Bojím se, že mě nebudou mít rádi. Musí si člověk lásku zasloužit?
Máte strach, protože nastupujete do nového zaměstnání, chystáte se studovat vysokou školu nebo jste se přihlásili na výtvarný kurz? Nebojíte se nových poznatků, ale máte strach z toho, co si o vás pomyslí lidé, se kterými se tam setkáte? Pak je na čase to změnit.
Určitá míra obav je normální
Strach z nového prostředí nebo ze setkání s novými lidmi je do jisté míry přirozený. Obavy, jak nás noví lidé přijmou, zda zapadneme do kolektivu a podobně, má velké množství lidí. Tyto obavy by však neměly překročit určitou hranici a nikdy by neměly člověku bránit v tom, aby se pustil do něčeho nového.
Původ strachu je už v dětství
Také vám maminka vždycky říkala, že když nebudete někomu chtít půjčit své hračky nebo budete příliš hlasitě křičet v autobuse, tak vás nikdo nebude mít rád? Pokud ano, tak hluboko do vašeho podvědomí uložila fakt, že lásku si člověk musí zasloužit. Naučila vás, že když budete dělat to, co ostatní lidé chtějí, budou vás za to mít rádi.
V jedné věci měla maminka pravdu, protože pokud opravdu budete vždy dělat to, co po vás druzí chtějí, vyhnete se konfliktům a hádkám a možná se stanete i velice oblíbenými. Avšak budete-li potlačovat své názory, postoje a chování, nikdy nebudete šťastní. Budete-li se snažit druhým zalíbit, možná vás budou mít všichni rádi, ale vy nebudete mít rádi sami sebe.
Jak se stát v kolektivu oblíbeným
1. Mějte vlastní názor
Skutečně oblíbeným se člověk v kolektivu nestane tak, že se bude snažit všem vyhovět a ve všem s nimi souhlasit. Naopak. Důležité je mít svůj vlastní názor a také mít odvahu ho nahlas vyslovit. Žádného člověka totiž nebaví mluvit s někým, kdo jen papouškuje, co slyšel a nikdy nepřijde s ničím novým.
2. Usmívejte se
Usmívejte se, jak nejvíc to jen jde. Úsměv nic nestojí a zaručeně všechny kolem vás potěší. Když se budete chovat přátelsky, lidé se nebudou bát vás oslovit, budou se s vámi rádi stýkat.
3 Nepřeceňujte vzhled a krásu
Máte pár kilo navíc nebo příliš velký nos? Drobné vady na kráse v žádném případě nejsou důvodem, proč by vás někdo neměl mít rád. Budete-li ale neustále na své nedostatky myslet, odmítat kvůli nim chodit ven nebo se kvůli nim nebudete usmívat, pak se pravděpodobně oblíbenými nestanete.
4. Nesnažte se být perfektní
Nikomu nevadí, že máte nějaké nedostatky, ale úplně všem bude pravděpodobně vadit, když na ně budete pořád upozorňovat nebo se za ně omlouvat. Naučte se smát sami sobě a brát své chyby s nadhledem.
5. Zajímejte se o druhé, naslouchejte jim
Nebuďte k ostatním lhostejní. Zajímejte se o jejich problémy, zeptejte se jich, jak dopadla jejich zkouška nebo jestli už je jejich babička zdravá. Nevyzvídejte však příliš a místo všetečných otázek vždy raději počkejte, co vám lidé sami sdělí.
6. Pomáhejte
Řekněte druhým, že si jich vážíte, nezapomeňte jim popřát k narozeninám nebo jim kupte malý dárek jen tak. Pokud víte, že jsou druzí v obtížné situaci, nabídněte jim svou pomoc a podpořte je. Když budete lidem nabízet emocionální a morální podporu, budou vás určitě mít raději. Buďte svým přátelům vždy k dispozici.
7. Jednoduše řečeno: Chovejte se k ostatním lidem tak, jak chcete, aby se chovali oni k vám.
Odhoďte strach a směle se pusťte do neznámého
Kdykoliv vás opět přepadne strach z toho, jak vás ostatní přijmou, vzpomeňte si, že nemusíte být ve všem perfektní, aby vás ostatní měli rádi, ale že úplně postačí, když budete sami sebou. Pamatujte, že pokud po druhých chcete, aby vás měli rádi, musíte se mít nejdřív rádi vy sami. Copak byste po svém okolí mohli chtít, aby si oblíbili někoho, koho ani vy sami nemáte rádi?
Strach je pouze kalkulací mozku. Pokud vás bude sžírat, je možné jej odstranit z hlavy vymazáním tzv. emočních programů.
Aleš Kalina
Aleš Kalina považuje za své poslání říkat lidem, jak to udělat, aby se už konečně cítili dobře. Má 25 let zkušeností v oblasti koučinku. Je hlavním koučem a školitelem společnosti MindSoft s.r.o. a autorem metody emočních rovnic, která nám pomáhá pochopit, proč se v daných situacích cítíme právě tak, jak se cítíme, a poněvadž se nejčastěji rozhodujeme na základě svých emocí, pomáhá nám pochopit i důvody rozhodování. Vydal dvě knihy – Emoční rovnice a Partnerský manuál – a několik motivačních CD.
Než se začal naplno věnovat koučinku, byl členem top managementu mezinárodních korporací (Microsoft, Telenor ČR, EDS, Sodexho Pass ČR). V roce 2007 byl zapsán do knihy Who is Who. Více informací na jdete na www.aleskalina.cz.