Jak pečovat o pleť v době karantény? Pomůže hydratační krém pod roušku a antioxidanty

Současné dny jsou velkou změnou pro každého. Mění se nám denní režim, trávíme většinu času doma, venku musíme nosit roušky. Jak toto všechno může ovlivnit stav naší pleti?

Zrádný stres

Většina lidí musela omezit pobyt venku. A ten je často spojen s relaxací nebo sportem. Výpadek těchto aktivit se může vlivem narůstajícího stresu odrazit na pokožce. Je proto důležité nepřestat o pleť pečovat, i když nemusíme ráno vyrazit do práce, a zachovat si stejnou rutinu, jako kdybychom měli normální režim.

„Může to působit jako zbytečnost, když jsme celý den jen v rodinném kruhu a pracujeme z domova, ale opak je pravdou. Zejména v tomto stresovém období je potřeba větší péče, poněvadž stres se velmi brzo může projevit na kůži. I pro psychiku je dobré nepolevit ze zavedených zvyků a dále se chovat tak, jako bychom se ráno chystali do práce. Současně je velmi důležité dostatečně a kvalitně spát a dle možností si zachovat pestrou stravu bohatou na čerstvé ovoce a zeleninu. To všechno je důležité pro náš imunitní systém, ale také pro naši pleť," radí dermatolog MUDr. Jan Kučera z PerfectClinic Dermatology.

Pod roušku aplikujte hydratační krém

V dnešní době nelze vyjít ven bez zakrytí spodní části obličeje rouškou. Může dojít k podráždění pokožky? „Roušky bývají naštěstí poměrně vzdušné a nedráždivé. Vzácně by mohlo dojít k mírnému podráždění kůže v místě tření nebo k jejímu zapaření. Kůži můžeme chránit aplikací hydratačních krémů, případně si během dne několikrát ´pouze´ opláchnout obličej vlažnou vodou a znovu nanést hydratační krém,“ radí dermatolog.

Volte vhodné doplňky stravy

V současné době je víc než kdy jindy důležité udržet v jídelníčku pestrou stravu bohatou na ovoce a zeleninu. Známá středomořská dieta je obecně velmi prospěšná. Ovoce a zelenina navíc obsahují řadu karotenoidů, z nichž neznámější je beta-karoten. Tyto antioxidanty mají při pravidelné konzumaci blahodárný vliv na pleť a dokonce jí mohou dodat slabě zlatavý nádech. Z doplňků stravy je určitě vhodný vitamín C a případně i již zmíněný betakaroten.

Co dělat, když mi dojde krém?

V současné době mohou nastat situace, že nám dojde krém, který neseženeme v lékárně ani v drogerii. Jak nejlépe postupovat, aby lidé, kteří mají například velmi citlivou pokožku, příliš nepocítili změnu? Nejlepší je samozřejmě zůstat věrný již vyzkoušenému produktu a například si ho zkusit objednat přes internet. „Jinak v principu změna krému nemusí pleti vadit, ale u citlivé kůže je častokrát obtížné najít vhodné přípravky, které jsou dobře snášeny. Proto bych při nákupu nějakého nového produktu na přechodné období určitě radil nový přípravek nejprve otestovat, než se bude aplikovat na obličej. Ideální je nanášet testovaný přípravek na vnitřní plochu předloktí 2x denně po dobu 2 až 3 dnů. A pokud se neobjeví žádné podráždění, tak by mělo být bezpečné přípravek aplikovat na obličej," říká MUDr. Jan Kučera.

Koukáte hodně do počítače? Používejte krémy s minerálním filtrem

V posledních dnech lidé koukají na monitory telefonů či počítačů více než jindy. Přece jenom je to v současnosti nejlepší způsob, jak komunikovat s okolím. Mnoho lidí ale má obavu, že modré světlo obrazovek může mít negativní vliv na pleť. „Je pravda, že v poslední době se objevuje řada studií, které prokázaly, že modré světlo z obrazovek může mít podobný vliv na stárnutí pokožky, jako má UV záření. V této oblasti se intenzivně bádá a zatím nemáme úplně jednoznačné závěry, ale je pravděpodobné, že v budoucnu se budeme před intenzivním modrým světlem z obrazovek více chránit. Krémy, které se nyní používají jako ochrana před sluncem, nás většinou před modrým světlem příliš nechrání, a specifické krémy proti modrému světlu jsou teprve ve fázi vývoje. Opalovací krémy, které dokážou chránit před modrým světlem, jsou přípravky s minerálním UV filtrem, někdy také označované jako anorganické filtry. Ty se používají hlavně u dětí, protože prakticky nevytvářejí alergické reakce. Jenomže dospělí je někdy nechtějí používat, protože mohou zanechávat mírně bělavé zabarvení na kůži. Případně lze také použít make-up nebo BB krém s minerálním UV filtrem,“ dodává dermatolog.

Nezapomínejte ani na ruce

Nejenže naše ruce dostaly v chladném zimním počasí zabrat. Teď je ještě musíme důkladně mýt a dezinfikovat, což si jistě taky vybere nějakou daň. „Používání mýdla i dezinfekce nás zbavuje nežádoucích nečistot. Na druhou stranu ale dochází ke značnému vysušení pokožky. Některá mýdla totiž odmašťují a ztenčují ochranný povrchový film. Doporučuji ošetřit ruce každý den kvalitním hydratačním krémem s obsahem betaglukanu, který podporuje imunitu pokožky,“ říká PharmDr. Ludvík Drnek. „Rychlé a účinné hydratace docílíme také krémem s vysokým obsahem nízkomolekulární HA, ideálně také s obsahem betaglukanu a dexpanthenolu, který zvyšuje produkci kolagenu a posiluje epidermální bariéru,“ dodává odborník.

-ak-

Všechny články o koronaviru najdete ve speciálu:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.