Mezinárodní den boje proti násilí na ženách: Nejčastěji se ho dopouštějí partneři
Tím nejrozšířenějším porušováním lidských práv je násilí na ženách a dívkách. Statistiky jsou v tomto ohledu neúprosné a je až děsivé, že každá třetí žena musela minimálně jednou v životě čelit fyzickému či sexuálnímu násilí, či zneužití. Dnešek, 25. listopad, byl Valným shromážděním OSN zvolen Mezinárodním dnem boje proti násilí na ženách v jakékoliv jeho formě.
Dnes je to 25 let, kdy byl Valným shromážděním OSN roku 1999 stanoven 25. listopad Mezinárodním dnem boje proti násilí na ženách. Stejně jako v předchozích letech se Česká republika zahalí do oranžové barvy, která je odstínem právě tohoto významného dne, jež má být prevencí nejen proti domácímu násilí.
Orange The World je šestnáctidenním aktivismem proti genderově podmíněnému násilí, který trvá až do 10. prosince, který je Dnem lidských práv. Cílem této mezinárodní kampaně je intenzivně upozornit veřejnost na problém fyzického, psychického i sexuálního násilí na ženách a přispět k odstranění tohoto násilí na celém světě, poněvadž neexistuje stát, kde by k němu nedocházelo.
Násilí na ženách je epidemie
K mezinárodní kampani se vyjádřil i generální tajemník OSN António Guterres. „Epidemie násilí na ženách a dívkách je hanbou lidstva. Konflikty, klimatická krize a hlad prohlubují nerovnosti. Sexuální násilí je využíváno jako strašlivá válečná zbraň. Ženy a dívky čelí přívalu misogynie na internetu. Situaci dále zhoršuje rostoucí odpor proti právům žen a dívek. Na mnoha místech světa dochází k oslabování právní ochrany, pošlapávání lidských práv a zastáncům lidských práv žen je vyhrožováno, jsou obtěžováni a zabíjeni za to, že mluví nahlas,“ uvedl ve svém vyjádření šéf OSN, jak citoval web osn.cz.
Mohlo by vás zajímat: Násilí na ženách dosáhlo úrovně pandemie, zní z Mexika. Zakazují tam zpívat sexistické písně
Řešení a prevence genderově podmíněného násilí není lhostejné ani českému zastoupení Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), které se tomuto tématu aktivně věnuje zejména v souvislosti s právě probíhající válkou na Ukrajině. „Ve spolupráci s Úřadem vlády ČR realizujeme odborná školení pro pracovníky organizací podporujících oběti sexuálního násilí spojeného s válkou na Ukrajině. Vytvořili jsme také příručku s praktickými doporučeními pro práci s oběťmi partnerského a domácího násilí,“ uvedl vedoucí kanceláře IOM v ČR, Petr Čáp.
Každých 10 minut přijde násilně o život jedna žena
Statistiky počtu žen a dívek, které se za svůj život alespoň jednou setkají s násilím ze strany svého partnera, či jiného muže, nahánějí husí kůži. Do takové situace se dostalo 736 milionů žen, což je téměř každá třetí žena ve věku 15 let a výše. Ženy, které se dostaly do spárů násilníka, trpí častěji depresemi a úzkostmi, dále mohou být nakaženy pohlavně přenosnými nemocemi nebo mohou neplánovaně otěhotnět. Ve většině případů se násilí na ženách dopouštějí jejich manželé a intimní partneři. Během roku 2023 přišla každých deset minut o život žena rukou svého partnera nebo jiného rodinného příslušníka.
K sexu bylo v celosvětovém měřítku donuceno 15 milionů dospívajících dívek ve věku 15-19 let. V posledních osmi letech také došlo k nárůstu o 15 % žen a dívek, které byly donuceny podstoupit mrzačení svých ženských pohlavních orgánů. Do styku se sexuálně explicitními SMS zprávami, či nevhodným chováním prostřednictvím sociálních sítí se v Evropské unii dostala každá desátá žena. Dívek a žen, které po sexuálně nebo fyzicky motivovaném násilí vyhledaly odbornou pomoc institucí nebo se se svým problémem svěřily rodině, či přátelům, je bohužel méně než 40 %.
Organizace Unit Women ve svém prohlášení vyzývají každého, komu není problematika genderově podmíněného násilí lhostejná, aby se po dobu následujících šestnácti dnů oblékal do oranžové barvy a podnikl kroky k ukončení násilí na ženách a dívkách v komunitách, doma, na veřejných prostranstvích, ve školách a na pracovištích, během konfliktů i v dobách míru.
Podle Lucie Hrdé je advokát obětem trestných činů mnohdy i velkou psychickou oporou: