauze roste riziko kardiovaskulárních onemocnění. A to až do té míry, že se postupně vyrovnává mužům. „Přibližně 10 let po menopauze se kardiovaskulární riziko žen vyrovnává mužům. Je třeba na to myslet včas a dbát na prevenci,“ uzavírá lékař.

Celý rozhovor, ve kterém docent MUDr. Eduard Kučera, odborník na gynekologii a porodnictví z Gynekologicko-porodnické praxe LEVRET s.r.o., odpovídal na otázky diváků, najdete ve videu.

Nečekejte na rozvinutí nepříjemných příznaků klimakteria!

Doplněk stravy Sarapis Soja, přináší pomoc pro tělesnou a psychickou pohodu ženy v klimakteriu, kdy příznivě působí na hormonální rovnováhu ženy.

  • Kombinace látek obsažených v Sarapisu Soja příznivě působí na nepříjemné tělesné projevy klimakteria (tzv. vegetativní syndrom).
  • Červený jetel přispívá k pohodlnému prožití menopauzy.
  • Včelí mateří kašička v kombinaci s pylem má příznivý vliv na hormonální aktivitu.
  • Včelí mateří kašička je považována za elixír mládí, má blahodárné vlastnosti v mnoha směrech lidského zdraví a podporuje také přirozenou obranyschopnost a imunitu.
  • Vitamin C přispívá k normální činnosti nervové soustavy a přispívá k normální psychické činnosti.
  • Vitamin D3 přispívá k normální hladině vápníku v krvi a příznivě tak působí na normální stav kostí.

Více informací získáte na www.vegall.cz nebo na facebookvém profilu https://www.facebook.com/PrirodaZenam


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 4. 2025

Berani, dnes by se mohl objevit skandál týkající se celebrity, kterou obdivujete. To by vás mohlo vyvést z míry. Mohli byste dokonce cítit určité rozčarování. Prozatím se zdržte úsudku. Mnohé z toho, co se dozvíte, může být způsobeno pomluvami nebo dezinformacemi. Ačkoli to může být šokující, budete chtít slyšet, co na to říkají slavné osobnosti. Teprve pak si můžete vytvořit objektivní názor.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.