Celebrity

27. listopadu 2023 17:50

Vanesa Havlíková

Miroslav Donutil dává ženě k výročí každý rok stejný dárek. Leze to do peněz, říká

Miroslav Donutil v 7 pádech Honzy Dědka

Legendární herec Miroslav Donutil (72) přijal pozvání do talkshow Honzy Dědka, kde promluvil o tom, čím urazil herecké bardy Národního divadla Švehlíka, Poloczka a spol.. Popsal také, jaké je jeho manželství po 46 letech, a prozradil, z čeho propadl na gymnáziu.

Když Miroslav Donutil jako mladý nadějný herec startoval svoji kariéru a dostavily se první úspěchy, přízně fanynek si náležitě užíval. Přestože však po něm toužilo spoustu žen, jeho srdce už téměř 50 let patří jen jedné. S manželkou Zuzanou je spojil osud, když v roce 1977 jejich společný kamarád pořádal večírek. Herec na něj původně neměl jít, na poslední chvíli však změnil plány.

„Jsme spolu 46 let. Brali jsme se 30. prosince. A moje žena chtěla jako svatební kytici konvalinky. Bylo to hezké, konvalinky jsem sehnal od kamaráda, který je pěstoval ve sklepě. A od té doby jí každý rok 30. prosince dávám kytici konvalinek. Jde to do peněz,“ uvedl.

Kromě herectví Donutila lákala žurnalistika

„Přál jsem si být novinářem, lesním inženýrem nebo námořníkem. To pramenilo z toho, že jsme nikam nemohli, byli jsme tady zavření a já jsem chtěl cestovat. Tak jsem si říkal, že jako novinář budu mít příležitost se někam podívat. Pak jsem zjistil, jaký to byl omyl, co bych všechno musel absolvovat a co bych možná musel i psát, abych se vůbec někam mohl podívat,“ prozradil Donutil, jaké jiné profese ho v minulosti lákaly.

Mohlo by vás zajímat: Rodinné trápení a výčitky Miroslava Donutila. Může za ně nejstarší syn

O cestování se zajímal i proto, že měl na škole rozšířenou výuku cizích jazyků. „Ve škole jsme měli angličtinu, francouzštinu, latinu a ruštinu. Ruštinu jsme mít museli, ta byla povinná, latina taky na humanitní větvi, anglicky jsem se chtěl učit a francouzštinu jsem pustil k vodě. Na konci maturitního ročníku se nám paní učitelka pomstila a nechala mě z ní propadnout,“ zavzpomínal na studijní léta.

A jak dopadl jeho reparát? „U mě je to tak, že se zatvrdím a jdu si za tím. Třída mi řekla, ať jdu dělat zkoušky na JAMU, že mám talent, že mě vezmou. A oni mě vzali. Posílen tímto vědomím, trošku namachrován, jsem se nastěhoval ke kamarádovi, který studoval v Dijonu. Ten mě naučil francouzsky a naučil mě za tři měsíce víc než paní profesorka. Přišel jsem tehdy k reparátní komisi, tam seděl ředitel, kterého jsem nenáviděl a on mě měl rád. Spustil jsem tam, profesorka koukala. Ředitel mi řekl, že z pětky na jedničku by to byl velký skok, jestli se spokojím s dvojkou,“ vysvětlil v 7 pádech Honzy Dědka, které můžete sledovat v úterý od 21:35 na Primě.

V mládí svým výkonem urazil herecké bardy

Donutil už za studií hrál v Divadle Husa na provázku, kde působil od roku 1973 až do roku 1990 a ztvárnil celkem 65 rolí. Poté se stal členem souboru Činohry Národního divadla, jehož součástí byl do roku 2013. Po premiéře jeho první hry Strýček Váňa, v níž se představil po boku Bronislava Poloczka, Aloise Švehlíka či Miroslava Macháčka, v novinách vyšel článek s titulkem: Na scéně ND se konečně objevil živý herec mezi mrtvolami.

„To je skvělý nástup, nicméně vám to nepomůže. To byli velcí herci a těch se to samozřejmě dotklo. Ale to bylo krásné představení, to bylo moje první představení v Národním divadle,“ zavzpomínal na začátky v Národním divadle.

Přečtěte si: Tajemství Miroslava Donutila: Měl žen jako Casanova, manželku sbalil za 40 vteřin

Už je to téměř 30 let, co měla v Národním divadle premiéru hra Sluha dvou pánů, v níž se Miroslav Donutil ujal dvojrole. „To vzniklo úplně náhodně. Tehdy se na repertoáru ND objevila jedna hra, která neměla úspěch. A ředitel řekl: ‚Okamžitě to stáhněte a nasaďte úspěšnou hru.‘ Ivan Rajmont za mnou přijel a řekl, že v hlavě nosí Sluhu dvou pánů a že by chtěl, abych hrál Truffaldina,“ objasnil.

„Nepočítal jsem s tím, měl jsem mít volno. Řekl jsem mu, že když mi dá takovou volnost, jakou dal Goldoni svému herci, a budu moct improvizovat, tak možná. A on souhlasil. Mělo to 600 repríz, to bylo nejvíc za historii ND. Hrál jsem to s velkým nadšením a hrozně rád. Nikdy jsem si nepředstavoval, že něco tak krásného zažiju,“ dodal s úsměvem na tváři.

Podívejte se na Miroslava Donutila s manželkou:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.